• |
ide | kryesore

Paligjshmëria në themelet e Teatri të ri, shpërfillet Gjykata Kushtetueses

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

ceremoninë e vendosjes së gurit të parë për Teatrin e ri Kombëtar ishin të gjithë ata që shembën të vjetrin. Me Ramën e Veliaj u bënë bashkë aktorët Robert Ndrenika e Arben Derhemi, regjizori Altin Basha, arkitekti Bjarke Ingels etj. I kujtuan me cinizëm dhe të qeshura protestat dhe pretendimet e atyre që donin të ruhej godina historike dhe pastaj prezantuan në 3D godinën e re, sallat dhe skenat moderne.


Por ceremonia që u zhvillua në rrënojat e teatrit të vjetër i hap rrugë një akti në kundërshtim me ligjin dhe kjo paligjshmëri nuk konsumohet në fshehtësi siç ndodh me një krim, por para kamerave që transmetojnë live.


Sepse në Korrik të vitit të kaluar Gjykata Kushtetuese e shpalli të paligjshme procedurën me të cilën Rama dhe Veliaj arritën tek shembja e godinës së vjetër. Më konkretisht, Gjykata rrëzoi procedurën e kalimit të pronësisë të teatrit nga qeveria tek bashkia. Dokumenti poshtë.

Vendimi per kalimin e truallit nga Ministria e Kultures tek Bashkia e Tiranes

Për pasojë çdo veprim që pasoi për shembjen e teatrit, për projektimin, tenderimin, nxjerrjen e lejes për godinën e re rezultojnë të jenë të paligjshme.

Lexo edhe: Pikë për pikë/ Si duhet kuptuar vendimi i Kushtetueses për teatrin?

Lexo edhe: Teatri/ ‘I anti-korruptuari’ Bjarke Ingels zhytet në marrëveshjen e korruptuar me qeverinë shqiptare

Lexo edhe: Teatri i ri, si provë për opozitën e Sali Berishës

Në bazë të vendimit të Kushtetueses, trualli i Teatrit ku kryebashkiaku Veliaj do të ndërtojë godinën e re nuk i përket më Bashkisë së Tiranës. Në respekt të Kushtetueses duhej t’i kthehej Ministrisë së Kulturës, ndërsa godina e re duhej të ndërtohej me tender publik të hapur.

Në vend të kësaj, Rama dhe Veliaj po vazhdojnë planin, sikur të mos kishte ndodhur asgjë.

Projekti bëhet akoma më absurd, kur mendon se vendimin e Gjykatës Kushtetuese po e shpërfillin pikërisht ata që inicuan dhe propaganduan reformën në drejtësi./Lapsi.al

Gënjeshtra e Veliajt/ Historiani i artit: Teatri Kombëtar, kronika e shembjes së një godine të jashtëzakonshme

 23 Comments

 1. E keni zbukuruar Lapsin me kete kopertine te bukur.

  Njeri me i bukur se tjetri.

  Si dy shqiponja ne fluturim.

  PS: Ne sfond dallohet edhe nje maket i Rames me kapuc magrebin kur hante spaghetti ne Paris.

   1. Amerikanet kerkojne te instalojne ne mbare boten parimet e Adam Smith-it, (levizje e lire e mallrave dhe sherbimeve). Kaq. Dhe asgje me shume se kaq.

    Gjithcka tjeter eshte teori konspiracioni, keqinformim armiqesor apo injorance.

     1. Po. Pse jo?! Tregtia nuk njeh autoritet.

      Adam Smith thoshte se gjithcka kontrollohet nga interesi egoistik i shitesit qe kerkon te ofroje nje mall apo sherbm qe bleresi kerkon ta bleje.

     2. Jorgo amam cna the, po bota ska lindur me adam smith.

      Lexo per mesopotamine,egjiptin cifutet, greket , romaket, arabet, kinezet , mongolet, perset po se po.. Te gjithe civilizimet e trajtojne lakmine , egon, urrejtjen , grykesine , kurverine si fenomen jo si banal akt seksual, etj etj ka plot delirant historia boterore. Rama as e ve njeri ne refene. Lexo o loqe.

      Rama eshte nje hic, ja e beri dhe teatrin, talli dhe nje here koqet me artistet , me gjykaten kushtetuese ,me ligjin, me shtetin, me qytetaret, por po deshe ti edhe me opoziten.
      Por problemi nuk eshte teatri por e ardhmja e pasigurt e gjithkujt. Nuk i ha palla per ramen askurrkujt. Por Rama ka bere narkoshtet. Nuk e rrun njeri per ligjin , artin, vlerat, ne nje narkoshtet rampjelles ordiner neverites te piset si ky i rames etj etj. Shtet ordiner i rames.
      Euro po shkon per lesh, cmimet lart e me lart, bizneset ankohen, njerezit largohen , nga narkoshteti ordiner i rames. Narkoshteti eshte sfida sepse prish cdo qelize , eshte ndotur gati cdo gje me paret e droges dhe korrupsionit.
      Rames ja gjejme vendin , pa asnje dyshim zero merak, ata te vetet e zhysin nga kellira i pari ja qepin letrat per ne peqin . Narkoshteti eshte sfida.

     3. Rama mund te jete loqe, koqe, karroqe apo whatever… kete lider ka sintetizuar populli yne tani per tani. I perulem vullnetit te sovranit. Edhe atij qe shet voten edhe atij qe shet motren, veten apo drogen… Kush s’e perballon kete realitet le te iki. Kush ka aftesi te shoh pertej, te shoh the big picture… dhe ka krijuar nje hapesire te jetueshme, le te rrije.

  1. Ore rames uk i plas trapi fare per asnje institucion nga drejtesia e re qe ai krijoi. Nuk njeh asnje ligj .as nje gje.

   Troc nuk i ha trapi per gjykaten kushtetuese. Cdo levizje e tij behet me ndyresi dhe ne abuzim te plote te shtetit te se drejtes, ne thyerje te ligjit apo edhe praktikave udhezuese te EU.

   Qellimi i tij eshte malinj. .mesazhi qe jep

 2. E pate ate portierin e argjentines qe futi ne loqe doren e arte(nder i madh) ne prani te tere botes/ A u ndeshkua nga gjykata nderkombetare e hages apo e shqiperise apo nga Shkulaku dhe Bushati?
  Fitimtaret nuk gjykohen,mjere te mundurit.
  Akoma merreni si miza e kalit qe i kruante bythen.

 3. Sa te kete rrota kari si jorgo qe ia shkerdhejne grate e shpise cdo dite e prape ngazellehet rilindja nuk e rruan fare.

   1. Edhe une nuk i heq asnje prejse, por ama nje apostrofe midis “c” dhe “fare” me lart duhet hequr.

    😅😅😅

 4. Rama dhe gjithe rilindasit nuk njohin as ligje as rregulla, prandaj nuk bejne dot shtet. Eshte me parimin shteti jam une. Kjo vete ne favor te atyre qe gjithmone kane kembengulur se shqiptaret jane popull jo shtetformues. Por rilindasvevaq u ben, boll qe te vjedhin. Po mire ja bejne. Popull dele

 5. Mos degjoni Adriana Kalajan dhe budalliqet e saj.

  Vendimi i Gjykates Kushtetuese kishte kuptim per aq kohe sa qeveria po e shembte Teatrin me te famshmin ligji special Fusha. Qe pas braktisjes se Keshillit Bashkiak nga PD ne 2019-en, qeveria nuk kishte fare nevoje per ligjin special per te kaluar pronat e bashkise ne favor te te treteve, por e vendosi qe mund ta bente kete me nje VKB te zakonshem.

  Teatri nuk po ndertohet me fare me ligjin special por me nje prokurim te zakonshem. Pra sado i rendesishem te jete vendimi i GjK ai nuk ka vlere me per aq kohe sa qeveria ka gjetur menyre tjeter, fale edhe braktisjes se zgjedhjeve lokale nga Luli.

  1. Operacioni i denoncuar si korruptiv dhe që dyshohet se ka ndikuar për shpalljen e non grata të Sali Berishës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është realizuar nga qeveria me në krye Sali Berishën, në periudhën 2005-2009.

   Operacioni, për të cilin u angazhuan të gjitha segmentet e nevojshme të shtetit, u finalizua për llogari në interes të dhëndrit të Sali Berishës, Jamarbër Malltezi, i cili nga trashëgimtar i pretenduar i 140 m2 tokë, arriti të ndërtonte me para të dyshimta 19 kulla mbi pronën e tjetërsuar, duke u bërë pronar me 40 %.

 6. Capaculet shpellkare te lapsit,shkrimi per teatrin capaculet funksional flasin per adam smith dhe teorite e tij,duhet ta kesh barkun plot qe te keshe mendje te kthejllet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *