• |
ide | kryesore

Skaner / Emrat e atyre që votuan Kondilin për SPAK, nxjerrin bllof Ramën

-Instant, Arkiva, Kryesore
klp

Menjëherë sapo përfundoi votimi në Këshillin e Lartë të Prokurorisë për zgjedhjen e keut të ri të SPAK, Edi Rama u mundua të lajë duart duke pretenduar se ai as nuk ka mbështetur as nuk ka pasur favoritin e tij për këtë garë. Duke harruar thirrjet se në këtë konkurim nuk vendos ambasada amerikane, madje edhe manovrat për të mos dëgjuar një ambasadore në largim e sipër ai publikoi një status të thatë në Twitter. “Procesi i zgjedhjes së drejtuesit të ri të SPAK foli vetë për të gjithë ata që duan të dëgjojnë dhe të gjitha thashethemet e katundit politik e mediatik për kapjen e s’kapjen e SPAK-ut nga regjimi i mori era”!


Ndonëse shumë burime brenda KLP e kanë pohuar për Lapsi.al se në ketë betejë kundër diplomatëve amerikanë ishin përfshirë edhe Lali edhe Bela edhe Tao, të cilëve i printe vetë shefi i qeverise ky i fundit nxitoi të pretendojë se u provua që rilindja nuk kërkonte ta kapte kreun e Prokurorisë së Posaçme.


Lexo me tej:

“Dorën që nuk e kafshon dot, puthe” Rama uron Dumanin për drejtimin e SPAK 

Por, përpos veprimeve dhe lobingut të njerëzve më të afërt të Ramës që u denoncuan direkt nga Yuri Kim për manipulim të procesit, hipotezën se rilindja është ngërthyer në një beteje për jetë a vdekje për SPAK-un e nxjerr në pah edhe vetë leximi i votës. Dihet se KLP ka 11 anëtarë, gjashtë prej të cilëve i zgjedh vetë trupa e prokurorëve ndërsa 5 të tjerë kalojnë nëpër filtrat e kuvendit, të propozuar gjoja nga avokatia, shoqëria civile dhe profesorati (lexo këtu nenin 149 për KLP).

Andi Bushati:Dumani, një fitore si e Pirros

Po të dekriptohet kjo votë kuptohet qartë se te vetmet vota për kandidatin e Ramës, Edvin Kondili, i dhanë ata anëtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë që kanë pasur punë me parlamentin. I pari prej tyre është kreu i këtij institucioni, Alfred Balla (djathtas ne foton e madhe lart), i cili e tregoi edhe gjatë numërimit të votave shtangjen dhe hutimin e tij kur pa duart e ngritura pro kandidatit që nuk e donte në asnjë mënyrë rilindja. Po në këtë linjë votoi edhe zëvendësi i tij, Tartar Bazaj (foto e vogël në mes poshtë). Ndërsa dy votat e tjera u dhanë nga Mirela Bogdani dhe Nurihan Setiti. Këta të katërt ishin ata që nuk u tutën as nga prezenca e ambasadores amerikane në sallë, para votimit (foto poshte), as nga takimet paraprake kokë më kokë me të, për të shmangur manipulimet, dhe joshjet.

 

Rama: “Kreun e SPAK nuk e zgjedh qeveria, aq më pak ambasada e Yuri Kim” 

Pra kjo shenjë, se pothuajse të gjithë ata, në emërimin e të cilëve rilindja ka ndikuar, iu bindën urdhërit të saj, e përgënjeshtron indiferencën e Ramës ndaj procesit. Tre të deleguarit e tij kryesorë për ta kapur SPAK, gati ia arritën qëllimit vetèm për një votë, ndonëse ata dështuan të merrinin qoftë edhe një ngritje dore nga trupa e prokurorëve, askush prej të cilëve nuk pranuan të votonin kandidatin e preferuar të qeverisë.

©Lapsi.al

Për Altin Dumanin votuan:

 1. Bujar Sheshi
 2. Zeqir Hoda
 3. Ledina Riza
 4. Eloida Goxhi
 5. Arta Mandro

Për Edvin Kondilin votuan:

 

 

 1. Alfred Balla
 2. Tartar Bazaj
 3. Nurihan Seiti
 4. Mirela Bogdani

Për Adnan Xholin votoi:

Sokol Stojani

 


36 Comments

 1. Shume analize e sakte.

  Kuptohet se ata qe ka zgjedhur mazhoranca ne parlament votuan te preferuarin e qeverise.

  Kjo eshte drejtesi mafioze

  1. Balla nga Lushnja,Bazaj nga Vlora , Seiti nga Fieri … Po keto Jugoret e Shqiperise gjithe jeten e tyre nen urdherat e partise , sa SHUME BASTARDE QE KA NE ATO ZONA , KU TURQIA ESHTE PRITUR ME LULE ….DHE I JANE THURUR KENGE SI AJO PER ERDOGAN.
   FJALA DINJITET PER ATO ZONA NUK EGZISTON …..

    1. Në fakt (dhe fatkeqësisht) i kanë thurur këngë edhe Erdoganit.
     Veriorët nuk janë aspak të pabesë, përkundrazi, ndoshta janë më pak oportunistë.

     1. Verioret brenda Shqiperise jane periferi e lodhur e kryeqendrave (fushore) qe mbeten jashte territoreve tona. E kote me fol per ta. Dava maloksh.

      Vete Shkodranet, (fushore), qe jene qytetare, i thone Malokeve, Maloke!

      Maloket jane specie me vete. Berisha nuk dinte te ecte. I bene kurs amerikanet per ecjen. Se ecte sikur po i ngjitej malit.

      Zvicerianet visheshin me maska druri dhe shkonin vidhnin shtepite e komshinjeve, derisa erdhi krishterimi nga Roma qe i beri njerez dhe sot kete “zakon te vjeter” e kane te transformuar ne karnevale.

      Ne mes te dhjamit jane Zvicerianet, mes Veriut te Italise, Frances, Gjermanise e Austrise.

      E prape Maloke te trashe. Sot e kesaj dite.

    2. Keto te tjeret nuk i njoh por kur ka te drejte vote ne zgjedhjen e prokurorit edhe Tartar Bazaj ketij vendi i ka ardhur vertet fundi …

    1. Po ja , lexo comment e Jorgo palikaris dhe kupton nga vijne Bastardet e shqiperise …… kjo eshte historia e bastrdeve shqiptare , bastardi me ekselent Shqiptare E.Hoxha qe pushkatoj te gjithe shoket e tij me te “ mire “ nga atje vinte , ku ka bastarde PLOT.

     1. Enver Hoxha dhe jugoret kane qire ne bythe stergjysherit, gjysherit dhe prinderit e tu.

      Si edhe ty gjithashtu.

      Qe nga 8 Nentori i vitit 1941!

      Dhe cili eshte kunder-reagimi yt?! Cila eshte levizja jote?!

      Te na shashe si kurvicke ketu tek Lapsi.al i Andit, qe kur ishte i vogel ulej tek prehri i Enverit tone?!

      Fakt eshte qe ne jemi fitues. Ne jemi superiore! Ju jeni humbes! Inferiore!

    2. Po ç’pate Jorgua, bastard per ty eshte nje realitet .
     Degjo Jorgua,bastard do te thote qe dihet kush eshte nena jote por jo babai yt , nga sjellja e jote mund te jete nje Turk ? nje Grek ? nje Arab ?
     Po kerkoj tek E-Albania se ç’fareBASTRDI, qe je Jugore nga nena kuptohet…..babai??????

     1. Si pa lidhje me duket kjo. Po nejse se keshtu si gjys budallenj jeni ju.

      Une jam si Rama, me origjine nga e gjithe Shqiperia.

 2. Ndoshta modeli i mire i Drejtesise nuk eshte eksperimenti ne Shqiperi, por zgjedhja nga populli e gjyqtareve dhe pavaresia e plote politike, brenda e jashte vendit, thjesht modeli i Drejtesise amerikane…

 3. Tani fillon “ndeshja”….. tani kemi vetem Champions League dmth me te miret do fillojne te djersisin mire gjithe maskaralliqet qe i kane bo shqiptareve….na prifte e mbara!

 4. Tani te fillojne te hetojne non gratat se ngeli Rama duke i zvarritur hetimet rreth tyre per arsye konvenience politike.

  1. Non grata non grata po ky Ramazan grata qe cdo dite i plas nga nje skandal vjedhjesh dhjetra qindra milione euro, do hetohet valle? Apo lere ce deshe…:) A ju shkerdhefsha baxhellat !

   1. Ti mund te shkerdhesh cfare te duash me imagjinate, por per momentin jemi Ne qe jua kemi zhytur thelle ne bythe.

     1. 3 mandate njeri pas tjetrit ne pushtet dhe 3-4 te tjere ne vijim… flasin vete.

      Pa fol per Bashkine e Tiranes, qe nuk mbahet mend hera e fundit qe e keni pas.

      Keshtu qe te del pak si boshe ajo “ju te rruani karin”.

      Ndersa kur une shkruaj “jua kemi zhytur thelle ne bythe”, kjo ka me shume peshe.

 5. “Ka edhe dosje të tjera që janë shpuzë, organizata kriminale që krijoi Berisha në vitin 1997 kur than ë mitingun e Tropojës që Shkëlqim Haklajn e dua gjallë ose vdekur në Tropojë. Pas vrasjes së tij, banda u fut në Tropojë me egërsi të jashtëzakonshme me ndihmën e shtetit dhe strukturave të policisë të asaj kohe. Rol ka luajtur drejtoria e policisë Kukës dhe arritën të vdisnin 100 e ca djem të Tropojës. Dumani ka dijeni për këtë çështje, ka pasur dosje”Po kur rama te largohet nga qeveria kush do ta kape spakun o lapsexhinjt e rublave,keni dy jave qe rrotulloheni si qingji ne hell,sot eshte rama,po neser kur te ndodhe rotacioni kush do e kape spakun

 6. Ky individ duhet ndëshkuar rëndë. Pikë! Nuk e bëri drejtësia, e cila ishte para Reformës një kartel i vërtetë pushteti që prodhonte e ofronte gjithçka, veç drejtësisë. Ne shpresojmë që ai sistem (pa)drejtësie që merrte urdhra nga Berisha, të ketë rënë me Reformën.

  Të bësh reformë në drejtësi do të thotë para së gjithash që nëse ke vjedhur miliarda, nëse ke dhënë urdhër për krime, nëse refuzon të bashkëpunosh me drejtësinë e madje prish provat

 7. E kam shkruar dhe herë të tjera. Në votime duhet të marin pjesë e gjithë trupa juridike që janë në sistem madje dhe avokatët për të gjithë institucionet . Të shmanget zgjedhja nga parlamenti për të mos patur ndikim politik e për të qenë të pavarur.Politika nëpërmjet institucioneve të saj të bëjë kontrollin e procedurës.

  1. Rrofte breti analvulva!
   Arqen arixhiu do ti qi perseri motrat patronazhistave dhe grate bythqimistave.
   Rrofte mbretereshe vulfafela !

 8. Drejtesia eshte autogoli i DASH dhe Lu e Kim, tani nuk dine si ta kontrollojne dhe bejne pacavure te tilla si zgjedhja per SPAK, e kuptoni sa poshte ka rene polika e jashtme amerikane.

  Sa larg Ollbrajt e Rais.

 9. Nëse ju referohemi votave për dy të preferuarve të Ramës, Kondilit e Xholit dhe “të preferuarit” të amerikanëve
  Dumanit, na del rezultat “remi”, pesë me pesë.
  Sipas ligjit në këtë votim duhej të mernin pjesë një numër tek votuesish e jo numuri çift prej 10 antarësh.
  Mesa është njoftuar nga mediat, votuesi i 11-ë u tërhoq për arsyen e dyshimtë të “konfliktit të interesit” që mund të jetë për arsyen e kërcënimit, sigurisht të Ramës, për ta relativizuar shumicën e votave e për ta kundërshtuar ate në Gjykatën Kushtetuese.
  Në mos vetë Rama, mund të jetë ky një makinacion i rekomanduar nga hijena e tij, juristi Agaçi

 10. duhet te kete qene koincidence 😂😂😂😂
  cdo qeveri shqiptare kete do kishte bere se nje fytyre kane,nuk.mbaj fare shpresa tek spak ,po shpresoj ta kem gabim……..

 11. Keto te tjeret nuk i njoh por kur ka te drejte vote ne zgjedhjen e prokurorit edhe Tartar Bazaj ketij vendi i ka ardhur vertet fundi …

 12. Un nuk do e lexoj fare analizen e Bushatit e dini pse????Vete fakti qe Rama prononcohet dhe thot qe nuk esht kapur flet vete.Dmth Rama paska patur te “preferuar” dhe ka patur perplasje te brendshme e te jashtme….Ai tha vet qe “ambasada jo e jo” e ka kapur ambasada???? Dy protagonistet i dha as un as ambasadorja.Ky esht km me i rrjedhur qe ka e do ket ky vend. Ca thot sot nuk e thot neser. Nuk quhet genjeshter por Delir

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.