• |
ide | kryesore

Finalja e Botërorit 2022: numrat e statistikat që duhet të dini për Argjentinë-Francë

-Instant, Sport
Francë


Në Lusail luhet në orën 16.00 finalja e madhe e Botërorit të Katar 2022 Argjentinë-Francë. Në fushë do të zbresin lojtarët e dy kombëtareve, me synimin e vetëm trofeun. Natyrisht që pas tyre është një histori e tërë, numrash e statistikash.

STATISTIKAT

●Argjentina merr pjesë në finalen e saj të gjashtë të Kupës së Botës, vetëm Gjermania (8) ka më shumë. Ata mund të ngrenë trofeun për herë të tretë, pas viteve 1978 dhe 1986. Por nëse humbasin do të bëheshin skuadra me më shumë humbje në finalet e Botërorit (4, njësoj si Gjermania).

● Francë ka arritur në finalen e Kupës së Botës për herë të katërt, të gjitha që nga viti 1998 (1998, 2006, 2018, 2022). Në këtë periudhë ata kanë arritur këtë rezultat dy herë më shumë se çdo kombëtare tjetër. Les Bleus, kampionë në fuqi, mund të bëhen kombi i tretë që fiton Kupat e Botës radhazi. Më parë e kanë arritur Italia (1934 dhe 1938) dhe Brazili (1958 dhe 1962).

● Ky do të jetë takimi i katërt i Kupës së Botës mes Argjentinës dhe Francës. Albiceleste ka fituar dy nga tre ndeshjet e mëparshme. Megjithatë ka humbur ndeshjen e vetme të fazës eliminatore, një humbje 3-4 në raundin e 1/8 në 2018. Në total, kjo do të jetë takimi i 13 mes Argjentinës dhe Francës në të gjitha garat, me Francë, që ka fituar vetëm tre nga 12 të mëparshmet (B3, H6).

● Franca është e pamposhtur në 10 ndeshje të Kupës së Botës kundër kombeve të Amerikës së Jugut (6 fitore, 4 barazime). Në fakt, humbja e fundit daton në fazën e parë të grupeve të vitit 1978, 1-2 kundër Argjentinës.

NUMRAT

● Kjo do të jetë finalja e 11 e Kupës së Botës mes një kombi të Amerikës së Jugut dhe një kombi europian. Skuadrat e Amerikës së Jugut e kanë ngritur trofeun në shtatë nga 10 rastet e mëparshme. Megjithatë, Argjentina është përgjegjëse për dy nga tre humbjet (kundër Gjermanisë në 1990 dhe 2014). Francë mburret me fitoren tjetër europiane (3-0 kundër Brazilit në 1998).

● Pas humbjes 2-1 ndaj Arabisë Saudite në ndeshjen e parë, Argjentina mund të bëhet skuadra e dytë në historinë e Kupës së Botës që humbi ndeshjen e parë të një Kupe Botërore dhe ngriti trofeun, pas Spanjës në 2010.

● Argjentina humbi 2-1 ndaj Arabisë Saudite dhe Franca 1-0 ndaj Tunizisë në grupet e tyre përkatëse. Kjo do të jetë finalja e dytë e Kupës së Botës në të cilën të dy finalistët kanë humbur një ndeshje përpara aktit final. Precedenti erdhi në vitin 1978, kur Argjentina e ngriti trofeun duke mposhtur Holandën 3-1 në finale. Të dyja kishin një humbje të regjistruar në fazën e parë të grupeve.

● Franca ka fituar të shtatë ndeshjet e saj me eliminim direkt të Kupës së Botës që nga fillimi i turneut 2018. Në historinë e kompeticionit, vetëm Brazili ndërmjet viteve 1958 dhe 1970 (9) ka pasur një seri më të gjatë fitoresh në këtë fazë.

INDIVIDËT

● Duke dalë në fushë, argjentinasi Lionel Messi do të bëhet lojtari me më shumë paraqitje në historinë e Kupës së Botës (26). Ai gjithashtu mund të bëhet lojtari i parë që shënon në fazën e grupeve, raundin e 1/8, çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finale në një edicion të vetëm të turneut.

● Argjentinasi Lionel Messi ka shënuar 11 gola dhe ka dhënë tetë asiste në 25 paraqitje në Kupën e Botës. Nëse ai shënon ose shërben një pasim fitues në këtë ndeshje, do të bëhet lojtari i parë që merr pjesë në 20 gola në kompeticion. Kjo duke numëruar golat dhe asistimet e të gjitha kohërave që nga viti 1966.

● Antoine Griezmann dhe Kylian Mbappé shënuan të dy, për Francë, në finalen e Kupës së Botës 2018 (4-2 kundër Kroacisë). Vetëm katër lojtarë kanë shënuar në dy finale të ndryshme të Kupës së Botës: Vavá (1958, 1962), Pelé (1958, 1970), Paul Breitner (1974, 1982) dhe Zinedine Zidane (1998, 2006). Në moshën 23 vjeç e 363 ditë në ditën e ndeshjes, Mbappé mund të bëhet lojtari më i ri që shënon në më shumë se një finale të kompeticionit.

● Francezi Antoine Griezmann ka krijuar më shumë raste (21) dhe ka regjistruar një total më të lartë të asistimeve të pritshme (3.5) se çdo lojtar tjetër në Kupën e Botës 2022. Meqenëse Opta ka këto të dhëna (që nga viti 1966), vetëm një lojtar francez krijoi më shumë raste në një edicion i vetëm i Kupës së Botës: Alain Giresse (24 në 1982 dhe 24 në 1986).

TRAJNERËT

● Në moshën 44-vjeçare, trajneri i Argjentinës Lionel Scaloni është trajneri i dytë më i ri që merr pjesë në një finale të Kupës së Botës. Më i riu është Rudi Völler në 2002 (42). Scaloni mund të bëhet më i riu që fiton trofeun, pas bashkatdhetarit të tij César Luis Menotti në 1978 (39).

● Didier Deschamps mund të bëhet trajneri i dytë që drejton një komb drejt fitores në dy Kupa të Botës të ndryshme. Francezi dund të barazojë Vittorio Pozzo me Italinë në 1934 dhe 1938. Deschamps fitoi 14 nga 18 ndeshjet e tij si trajner në kompeticion (B2, H2). Vetëm Helmut Schön (16) ka më shumë suksese si trajner në Kupën e Botës. Megjithatë, përqindja e tij e fitoreve prej 78% është më e mira e çdo trajneri me më shumë se 10 pankina.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *