• |
ide | kryesore

Çfarë synon “Bashkë”, partia më e re e Arlind Qorit

-Instant, Kryesore, Lajme
arlind qori bashke

Dy stenda diskrete me ngjyrë të bardhë, që mbajnë në fund të tyre emërtimin “Bashkë”, i ftojnë qytetarët për të nënshkruar themelimin e një partie të re. Disa e bëjnë me qef. Disa të tjerë thonë se do të firmosnin me kënaqësi, por largohen duke shtuar se kanë frikë se i mbyllin biznesin apo i largojnë nga puna.
Prej afro një jave, në sheshin qëndror të Tiranës, diku në krah të Bibliotekës Kombëtare, ky grup aktivistësh të ish “Organizatës Politike” po kërkojnë të marrin bekimin e kryeqytetasve, për të mbledhur 3000 aderimet që i duhen për legalizimin e një partie politike.


Peut être une image de 7 personnes, personnes debout et plein airPeut être une image de 10 personnes, personnes debout et plein air

Në 18 dhjetor ata mbajtën kongresin themelues me synimin që forcën e re politike, “Bashkë” ta bëjnë përfaqësuese të 95 % të shqiptarëve, të cilët kush më shumë e kush më pak, pësojnë dominimin e padrejtë të një pakice. Qëllimi është krijimi i të vetmes forcë të së majtës moderne, në një vend ku mungon një e tillë, mbështetur në vlerat e barazisë, solidaritetit dhe bashkimit kundër atomizimit që i bëjnë shoqërisë politikat neo liberale.

Natyrisht, pa ndonjë surprizë, kreu i partisë me një mandat 2 vjeçar u zgjodh ai që kishte treguar vlerat më të spikatuara në Organizatën politike, pedagogu Arlind Qori. Me sa duket, këtej e tutje, ai do të jetë i detyruar ta flakë tej emërtimin modest të aktivistit, për tu bërë një nga shumë kryetarët e forcave politike që ka Shqipëria. Por ky lloj paralelizmi i ngre nervat miqve dhe bashkëpunëtorëve të tij, që prej një jave kanë qenë aktivë në shumë media për të shpjeguar qëllimet e kësaj force të re politike…

“Sali Berishën, Edi Ramën, Ilir Metën i mbaj mend kur kam qenë 2 vjeç, 5 vjeç, 10 vjeç, 15 vjeç, 20 vjeç, 30 vjeç dhe ishallah nuk na kap 40-vjetëshi me këta njerëz.
Këta tre njerëz në Shqipëri kanë kryer çdo lloj vjedhjeje, çdo lloj krimi, çdo lloj shtypjeje të mundshme ndaj qytetarëve shqiptarë”, thotë Klodi Leka (foto poshte) që sendërzon mendësinë e anëtarëve të “Bashkë”, për mënyrën se si është bërë politikë deri më tani.

Por ata që e kanë ndjekur historinë e këtyre tre dekadave e dinë fare mirë se me këtë ide, për të përmbysur monopolin e të mëdhejve, kanë lindur shumë forca politike. Pothuajse të gjitha njëra pas tjetrës kanë dështuar. Që nga Mjafti, G 99, lëvizja e Gjergj Bojaxhiut, Libra, Nisma etj.
Kjo ka ardhur se ato as nuk kanë pasur një ideologji të rrënjosur tek e cila kanë besuar, apo qoftë edhe për faktin se kanë rënë pre e një projekti afatshkurtër që ka synuar thjeshtë zgjedhjet e radhës.
Të rinjtë e “Bashkë” shpresojnë të mos bien pre e së njëjtit mallkim, pasi ata kanë zgjedhur një rrugë tjetër.

“Me Organizatën Politike vijmë nga një histori aktivizmi 10-vjeçar, ku jemi angazhuar në kauza sociale, ku qëllimi ka qenë ngritja e një fryme të re, qoftë sa i takon rëndësisë së ngritjes në sindikata, për të dhënë modelin e studentit aktivist, dhe përpjekja për të përfshirë sa më shumë qytetarë në kauza jetike, siç ishte pr.ligji për minimumin jetik.
Mendoj që jemi në momentin e duhur për ta hedhur këtë hap, kemi pjekurinë e duhur politike, kemi dëshmuar parimet dhe synimi ynë i përhershëm do jetë krijimi i frymës së re, por tanimë për të sjellë një ndryshim thelbësor në shoqërinë shqiptare, për të dalë nga llumi ku na kanë zhytur në 30 vjet”, ka shpjeguar Redi Muçi (foto poshte) në një intervistë televizive për MCN.

Këtë përvojë të gjatë, që e ka bërë të farkëtojë në kudhrën e besimit bashkëpunëtorët dhe të provojë para publikut qëndrueshmëri e pohon edhe vetë Arlind Qori: “Në këto 12 vite kemi pasur për qëllim t’i “bombardonim” institucionet me kërkesa të drejta dhe të zgjonim ndërgjegjen shoqërore për nevojën e organizimit në vendin e punës, të shkollimit dhe në tërësi në jetën sociale. Kemi luftuar së bashku me punëtorë – nga minierat te sektori i naftës, tekstilit dhe call center-ave, sikundër jemi organizuar së bashku me studentët dhe shtresa të tjera popullore. Pasi kemi marrë pjesë e organizuar dhjetëra protesta, qindra aksione e shumë fushata, arritëm në përfundimin se rrugëtimit të organizimit jashtëinstitucional i kishte ardhur fundi” deklaroi ai në një intervistë në RTSH.

Ndoshta shumëkush ende sot e mban mend një vajzë të re, që në kohën e protestave kundër ligjit klienteslist për arsimin e lartë, që tashmë e ka treguar vetën si krejtësisht i dështuar, ngjyrosi me bojë të kuqe flokët e arta të ish ministres së arsimit Lindita Nikolla. Ajo quhej Mirela Ruko (foto poshte). E diplomuar për sociologji ajo ka udhëhequr prej tetë vitesh drejtimin e fushatave të Kartës Sociale dhe Minimumit Jetik gjithashtu ka organizuar lëvizjen sindikaliste të punëtoreve të fasonerisë apo të call center-ave. Tani ajo është zgjedhur Sekretare e përgjigjthshme. “Shqipërisë nuk i duhet vetëm një parti e re, por i duhet një alternativë e rëndësishme për të na nxjerrë nga situata ku ndodhemi. Gjatë qeverisje së Edi Ramës jemi kthyer si në vitet ’90, ku njerëzit kanë marrë përsëri gomonet….21 Janari ishte ngjarje tronditëse për mua, sepse një parti i vrau njerëzit në shesh, kurse partia tjetër i braktisi ata. As sot nuk kemi ende drejtësi”, ka thënë ajo në një interevistë për Fax News.

Peut être une image de 3 personnes, personnes debout et plein air

Por çështja ngado që vërtiret vjen sërish në një pikë: Dakord me denoncimin e partive të vjetra, po ç’mund të bëhet kundër tyre?

Kësaj dileme themeluesit e “Bashkë” i përgjigjen kryesisht me dy argumenta. I pari se ata jënë një parti e majtë që i përgjigjet më së miri nevojave që ka momentalisht pjesa më e madhe e shoqërisë. “Partia Socialiste është e kundërta e çdo ideali e vlere të së majtës: është parti e oligarkëve, e njerëzve tejet të pasur, përçmon njerëzit e thjeshtë, nëpërkëmb të drejtat në punë, si dhe ka një formë organizative despotike, ku gjithçka sillet rreth një kryetari fund e krye të korruptuar. Në këtë kuptim, as Shqipëria dhe as ne nuk kemi kohë për ekstremizma; në këtë kuptim as për të majtë ekstreme. Ne jemi të majtë, demokratikisht të majtë dhe, si të tillë, mendojmë se i flasim shumicës dërrmuese të shoqërisë, ose më saktë përfaqësojmë të drejtat e nevojat e 95% të shoqërisë”, ka thënë Arlind Qorri në një intervistë për Nacionale.com. Po aty ai ka shpjeguar edhe argumentin tjetër që e bën të shpresojë në sukses, se përpos artikulimit të kritikës, ky grupim ka në ADN-në e vet edhe aksionin.
“Për ne nuk mjaftojnë fjalët e bukura, por duhen fjalë që zënë vend sepse shoqërohen me veprimet konkrete të njerëzve konkretë në një situatë konkrete.

Për shembull, kur ne jemi solidarizuar me minatorët e Bulqizës, nuk jemi mjaftuar me një deklaratë për shtyp. Kemi shkuar në Bulqizë, kemi jetuar e punuar me muaj të tërë bashkë me minatorët për të krijuar një sindikatë, i jemi bashkuar fizikisht grevës së tyre, kemi duruar në kurrizin tonë kërcënimet shtetërore dhe dhunën. Dhe nuk jemi epur e dorëzuar asnjëherë. Dhe si kjo përvojë kemi shumë të tjera. Më falni për mungesën e modestisë, po, dora në zemër, këtë konsekuencë midis ideve dhe veprimit, midis fjalës dhe aktit nuk e ka pasur asnjë subjekt tjetër politik a shoqëror në Shqipërinë e dekadave të fundit”.

Fibër e fortë ideologjike dhe veprim konkret në terren, këto duket se do të jenë dy atutë e ish aktivistëve të Organizatës Politike. Të shndërruar në politikanë ata tani po bëjën sprovën e parë, mbledhjen e firmave për legalizimin e forcës së tyre. Por prej këtu, jo gjithçka do të jetë e lehtë. Sepse në garën ku po mëtojnë të futen, nuk do të kenë rivalë, vetëm partitë konkurente, por njëkohësisht edhe oligarkinë, sistemin e ngulitur, mediat dhe këdo tjetër që është pjesë përbërëse e establishmentit të vjetër dhe që militon çdo ditë për ruajtjen e status quo-së. Prandaj rruga që “Bashkë” ka përpara rrezikon të jetë edhe më e gjatë se ajo që iu desh Organizatës Politike të shndërohej në parti.

©Lapsi.al


50 Comments

 1. Partiçka buçesh politike si LIBRA e Ben Blushit, te vetshpallur ‘kundershtuesi me i madh i Rames”!
  Koha e tregoi….

  1. Një stuardesë 24 vjeçare e air albania,e linjës rinas -londër ndëroi jetë gjatë fluturimit.Është e vërtetë?

  2. Do shohim. Keta jane vari karin fare. E nisin me teorine qe te ikin saliu dh2 per te qene opozitare fusin ramen.

   Ku pjerdh rama per qorrin sidomos kur e paguan vete. Rama bleu llull braven ehe opoziten qe more 630 mije vota, jo me qorrin me 20 vota. Do jete shit lire
   Palacot e rradhes.

  1. Bashkim i veglave ne seri
   Njesoje si vagona treni…
   Po ca paltie o qorre e kurvit..
   Ti je me e poshter se 500-600 mije delet voteshitese.
   Sepse ti me sorollopin tend Nuk mjaftoheni me shitje votash….
   Por krijoni partí- gojore….
   Per ti lepire topet ramegonorrese me harem… fikut ose chobanit te rradhes qe do “caktoje – emeroje” sorra plake.
   Skeni pare gje akoma
   Sihtir milet.

 2. Arlind qorrin djal qytetar Pd e sulmon si komunist. Ps e sulmon si te lidhur me berishen. Saimir mane e ka sulmuar fizikisht ne kosove Gjithmon kur te sulmojne keta funderina do te thote se friksohen nga dicka E njejta skeme qe u perdor me Adriatik Lapaj

  1. Me gjithe respektin per Arlindin, por ka nje problem te madh marketingu me ate mbiemer qe mban. Nuk eshte faji i tij, por keshtu eshte.

   1. Bravo Jorgo Palikaris !

    Pra Arlindi duhet te bej siç bera une qe e ndryshova emrin nga Paulin, me pas Edvin, e me pas ne Edi.

    Ose te vendosi emer te bukur grek Jorgos Palikaris ne kishen e Kryepiskopisit A.Janullatos Haleluja.

     1. Imagjnoj qe ti je Dita. Cfare te karakterizon ty si te tille? Shkurtimisht.

     2. Faleminderit. Por s’me dhe pergjigje.

      Me dukesh si kar i shkref.

     3. Ti më dukesh si Kariola (καριόλα) = prostitutë greke.

    1. E drejte Manushaqe! Ti me te drejte e ve theksin tek “oborri” me “r” te forte, pra “rr”.

 3. Gjithmone ne prag zgjedhjesh

  Ato shfaqen

  Here si Zgalem lajmetar i furtunave te vjedhjeve

  Here si Kale Troje

  e here si Kolone e Peste.

  Dhe mbajne emer te cuditshem

  Partia ” Nisma”

  Partia “Libra”

  Partia “Bindja”

  Sfida per Shqiperine

  tani me e reja “Bashke”

  Jeta e tyre zgjat

  sa fushatat elektorale

  dhe pastaj zhduken si kometat

  per tu kthyer prape pas kater vjetesh

  …….Gjithmone ato shfaqen

  ne prag zgjedhjesh,

  Partizat tremojore

  si mizat ne bythen e kalit te pushtetit

  tek mburren se po terheqin karrocen e demokracise ahqiptare.

  1. Une mendoj se disa nga ato parti qe ti permend nuk kane arritur asnje rezultat edhe per dy arsye:

   1- Sepse Korrupsioni i Madh Politik PS & PD & LSI dhe bandat e tyre ende Dominojne Politiken shqiptare.

   2-Sepse Korrupsioni i Madh Politik me dinakeri “toleroi” dhe realizoi nje korrupsion endemik “popullor” si per shembull problemi me Pronat e Shqiptareve.

    1. Tani… s’ka gje qe s’ble leku. Dhe idealistet behen me shkerdhatat kur zhgenjehen/shiten se me te njejten force qe kane besuar tek ideali, me te njejten force i dedikohen “te keqes”.

     Thjesht duke folur teorikisht. Per Arlindin s’di asgje tjeter pervecse qe eshte i shenjes se horoskopit Akrep. Dhe akrepat pergjithesisht jane agjitatore te lindur. Duan te prishin status quone, rendin e stabilizuar. Sepse ne vetevete Akrepi paraqet simbolikisht vdekjen.

     Por gjithsesi Arlindi ma shkref pak me ca muhabete prej majtistesh te oreve te para. Ti provo nje here sipermarrjen o vella, pastaj bjeri daulles te te drejtave te proletareve. Pa kapitaliste dhe sipermarres nuk ka proletare.

     Per mua problemet me te cilat perballemi ne Shqiperi nuk kane te bejne fare me te Majte e te Djathte, por me sa zbatohet 1) Forca e ligjit dhe 2) parimet baze te Adam Smithit.

     E majte/ e djathte karin! Qe sot puna po zevendesohet nga robotet! Forca punetore dhe te varferit qe imagjinon Arlindi neser do jene zhdukur. Ne te ardhmen do kete vetem “punonjes digjitale”. Nejse vk se u zgjata shume…

     1. Bravo Jorgo Palikaris !

      E dija qe nuk do zgjidhje Kllasen Punetore te Roboteve si Charlie Chaplin at Modern Times.

      Zgjedhja jote teorike parimet e adam smithit; Praktike: (Akrepi made in BLLOKU), pra Mua.

     2. Nuk ka cfare te zgjedhesh ketu se njerezit nuk kane lindur te markuar si lopet: lope me stampen “I majte” e lope me stampen “I djathte”.

      Prandaj e adhuroj Ameriken. Vendi me Dashuri ne bote. Nuk merren fare as sa i majte apo i djathte je, as sa komunist apo kapitalist, Tropojan apo Tepelens… etj, etj, etj… por vetem me se Sa ma ngref ajo qe ti di te besh!

      Literally… USA, the Greatest Country in the World! Sikur e ka nxjerre Adam Smithi nga bytha. Lere pastaj Adam Smithin qe eshte nje dashni me vete. Revolucionar pa revolucion, (ne kuptimin e revolucionit te pergjakshem).

      S’njoh akrepa nga blloku. Njof vetem Dashera, Binjakera, Demera… etj…

     3. Bravo Jorgo Palikaris !

      Kush lind ketu diten e krishtlindjeve dhe per vit te ri: do ju jap nga nje loder.
      Kush do qe t’i pjelle Lopa: le te futet sa me shpejt ne ekipin tone te Patronazhistave.
      Ndersa ata te tjeret nga veriu jugu lindja perendimi, majtas e djathtas: nga syte kembet.

      Mua me Ameriken mos me ngaterro. As Trumpi, as Biden s’i pranojne zhgarravinat e mia.

      Me Horoskopin e gjete. Pra: shqiptaret e majte e te djathte le t’i presin zgjidhjet nga Yjet.

     4. Me bere shume kurioz per zhgarravinat e tua.

      Na zhgarravit nji cik! Thjesht per te kriju idene.

     5. Hapi syte mirë: The last Pigcasso paintings.

     6. Zhgarravina ne Zyren Kryeministrore qe patronazhistat me kriju idene.

 4. Me pelqejne keta. I shoh si perpiqen per minimumin jetik. Cuna e goca te reja e te paperlyer si gerxhot e tjera 30 vjecare qe na kan ca trapin. Nga ter partit opozitare kta jane me te hajrit

 5. Keto G99’shat e 2022 jane nje levizje taktike e Rilindjes me moton: “Edhe nje vote e vetme e devijuar nga opozita, eshte ndihme per Ramazanin”. Per leke, ska problem fare. Financimi i brendshem nga kokaina, financimi i jashtem nga fondet e Aleks LGBT Sorrosit.

 6. Partia “Bashkë” e Qorrit na qenka parti e majtë moderne ?????????
  E dëgjova Qorrin të thoshte në një nga intervistat se “partia” e tij ka marë si ideollogji socialdemokracinë gjermane të shekullit 19-ë.
  Një parti e mbështetur në ideollogjinë e para dy shekujve, na qenka e majtë moderne.
  A nuk do të ishte më mirë sikur të kthehej në sistemin e komunës primitive të para disa miliona vitesh ?

  Dihet se nga ajo farë social-demokracie gjermane lindi nacional-socializmi e më vonë komunizmi stalinist apo nazizmi hitlerian .
  Partia “bashkë” ????
  Le të presim tani që “proletariati planetar të bashkohet me Qorrin shqiptar” për të na risjellë diktaturën e proletariatit.

 7. Mundohet i varfri Qorr ta ndryshoje mbiemrin, duke insistuar ne marketing, njelloj si Naim Cili qe iu fut jetes publike vetem per te ngulitur idene qe quhet Henri. Ne fund, ai Naim eshte ne te verteten qe di vetem ai, kur bisedon me veten. Ashtu si edhe Qorri e di qe eshte qorr.

   1. Ç’të synojë Arlindi i shkretë.E konsideron veten dhe bashkimin e majtë moderne.Po kujt të majte moderne?Kudo në botë të majtë modernë jemi thonë por ngjajnë më shumë qendrës me orientim djathtas.Sepse e djathta është alternativë për çdo shtresë të popullatës përfshi të pamundurit.Pra dhe e majta moderne e Arlindit s’është gjë tjetër veçse e majtë për mos thënë ekstreme.

 8. E majta si moderne si jo moderne apo dhe sic ju pelqejne ta quajne veten sot ne bote marksistet, e majta progresiste, ata prape te majte marksiste ngelen. Por problemi eshte se : ” E majta i do aq shume njerezit e varfer saqe sa vjen ne pushtet, i shton ato”.

  1. Keni dëgjuar gjë që “proletarët” e vendeve demokratike perëndimore të emigrojnë në vendet me sistem majtist qoftë “marksistë modernë” ?
   Pse shqiptarët që vuajtën për 5 dekada në sistemin komunist, u turën e vazhdojnë të turen drejtë vendeve kapitaliste e jo drejtë Kinës apo Koresë së Veriut vende këto komuniste që pretendojnë se të gjithë puntorët jetojnë njëlloj si udhëheqësit ?
   “Marksistë modernë” e konsiderojnë veten edhe liderët komunistë të Kinës sepse u detyruan që të pranojnë disa elementë të tregut të lirë kapitalist.
   Por ndonëse në Kinë kohët e fundit, edhe si ballafaqim me Honkongun janë futur elementët e kapitalizmit, “proletariati” kinez vazhdon të jetë skllav pa asnjë të drejtë e liri demokratike.
   Mburret Qorri se paska me vete studentët.
   Përse dështoi protesta e fuqishme e studentëve ?
   Pikërisht nga roli i kolonës së pestë komuniste që futi në ate protestë organizata marksiste e qorrëve.
   “Edi Rama ka marë fund ka marë fund , ka marë fund”
   Këndonin marksistët e Qorrit në protesta.
   Ramës sigurisht që do ti vijë fundi së shpejti për korrupsionin e madh që mbolli në Shqipëri, ama Qorri e pasuesit e tij marksistë, duhet të binden se shqiptarët kurrë më nuk do ti kthehen sistemit komunist të diktaturës së proletariatit.
   Një padrejtësi e madhe e diktaturës korruptive të Ramës, nuk mund të sanohet me një të keqe tjetër të provuar, “diktaturën e proletariatit” apo revolucionet komuniste ku të varfërit tju rëmbejnë paratë e pasuritë të pasurve.
   Është pikërisht humbja e nocionit të pronës private që mbolli sistemi enverist, që Shqipëria vazhdon të jetë vend i korruptuar, edhe 31 vite pas shembjes së enverizmit e vriten vëllezërit me njeri tjetrin për dy metra katror tokë.
   Jo po sipas mendjes së Qorrit, duheshka tja rrëmbejmë Fatmir Manes pronat e minierave të Bulqizës e tjua ndajmë puntorëve.
   Përse ?
   Që të vriten me njeri tjetrin ?
   Mane e cilido biznesmen i fuqishëm shqiptar, sigurisht që do të bashkëpunoje me qeverinë si në çdo vend të lirë demokratik.
   Puna është që kryeministri Rama e qeveria e tij ti nënshtrohen ligjeve të shkruara e të mos veprojnë në mënyrë korruptive selektive me biznesmenët, ca të nënës e ca të njerkës.
   Lereni o qorra ate marrëzinë utopike alla marksiste, ku të gjithë të shpërblehen sipas nevojës e jo produktit të punës.
   E provoi këtë perandoria lindore komuniste për shumë dekada dhe e pamë që ngeli disa shekuj prapa perëndimit kapitalist.
   A mos kërkpn Arlind Qorri që të ketë po ato të ardhura sa çka Bill Gates ?
   Produkti i punës së Gates ka sjellë një revolucion në teknikën kompjuterike e në bizneset e tij janë të punësuar me miliona ekspertë e teknikë.
   Se çfarë mrekullishë i ka sjellë botës Bill Gates e të tjerë njerëz gjenij si ai, të mbledhësh një miliard qorra që të punojnë mijra vite e nuk ja arijnë.
   Me vetëm miliardat që ka dhuruar ai dhe të tjerë si ai , ju ka përmirësuar jetën miliona njerëzve fukarej por ka ndihmuar edhe në ecjen përpara të arsimit e të kulturës.
   Arlind Qorri paguhet ndërkaq për ti qorroditur studentët e tij me marrëzitë utopiste marksiste, që të ngrihen këmbët e tu bien kokave.

 9. Shpresoj ti bëjë zengjinet e rinj proletare se në ska çtë na bëjë me
  Në ecim me nallane si në kohë të stalinit.
  Po ku lane gjë qentë që të hane zagaret
  O arlind,mos i hyr kot kësaj pune se e provoi dhe jozefina,vajza azemit po u kthyen prap në bazë. Je me mire ne shërbim te lali dhjerit se fiton noj gjo.

 10. Bravo Arlind Qorri. Je rruges se drejte per te arritur diku, ku nuk po arrijne te tjerat parti. Te Mbledhin vota dhe te bashkohen me Ramen ..Ti besoj do jesh i pari me partine qe do te linde .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.