• |
ide | kryesore

Video/ Argjentina kampione e botës: penalltitë i japin Messi trofeun e ëndërruar

-Instant, F1, Kryesore, Sport, Video
Argjentina

Argjentina është kampione e botës! Lionel Messi dhe shokët e tij triumfuan në finalen e Losail, duke mundur Francën 7-5 me penallti pas një barazimi emocionues 3-3 në 120 minuta lojë. Argjentina kryesoi me dy gola në pjesën e parë, me golat e Messi me penallti dhe Di Maria. Por u arrit në 97 sekonda në pjesën e dytë nga dygolëshi i Mbappe. Në kohën shtesë, Messi dhe Mbappé gjetën gjithashtu rrugën për ta çuar ndeshjen në 3-3 dhe me penallti. Nga pika e bardhë, gabimet e Coman dhe Tchouameni i dhanë Argjentinës Kupën e Botës për herë të tretë.


Në Lusail, Argjentina kaloi në avantazh në finalen e Katar 2022 përballë Francës. E bën me njeriun e saj më të rëndësishëm, Lionel Messi, edhe pse u desh nje penallti për të shënuar. Një naivitet i madh i Dembele, që pengoi Di Maria brenda zonës. Një penallti, e pesta për Argjentinën, që i dha mundësinë Messi të mposhtë Lloris. Messi u bë kështu lojtari i parë në histori që shënon gol në të gjitha fazat e turneut. Ai realizoi në grupe, në 1/8, në cerekfinale, gjysëmfinale e tani finale.


Në atë që u duk një finale gjithnjë e më shumë me ngjyra latine, Argjentina shënoi edhe golin e dytë në. Franca ishte e pafuqishme të reagonte dhe Angel Di Maria realizoi në minutën e 36 të takimit. Një asist i McAllister i dha mundësinë lojtarit të Juventus, të thyente për herë të dytë Lloris. Di Maria, i kthyer pas dëmtimit, shpërtheu në lot, i përqafuar nga shokët e ekipit.

RIKTHIMI FRANCEZ…

Franca u fut në lojë më vonesë, por tronditi Argjentinën në 10 minutat e fundit të finales. Një 11 metërsh i shënuar nga Kylian Mbappe, i con shifrat në 2-1. Pastaj dy minuta më pas Kylian shënoi edhe golin e dytë, duke barazuar një finale, që dukej e humbur. Fenomeni francez zgjohet atëherë kur nuk pritej. Nuk kishte bërë asgjë, deri kur 11 metërshi i hapi rrugën e golit të parë në minutën e 79′. Vetëm një minutë më pas, kur Argjentina ende nuk e kishte kuptuar ndryshimin e trendit, Mbappe shënoi edhe golin e dytë. Barazim 2-2, në minutën e 81′. Mbappe kalon kështu Messi (6) me 7 gola në 7 ndeshje.

SPEKTAKËL EDHE NË KOHËT SHTESË

Nuk kishte fund intensiteti i një finale, që kërkoi kohët shtesë për tu vendosur. Lionel Messi nuk hoqi dorë nga Kupa dhe në kohën e dytë shtesë shënoi golin e tretë për Albiceleste. Në minutën e 109′ kundërsulmi i shpejtë i amerikano-jugorëve nxorri Lautaro Martinez në pozicion goditje. Lloris e grushtoi, por Messi e shtyu drejt portës. Upamecano e devijoi, por topi e kishte kaluar vijën e portës. Një avantazh tjetër për Argjentinën me pak minuta të mbetura. Goli i shtatë i Messi në Katar 2022, duke barazuar sërish Mbappe.

Asgjë nuk kishte mbaruar. Kylian Mbappe barazoi përsëri rezultatin, duke shfrytëzuar një tjetër penallti të akorduar për Les Bleus. Një prekje me dorë e Paredes i dha shansin Mbappe të shënonte golin e tretë personal. Sulmuesi i PSG siguron topin e finales, duke e cuar ndeshjen drejt penalltive. 23 vjeçari rrëmben tashmë Këpucën e Artë, duke shënuar golin e tetë në Katar 2022.

Penalltitë, dihet janë ruletë. Mbappe e Messi nuk gabuan, por Coman e Tchouameni po. Të dy për Francën, me Martinez që priti të parën, ndërsa e dyta doli jashtë. Penalltia e fundit e Molina i dha Albiceleste Kupën e Botës, për herë të tretë në histori.


20 Comments

  1. Great Game!!! Bravo Argjentina. Fuck France, Makronin me gjyshen qe ka per gru bashke me gjith bythzit e ekipit. KAQ.

 1. i mesoni kuptimin e fjalesh personazh komentatoreve analfabete te tvsh

  PERSONAZH m. let.
  Individualiteti i krijuar nga shkrimtari në një vepër nëpërmjet tipareve vetjake të të cilit mishërohen disa anë tipik të një karakteri shoqëror, të kuptuara dhe ta vlerësuara sipas një botëkuptimi të caktuar ideologjik. Personazh kryesor (i dorës së dytë). Personazh pozitiv (negativ). Personazh tipik.

 2. i mesoni kuptimin e fjalesh personazh komentatoreve analfabete te tvsh!!!

  PERSONAZH m. let.
  Individualiteti i krijuar nga shkrimtari në një vepër nëpërmjet tipareve vetjake të të cilit mishërohen disa anë tipik të një karakteri shoqëror, të kuptuara dhe ta vlerësuara sipas një botëkuptimi të caktuar ideologjik. Personazh kryesor (i dorës së dytë). Personazh pozitiv (negativ). Personazh tipik.

  1. Argjentina e ka shkordhy Brazilin ne finalen e fundit te Amerikes Jugut atje brenda ne Marakana mor kok bole.

 3. Franca deri ne minuten e 70-te ishte e fikur. Sic duket nuk u kishte bere efekt paracetamoli Made in Qatar.

  Vt, qe kur i falen penalltine me Kroacine, u mor vesh rrjedha.

 4. “Penalltitë, dihet janë ruletë.” thote gazetari i karit

  kur ke topin e ke mundesi ta cosh atje ku portieri nuk e kap si qenka rulet

 5. Franca??? Vetem France nuk kishte ne ate Katar 2022, por nje Ekip i Negrizuar me bythzinj ne fushe, bythzinj ne stol te rezervave e bythzinj tifoze ne shkallet e stadiumit…qe dje ju shtua edhe “Tifozi” Makron LGBT-ja.

  Suksese Argjentina, Kampion Bote me lojtare argjentinas.

 6. Problemi me i madh, mendoj une, tani qe mbaroi boterori, do te jete se ku dhe si do ta shohim Lenidën bukuroshe……

 7. Është çudi e madhe që Franca e Emacronit e Embapesë, doli nga pjesa e parë vetëm me dy gola të shënuar nga argjentinasit.
  Skuadra e Francës në pjesën e parë ishte fare e pafuqishme me pasime të gabuara edhe në zonën e saj të mbrojtjes e
  e humbëse në të gjitha në dyluftimet me top me kundërshtarët e mund të kishte pësuar në 45 ninutat e para nja 7-8 gola.
  Nëse nuk do ta dinim se po ndeshej ish kampionia e botës, Franca, me një ish kampione të vjetër si Argjentina, duke parë skuadrën e Francës ku dominonin afrikanët, dukej sikur një skuadër e ndonjë shteti afrikan me një futboll të pa zhvilluar, me një trajner francez, po ndeshej me një kampione bote.
  E vetmja shenjë e patriotizmit francez ishte të kënduarit e himnit kombëtar të Marsejezës e prania e presidentit Makron.
  Duket se afro-francezët, e nisën lojën me komplekse inferioriteti ndaj Argjentinës së Maradonës së famshëm e Messit të sotëm, e vetëm kur arritën të marin një gol nëpërmjet një penalltie, morën zemër e filluan të tregojnë aftësitë që nuk ju mungojnë.
  Ndërkaq në këtë kampionat botëror, u pa kjartazi se futboll të një cilësie të lartë tani mund të bëjnë veç Europës e Amerikës latine, edhe vendet afrikane, arabe, e aziatike.
  Së fundi , kam përshtypjen se futbolli, një nga sportet më të përhapura e më të ndjekura në botë, është bërë tejet i komercializuar, një industri e madhe ku luajnë miliarda euro.
  Kjo ka bërë që yjet e futbollit të shiten e blihen duke u përdorur si gladiatorët e Romës perandorake .

  1. MOS U FUT NE ANALIZA KOT ME KOT
   NDESHJET TRUKOHEN DHE GJITHMONE FITOJNE KOMPANITE E BASTEVE

   ATA QE E VUNE 1 U DOGJEN ASHTU EDHE ATA QE E VUNE 2

   X SHUME PAKE E KISHIN VU

 8. Finalja ishte shume e bukur, nga me emocionueset! Lerini ato teori koti ( ishte e shitur, ishte e blere ) Futbolli kete here shperbleu me fitore ekipin qe e kerkoi me shume ate, Argjentinen. Sa per Francen, ajo ka bere c’do ndeshje Catenaccio alla- italiane me futboll te merzitshem..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.