• |
ide | kryesore

Banditizëm shtetëror/ Si e shembi Veliaj pallatin në Tiranë para vendimit gjyqësor

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme


Me një ndërhyrje të ngjashme me operacionet për kapjen e personave të rrezikshëm, qindra forca policie rrethuan rreth orës 04:00 të mëngjesit një pallat në Tiranë duke nxjerrë nga shtëpitë e tyre dhjetëra banorë të pallatit nr.4 në rrugën “Myslym Keta”. Burra e gra u nxorrën forcërisht nga shtëpitë e tyre, pasi Bashkisë së Tiranës i duhej me urgjencë shembja e pallatit ende pa zbardhur dita e hënë.

Historia ka nisur prej kohësh, që kur u ndryshuan dokumentat e dëmeve nga tërmeti nga D3 në D5 tre vite pas tërmetit. S

ipas banorëve pallati nuk do të shembej për shkak të dëmtimeve të tërmetit, por sepse një kompani ndërtimi i kishte vënë syrin zonës ku ata banonin. Nëse kompanitë e ndërtimit do të negocionin me banorët ata do të përfitonin një pjesë të mirë të pallateve të reja, por kur bashkia u fut në lojë me pretekstin e dëmeve nga tërmeti, përfitimi për ta është shumë më i vogël.

Dhe për t’i nxjerrë me dhunë nga shtëpitë shteti u angazhua me të gjithë forcën e tij.

“Vijnë dy vetë civilë në 04:00 të mëngjesit, që na presin ujin dhe policia i mbështet. Nuk kanë as letra, as vendim, asgjë nuk kanë me vete” tregoi një prej banorëve 3 ditë më parë, kur punonjësit e Ujësjellësit sharronin tubat e ujit që furnizonin familjet nën mbrojtjen e policisë.

“Gjejnë pleq, plaka e fëmijë që na marrin zvarrë. Le të vijnë. Mazniku, Veliaj, Edi Rama të vijë këtu kush të dojë. Nuk kemi asnjë njoftim ku do na çojnë” tregoi një banore e zonës.

Të tjerë thanë se nuk kishin asnjë informacion se ku do të strehoheshin në rast të prishjes së pallatit, megjithëse kryebashkiaku Veliaj pretendonte të kundërtën.

Në media ai kishte sjellë rastet e familjeve që kishin pranuar marrëveshjen dhe ishin strehuar në banesa me qira përkundrejt bonusit 180 mijë lekë të vjetra.

Prandaj kur Ujësjellësi u bllokoi furnizimin me ujë, kur OSHEE u ndërpreu energjinë elektrike dhe pasi u përplasën me forcat e policisë, e vetmja shpresë për 70 familjet e pallatit mbeti gjykata.

Në padi ata kërkuan ndalimin e presionit shtetëror dhe për pezullimin e urdhrit të bashkisë për shembjen.

Vendimi pritej të merrej këtë të hënë paradite, por me një operacion tinzar dhe të pabesë, policia nxorri me forcë banorët herët në mëngjes dhe iu hapi rrugë fadromave të IKMT-së për shembjen e pallatit.

Në sallën e gjyqit përfaqësuesit e Bashkisë sollën fotot e bëra herët në mëngjes, që tregonin se shembja ishte kryer dhe se gjyqtari nuk kishte se çfarë të vendoste më.

“Bashkia në sallë ngriti pretendimin që prishja ka nisur, solli dhe prova nga aksioni. Gjykatës iu vu në dukje që kërkesës nuk ke çfarë i bën se prishja ka nisur. Gjykata u shpreh se në këtë pikë nuk mund të vendosim më asgjë në lidhje me kërkesën për pezullim se prishja është në kryerje e sipër.
Nëse do lihej një ditë më shumë dhe të pritej gjykata për tu shprehur, me gjasë do kishim një vendimmarrje tjetër. U vendos para faktit, nuk kishte çfarë bënte” u shpreh avokati i banorëve, Dorian Matlija në një intervistë për Syri Tv.

Sipas tij, vendimi për t’i nxjerrë me forcë banorët në orën 04:00 të mëngjesit ka qenë i mirëmenduar. Sepse vendimi i gjykatës do të kishte qenë kundër urdhrit të Erjon Veliajt.

“Mbroj 20 raste të ndryshme të pallateve në Tiranë. Gjykata në rastet ka vendosur pezullimin, ose kanë fituar banorët. S’ka asnjë rast të vetëm ku këshilli bashkiak dhe gjykata të ketë pasur të drejtë në këto procese. IMT dhe bashkia vepruan me nxitim që mos t’i linin mundësi gjykatës ta thoshte diçka të tillë”-tha Matlija duke zbuluar skemën e Bashkisë.

Argumentat e avokatit dëshmojnë se kryebashkiaku Veliaj veproi në urgjencë për të shmangur gjykatën. Nëse fadromat e IMT-së do të vonin dhe nuk do ta kishin prishur pallatin, atëherë me gjasë plani i Veliajt do të kishte dështuar. Prandaj me terror, me dhunë dhe me fadroma, ai veproi nën presionin e kohës njësoj si të ishte një bandit./Lapsi.al


38 Comments

 1. Kellira i bashkise eshte njesoj si rama mos me keq.

  Zero ligj, vetem maliq, dhune.abuzim, vjedhje, korrupsion, lavatrice ndertimi

  Tirana2022 – kryeqyteti i abuzimit te kellires.

  1. ju qifsha motrat kush e voton kete fasade psiqik llafebukur dhe vepralig

   hapni syte o shpellare e shihni tipikun e sorros bythqirit dhe liberaleve:

   fasade e bukur me fjale te bukura dhe me shpirt dhe vepra gjarperi

  2. SHIFNI SA GALLATE QE ESHTE EDHE VETE SPAKU:

   NE FAQEN ZYRTARE SHKRUAN: “SPAK = STRUKTURA E POSACME KUNDER KORRUPSIONIT DHE KRIMIT TE ORGANIZUAR”

   NE KETE RAST NUK DO TE ISHTE SPAK POR SPKKKO

  3. LALI dhjeri thote …..jam krenar per gruan time ….
   Nga ka ardh ne Tirane ky Lali dhjeri ….eshte nga fshati i Jorgua palikarit …. Bastard I lindur .

  1. Po të kishin integritet, gjykatësit nuk duhet të pranonin të jepnin vendim, por të jepnin dorëheqjen, si reagim ndaj shpërfilljes që po i bëhet ligjit…të drejtës.. Dhe këtu është i kapur cdo vektor..media..ojq …opozita..sindikata po ska , kështu që diktatura e mafies këmbkryq

 2. Super banditizem. Askush nuk shpeton, edhe ne atepallatka plotqe kane votuar veliajn. Fati i keq qe e mesojne ne kurriz te tyre banditizmin e veliajt. Emesua ata te stacioni i trenit, unaza e re, materniteti i ri, shkoza, kombinati, tregu 5 maji, lapraka, jevgjit tek delijorgji etj etj ka plot bema veliaj
  pesimi tu behet mesim

  Ishalla ta kete kuptuar edhepjesa tjeter barbone

  1. U shemb Astiri, asnjëri nuk shkoj nga 5 maji, u shemb 5 maji, asnjëri nuk shkoj nga Astiri dhe pallati i sotëm, u shemb pallati i sotëm asnjeri nga Astiri dhe 5 maji nuk shkoj. Në iran u vranë 500 vetë dhe akoma protestojnë. Deri kiñezët ngrihen. Skllevërit vetëm ankohen, nuk revoltohen thotë Bertold Brehti.

   1. eshte komb i majt, i ka hy bolshevizma deri ne vrime te veshkes

    ta mbajne me shendet, gati te vdesin per buke per partine dhe shokun edi

 3. Mjere ate te shkrete qe i bje te merren me keta kafshe te pangopur. Ca mallkimi paska pas ai vend qe ngeli ne dore te te cmendurve qe shkojn e vijn ne pushtet..

 4. Veliaj trimerohet kur e lejon Rama. Banditizmi, zhvleresimi i sistemit te Drejtesise dhe vendimeve te Gjykatave, shkelja flagrante e se drejtes se prones ne Shqiperi, eshte nje menyre qeverisjeje prej vitesh.

  Kemi pare e do te shohim akoma…
  Ky eshte banditizem shteteror…

   1. O jorgo po ik o kar na bo edhe interesantin. Mbetje arabo greke bashke me kelliren qe qihet ne bythe bashke me gjykata bashke me bythqirat deputete qe votuan ligje kunder prones private. Shkurt moterqira komuniste..
    Qenefistani koloni e mutistanit.

 5. Shqiptarët nuk ngrihen sepse i presin gjërat nga të huajt.Tani presin Amerikën që s’i intereson fare të paktën deri tani.

  1. Prit gomar te mbije bar, dhe me pas kimetja tja jape barin shqiptareve.

   Shqiptaret ne teresi kane probleme me respektin e tjetrit. Ide, prone, biznes, mendim,. 50 vjet mosrespektim i tjetrit por mbizetoroi dhuna abuzim dhe neperkembje. Partia ishte ligji. Byroja ishte ligji.

   Sot me shume se gjysma e shqiptareve jetojne jashte.

   Vitet e rames e cuan vendin drejt krijimit te narkoshtetit. Shuma te frikshme te parave te droges kane ndotur cdo qelize te shoqerise. Sot vendin e kane
   e dore bandat e droges dhe rames. Pjesa tjeter e ekonomise dhe popullit eshte e dobet dhe nuk ndikon dot

   Rama punon 24/24 per tu pasuruar vete me zero pergjegjesi dhe kete e ben ne emer te popullit. Rama eahte i biznesmen i ftohte nuk ka meshire.

   Populli pret kimeten me barin. Kimetja merr valixhet.
   Te pakten sot ska me iluzion masiv per te huajt sic ka pas per 20 vjet aps 1990.
   Te huajt qe vijne ne shqiperi vijne per te maree noi dor lek nga Rama , amerikanet jane po aq te korruptuar sa edhe shqiptaret mos me shume

 6. O pallikarit,o grua qire,o moter qire,o te shkerdhevshin pragun dhe oxhakun,do hash mut ne c’do faqe duke ju lepire edhe bythen ketyre moterdhe graqireve -qe jane ne poshtet-o kelysh bushtre.

 7. Më kujtohet se Donald Trump pat paralajmëruar qeverinë gjermane se nëse do të ndërtonte gazsjellësin e dytë të Balltikut me Rusinë, do ta bënte ekonominë jo vetëm të Gjermanisë por edhe të gjithë Europës të ndërvarur nga Putini.
  Mund të ketë Trump shumë probleme në stilin e tij të komunikimit, por ama doli fjala e tij pasi si një biznesmen i suksesshëm, i njihte mirë ligjet e mvartësisë tregtare-ekonomike.
  Mediat majtiste, në vënd ta mbështesnin Trump për këtë paralajmërim largpamës të tij për kujdesin në lidhjet me Rusinë, ju turën atij duke e akuzuar si “mik i Putinit”.
  Trump u revoltua se zgjedhjet në SHBA, duke përfituar nga pandemia, ishin manipuluar nga partia kunërshtare.
  Pati protesta të fuqishme të mbështetësve të tij, që degjeneruan deri në sulmin në Kapitol.
  Në ate sulm u vranë katër protestues e një oficer i sigurisë së institucionit.
  Në Shqipëri ndodhi në janar të vitit 2011, po e njejta ngjarje.
  Ish PPSH, me emrin e ndryshuar në PS, pati paralajmëruar se “do të shkojë gjaku gjer më gju e nuk do të lemë që në qeverisje të jenë Berisha me Metën”
  Ambasadori amerikan Arvizu, i pat bërë thirrje opozitës socialiste që të heqë dorë nga një protestë e parashikuar si e dhunëshme, bile duke e cilësuar ate si një lëvizje antiamerikane.
  Për fat, protesta u dokumentua nga xhirimet televizive.
  Ndonëse mijra protestues protestonin paqësisht, përpara kryeministrisë ishin mbledhur rreth 300 persona të dhunshëm që i gjakosëm policët e pa mbrojtur për kësij rastesh.
  Në ekranet televizive u pa komandanti i Gardës së Shtetit, edhe ai i gjakosur.
  Pikërisht pas kësaj, u pa që gardistët hapën zjarr në fillim në ajër e mandej mesa duket edhe kundër personave më të dhunshëm.
  Më pas rezultoi që një oficer gardist, komandant i grupit të zjarrit, na paskej qenë i lidhur me partinë socialiste sepse Rama e emëroi ate më vonë shefin e socialistëve të Matit e pastaj kryebashkiak.
  Përse po i risjell këto dy ngjarje të ngjashme, një në Shqipëri e tjetra në SHBA.
  Në Shqipëri prokurorja socialiste Ina Rama, bëri çmos që të bëjë përgjegjës “për vrasje” kryeministrin Berisha e po e njejta gjë ndodhi edhe në SSHBA, e majta amerikane në pushtet vazhdon edhe sot që të bëjë komisione parlamentare hetimi për të penalizuar Trump si shkaktarin e vrasjeve të ” mbështetësve të tij” ?????
  Pati kohë boll qeveria Rama që në dy mandate të saj, të vinte në lëvizje drejtësinë për të “rihetuar” ngjarjen e 11 janarit” që e risillte në prag të çdo zgjedhje vetëm si propogandë elektorale.
  Pikërisht kur këto kohët e fundit aferat korruptive të kësaj qeverie janë bërë mullar, në mediat e kapura nga Rama disa muço, meço a çapër e çupër, bëjnë thirrje që ASPAK-u ta fillojë e mbarojë punën me rihetimin e 11 janarit e të Gërdecit, sikur në këto 9 vite nuk ka ndodhur asgjë.
  E shoh të dyshimtë shpalljen non grata të Berishës nga DASH, jo se ai është një politikan i përsosur e pa gabime, por krahasuar me Ramën është si dita me natën.

 8. Merr dhe fshin bythen, e modhe. Me letra e halleve te robve kane mbush plot WC-et e tyre.

  Thone se ja kane rritur rrogen KAPS SPAK, hajdutit rritja sa te dush rrogen, hajduti hajdut ngelet pak rendesi sa e ka rrogen.

 9. E keni zbukuruar Lapsin me foton ne plan te pare te Kryebashkiakut te Tiranes.

  Mimika e tij transmeton dhembshuri dhe perkushtim.

 10. per nje kotec gjykata Denon plaken,per te prishur nje pallat nuk denohet asnje nga baxhellat e bordellove t e bashqise dhe qivirise

 11. Remzi Hoxha nuk u vra rastësisht, edhe eshtrat nuk i janë humbur rastësisht… Kur flet Xhevat Nimani mbi Remzi Hoxhën, të zhdukur në duart e SHIK-ut që në 21 tetor 1995, e kur thotë se ‘do ta sjellë të gjallë’, të ndrit një shpresë në sy se qenka në këtë botë një fuqi e madhe gati vetë Mrekullia. KellirCat po komentojne

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *