• |
ide | kryesore

Sulm masiv rus mbi Ukrainën. Alarm në Zaporizhzhia

-Instant, Arkiva, Planet


Lufta në Ukrainë arrin ditën e 296-të. Për Putinin, Perëndimi ka nisur një “luftë ekonomike” kundër Rusisë, por plani dështoi sepse financat ruse mbeten “rezistente”. Zelensky thotë për “The Economist” se ofensiva ruse është “e afërt”, ndërsa gjenerali ukrainas Zaluzhnyi thotë se forcat e Kievit po përgatisin gjithashtu një “operacion të madh ushtarak”. Sulm i ri masiv ajror në Moskë. Sirenat tingëllojnë sërish në Kiev dhe në rajonet e Kharkiv, Vinnytsia, Chernihiv, Mykolaiv dhe Kirovohrad. Kryebashkiaku i kryeqytetit: “Po na sulmojnë rusët”.

Në Kryvyi Rih, qyteti jugor i origjinës së presidentit Volodymyr Zelensky, një ndërtesë banimi u godit dhe mund të ketë viktima nën rrënoja. Kjo u shkrua në Telegram nga nënkryetari i administratës presidenciale Kyrylo Tymoshenko.

Shpërthime në bregun e majtë të lumit Dnipro në lagjen Desnyan të Kievit. “Të gjitha shërbimet po mbërrijnë në vend,” tha kryebashkiaku i kryeqytetit Vitaly Klitschko. Sipas banorëve, të paktën tre shpërthime janë dëgjuar, sipas mediave ukrainase. Administrata ushtarake e Kievit tha se sistemet e mbrojtjes ajrore po funksionojnë, një raketë u rrëzua në Bucha. Guvernatori i Oblastit të Kievit, Oleksiy Kuleba tha se Rusia “po sulmonte masivisht Ukrainën”.

Shpërthime në zonën e termocentralit bërthamor Zaporizhzhia dhe në rajonet lindore të Dnipropetrovsk dhe Kharkiv. Kryetari i bashkisë së Kharkivit, Igor Terekhov, shkroi në Telegram se Rusia po bombardon infrastrukturën: “U kërkoj të gjithëve të qëndrojnë në strehimore”, raportojnë mediat ukrainase.

“Trupat ruse sapo kanë kryer të paktën tre sulme në rajonin e Kharkiv kundër infrastrukturës kritike në rajon”, tha guvernatori Sinegubov. I prekur ishte edhe Kryvyi Rih, qyteti i origjinës së Presidentit Zelensky.

Guvernatori i Zhytomyr në Ukrainën perëndimore ka paralajmëruar qytetarët për kërcënimin e një “sulmi masiv raketor”. Sirenat po bien gjithashtu në rajonet e Kievit dhe Kharkiv, Vinnytsia, Chernihiv, Mykolaiv dhe Kirovohrad. Administrata e qytetit të kryeqytetit u ka kërkuar banorëve të vrapojnë drejt strehimoreve. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ukrainase.

SHBA “nuk do të lejojë që komentet e Rusisë të diktojnë ndihmën e sigurisë që ne i ofrojmë Ukrainës”, tha zëdhënësi i Pentagonit Pat Ryder në përgjigje të paralajmërimit të Rusisë se çdo raketë amerikane Patriot e dërguar në Kiev “do të çojë në pasoja të paparashikueshme”.

“Më duket ironike që udhëheqësit e një vendi që ka sulmuar brutalisht fqinjin e tij zgjedhin të përdorin fjalë si “provokuese” për të përshkruar sistemet mbrojtëse që synojnë të shpëtojnë jetë dhe të mbrojnë civilët”, shtoi ai.

Ukraina kundërshton idenë e IOC për të lejuar atletët rusë dhe bjellorusë të marrin pjesë në Lojërat Olimpike të Parisit në vitin 2024. Presidenti Volodymyr Zelensky i tha shefit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Thomas Bach në një telefonatë të mërkurën, shkruan New York Times.

Bashkimi Evropian e mban lartë presionin mbi makinën luftarake të Kremlinit, falë paketës së nëntë të sanksioneve kundër Federatës Ruse. Kështu deklaroi presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, gjatë konferencës së fundit për shtyp të samitit të BE-së në Bruksel. “Kjo paketë na lejon të gjejmë rrugën e duhur midis qëndrueshmërisë, mbajtjes së presionit ndaj Kremlinit të lartë dhe nevojës për të garantuar sigurinë ushqimore në Ukrainë,” tha ai.


1 Comment

  1. ENDE NUK E KANE MARRE MESAZHIN KARAT UKRAINAS

    JU QIFSHA ROPT POPULL DELE QE SHKONI PAS CIFUTIT

    PO FILLOJ TE BESOJ SE E MERITONI CKA JU ESHTE TU NDODH

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *