• |
ide | kryesore

Angelina Jolie jep dorëheqjen nga pozita e ambasadores në UNHCR

-Instant, Paparazzi, Slider


Angelina Jolie do të largohet nga roli i saj në Kombet e Bashkuara. Ajo shërbeu si e dërguara speciale e profilit të lartë të Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët.

Aktorja dhe OKB lëshuan një deklaratë të përbashkët të premten ku njoftuan lajmin.

“Po jap dorëheqjen sot nga puna ime me Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët”, tha Jolie në një postim në Instagram. “Unë besoj në shumë gjëra që bën OKB-ja, veçanërisht në jetët që shpëton përmes ndihmës emergjente. UNHCR është plot me njerëz të mahnitshëm që bëjnë ndryshime në jetët e njerëzve çdo ditë. Refugjatët janë njerëzit që unë admiroj më shumë në botë. Jam e përkushtuar për të punuar me ta për pjesën tjetër të jetës sime. Tani do të punoj me organizata të drejtuara nga njerëz të prekur drejtpërdrejt nga konflikti.”

“Angelina Jolie ka qenë një partnere e rëndësishme humanitare e UNHCR-së për shumë kohë”, tha Filippo Grandi, Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët. “Ne jemi mirënjohës për dekadat e saj të shërbimit, përkushtimin e saj dhe ndryshimin që ka bërë për refugjatët dhe njerëzit e detyruar të ikin. Pas një kohe të gjatë dhe të suksesshme me UNHCR-në, e vlerësoj dëshirën e saj për të ndryshuar angazhimin e saj. E di që kauza e refugjatëve do të mbetet afër zemrës së saj. Jam i sigurt se ajo do të sjellë të njëjtin pasion dhe vëmendje në një portofol më të gjerë humanitar.”/Lapsi.ai

 

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *