• |
ide | kryesore

Kompania e Rihanna-s paditet për mashtrim

-Instant, Paparazzi, Slider

Kompania e Rihanna, Savage X Fenty, do të paguajë 1.2 milionë dollarë për të zgjidhur një padi nga Santa Clara County dhe katër qeveri të tjera lokale në Kaliforni.


Qeveritë akuzuan Savage X Fenty për mashtrimin e konsumatorëve. Kompania i regjistroi automatikisht në një program “VIP” me tarifa automatike të përsëritura derisa klienti të anulonte anëtarësimin. Skema dyshohet se ka thyer ligjin e sapopërforcuar të Kalifornisë për rinovimin automatik.


“Konsumatorët kanë të drejtë të dinë paraprakisht se për çfarë paguajnë dhe sa shpesh,” tha zëvendësprokurorja e qarkut të Santa Clara, Jennifer Deng. “Bizneset kanë për detyrë të jenë transparente në lidhje me tarifat e tyre të rinovimit automatik.”

Veprimet e Savage X Fenty “kishin të ngjarë të mashtronin anëtarët e publikut dhe u kryen me atë qëllim,” pretendonte padia. Kompania nuk arriti të zbulonte në mënyrë të dukshme kushtet e programit të saj të rinovimit automatik. Ajo nuk mori “pëlqimin pozitiv” të blerësve dhe nuk ofroi një mekanizëm të thjeshtë në internet për ndalimin e tarifave.

Sipas marrëveshjes me qeveritë, Savage X Fenty do të paguajë një gjobë prej 1 milion dollarësh. Gjithashtu 50,000 dollarë për të shlyer shpenzimet e hetimit dhe 150,000 dollarë si kompensim për anëtarët e mëparshëm ose aktualë. Rihanna nisi kompaninë e saj të të brendshmeve në vitin 2018./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.