• |
ide | kryesore

Dëshpërimi i fermerëve në Lushnje, çmimet e frytave në tokë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


Në tregun e fruta-perimeve ne Lushnjë, çmimet e agrumeve janë më të ulëta se kurrë. Një kilogram mandarina shitet nga 10 deri në 20 lekë ndërsa portokalli 30 lekë për kilogram. Fermerët tregojnë se nuk arrijnë ta shesin prodhimin në treg.

Fermerët thonë se rol në këtë situatë kanë dhe pikat e grumbullimit që sipas tyre marrin mall në Greqi dhe lënë të kalbet prodhimi vendor. Të zhytur në borxhe, fermerët kanë përpara një vit të pasigurt dhe për situatën fajësojnë Ministrinë e Bujqësisë.


6 Comments

 1. Kurse ne Tirone prodhimet bujqesore Serbe shiten me cmime stratosferike ne tregjet e bashkise.

  U ecen ne fakt, informalet dhe hajdutet qe vjedhin shtetin dhe veten i blejne dhe nuk ankohen as per cmimin e as per cilesine. Shume mire, mos e ndalni paradoksin.

  Shitesit pergjithsisht jane te gjithe te punsuar dhe rrogtar. dhe furnizimin ja ben shteti.

  Satan Sorros to Blame!

 2. Qr cfare shteti moterqir.

  Nuk di cte them.

  Me qene kaq anti kombetar dhe anti shqiptar pa asnje plan per Shqiptaret nuk e di.

  Tu qift rraca dhe tu shkerdhefshin robte ne 20 breza o Ram robqiri.

 3. Mire tu behet. Se kur hedhin voten nuk mendojne per hallet e veta, por e shohin si ndeshje per te mbrojtur ekipet e zemres (PS- PD – LSI) dhe kenaqen me fitoren e atyre qe do i vjedhin e rrjepin qe te nesermen

 4. Jemi popull legen.Dalim në protesta vetëm kur na thërrasin politikanët
  Një filozof ka thënë :
  Politikanët duhen ndërruar si pelenat
  Për të njëjtën arsye.
  Siç i keni makinat plot hajdeni në tiranë para parlamentit dhe ju hyni me portokall e e limone deputetëve që i keni zgjedhur e sju pjerdhin me.pastaj shkoni nga ministri e bujqësisë ku titullarja vetëm nga bujqesia nuk merr vesh ju tha mbillni grurë në prill
  Do ju mësoj si të bëheni barinj
  Pastaj shkoni në kryeministri dhe kërkoni llogari për gjithë ato pika grumbullimi që u bënë me taksat tuaja dhe shkojnë e marrin.agrume në greqi tani që është piku i prodhimit .O shqiptare që blini vajin e palmes
  400 lek dhe vajin e ullirit 300 leke
  Qumështin pluhur serb 190 lekë litri dhe qumështin bio 150 leke .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *