• |
ide | kryesore

Gjykata vendos ‘pro’ shembjes së pallatit në rrugën “Myslym Keta”

-Instant, Lajme, Të fundit
shembja e pallatit


Gjykata e Tiranës ka vendosur ‘pro’prishjes së pallatit në rrugën “Myslym Keta”. Megjithatë fadromat e IKMT-së nuk pritën marrjen e këtij vendimi për nisjen nga puna. Që në të gdhirë ata kanë filluar shembjen.

Prej ditësh banorët kanë jetuar në shtëpitë e tyre pa ujë dhe pa energji elektrike. Qytetarët që jetonin këtu dyshojnë se pas shembjes së pallatit fshihen interesa të tjera. Ata kanë thënë se nuk është bërë asnjë akt ekspertimi privat që ka nxjerrë pallatin me shkallën e dëmtimit DS2.


16 Comments

 1. Si shpiegohet qwe sa here keta zhulsat e mavive u duhet nje vendim gjukate ajo mblidhet jashte radhe ndersa gjyqe te tjera vazhdojne me dekada? Ju qifsha sistemin qe keni nderuar o vemjet e politikes.

  1. Shume bukur ti Jorgos Pelikari,por ne qoftese ne ato pallate strehohen ne rradhe te pare banoret e pallatit qe po prishet,( me aq m katrore sa kishin,as me shume as me pak), atehere mund ti themi ” bravo” KM sone. Nese keta banore ,i degdis diku tjeter, atehere ,eshte VJEDHJE e hapur. Per te gjitha te keqijat qe po i shkakton ketij populli, KM- yne dhe drejtesia njerezore e ketyre zuzareve te DREJTESISE SE RE TE VENTIGUAR, mund te mungoje ,por do te gjykohen nga DREJTESIA HYJNORE.
   VENDIN NE XHEHNEM E KANE. BASHKE ME TY JORGOS PALIKARI.

 2. Prona private eshte e shenjte si vete jeta dhe nuk preket . Por ketu politika eshte basarduar aq shume saqe nuk respekton rregullat njerezore dhe hyjnore . Grabitja e se shenjtes ne kete vend te basarduar nga politika eshte dukuri mese normale . Prona private eshte nje nga shtuyllat me te fuqishme dhe qe mbane ne kembe shoqerine dhe sistemin demokratik . Mos guxoni te prekni pronen private o kelyshet e qoftlargut .

  1. Po e prekin vlla dhe po i qijn robt

   Puna eshte se shqiptaret merren memustaqet e celos, jo sme pelqen e jo sme pelqen ai, nderkohe qe rampjella i ka hyre me themel cdo gjeje qe mund te vidhet e grabitet ne te tere vendin.

   fajin e ka saliu .

   Popull kar

  2. Nje pergjigje per xxxxxx nga nje burre i vjeter qe jetoi ne epoken e bastardevet komuniste qe u a rrembyen pronat (tokat dyanet,fabrikat dhe florinjte e fshehur) I burgosen pronaret,i persekutuan per 45 vjet edhe bijte e niprat deri ne tre breza e akoma nuk i jane rikthyer ato edhe pas 30 vitesh gjoja demokraci.Prona eshte e shenjte ( duhet te ishte e tille). Jam dakord me ju.Por faji nuk eshte vetem i politikanevet,eshte dhe i popullit ,i yni qe nuk u ngritem te protestojme kur i grabitet tjetrit por qurravitemi kur na preket interesi personal.Nje prift gjerman,ne kohen e nazizmit e ka thene shume bukur se si ndodhi ne Gjermanine e asaj kohe.Kur nazizteti u versulen cifuteve ne eshte,kur u kthyen te komunistet,ne prape eshtem kur filluan edhe ndaj njerezvet qe ishin si ti dhe une nuk kish mbetur kush te protestonte.Gjermania u shkaterua! Po prona duhet te jete e shenjte,duhet ti kthehet te zotit pastaj do te shikoni si zhvillohet vendi.

 3. Faleminderit Edi Rama qe po shemb pallatet e vjetra jo te pershtatshme per nje jetese dinjitoze dhe te rrezikuara nga termetet. Dhe ne vend te tyre do te ndertosh pallate te bukura.

     1. Bythlepires i pushtetit thjesht sepse kam nje opinion te kundert nga ty?!

      Me kete logjike i bie qe ti te jesh patronazhist i Foltores!

 4. Jorgo Pallkari kujton se ben acaruesin dhe interesantin por harron qe eshte thjesht nje bythqir mavi lulishtesh

 5. Atëherë po flas si është proceduar në qytetin ku jetoj në Marche Itali.Ne tetor 2016 ra një tërmet që shkatërroi një pjesë të konsiderueshme të pallateve e shpive private të veçuara në periferi.U kontrolluan me rigorozitet nga një komision ekspertësh të cilët klasifikuan nivelin e shkatërrimit.Objektet me rrezik shembje i boshatisën dhe i siguruan me përforcime.Familjet i strehuan në objekte të tjera të sigurta ku shteti edhe sot paguan qiranë.
  Kanë filluar të shëmben dhe do rindërtohen siç kanë qenë pa prishur harmoninë arkitektonike dhe po ju kthehen banorëve.Anje konfrontim me shtetin dhe as një gjyq i zhvilluar.Me thoni janë kryer këto procedura me këtë pallat atje. Nëse vërtet është i pa banueshëm përse nuk janë kryer këto veprime?Si mund të veprosh pas 3 vitesh?Si nxirren në rrugë njerëzit.Ku do jetojnë.Ore as në kohën e Dullës nuk veprohej kështu se tek e fundit të jepnin një strehim e ndihmë.

  1. persa kohe ka patronazhista qe duan tja fusin kolegeve, shokeve, te afermeve,komshinjve,familjareve te vet, ky popull eshte i destinuar ti qihet rraca.

   Mos harro 780 mije vota morri Rampjella.

   Cmerresh me jorgo kermen. Eshte pa pike peshe.

 6. ne oren 4 te mjesit,

  ashtu kur njesiti guerril hudhte trakte dhe i bote atentat shokeve te vet

  ne 4 e hudhen edhe Teatrin

  ora e preferuar e te majtes globale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *