• |
ide | kryesore

Protestuesit serbë thyejnë kordonin e policisë, i afrohen kufirit me Kosovën

-Instant, Lajme, Të fundit


Grupet djathtiste serbe të cilat ishin duke protestuar në kufirin në Jarinjë, kanë thyer për një moment kordonin e policisë serbe duke iu afruar kështu territorit të Kosovës.

Për një moment është dëgjuar edhe një bombë, kurse policia po tenton t’i ndalojë.

Policia serbe ka krijuar një tjetër kordon më afër kufirit në Jarinjë (tek pjesa e Kosovës). Protestuesit gjatë gjithë kohës i kanë ofenduar e sharë policët serbë të cilët nuk po i lejojnë të kalojnë më tej.

Thirrja për protestë është bërë nga grupet djathtiste, siç është “Patrulla Kombëtare”, si dhe është bërë thirrje që organizimit t’i bashkohen mbështetës tjerë nga Serbia, Mali i Zi dhe Republika Srpska e Bosnje-Hercegovinës.

 

“Patrulla Kombëtare” është organizatë e lidhur me grupin e ekstremit të djathtë “Rusov” dhe grupin paraushtarak rus “Wagner”.

Në protestë janë parë persona të maskuar që në duar mbanin flamuj të Serbisë dhe pankarta të ndryshme, ndër të cilat veçohet ajo me mbishkrimin “Kurrë kufi, Kosova është Serbi”.


4 Comments

 1. Keta te rruajne karin.

  Le ti lejne te hyjne ne Kosove se jo vetem nuk do dalin te gjalle, por kane per tu rrjep me thike.

  Te gjithe keto kane lojra te Vucic buzpidhit qe te duket sikur po ndalon keto grupe ekstremiste.

  Lerini te hyjne ne Kosove se ate duam edhe ne.

    1. cfare do me thene autoktone? Jo per gje por mbi kete argument mund te ngrihen lloj lloj hipotezashe e historish. Mendimi im, edhe lugina e presheves duhet te votoje per vetevendosje, por ne kete moment nuk duhet te kete pengesa edhe per federaten gjitheshqipetare!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *