• |
ide | kryesore

‘Glass Onion’, filmi më i shikuar në Netflix

Paparazzi, Slider

Netflix ka zbuluar së fundmi se ‘Glass Onion’ është filmi i parë në botë pas debutimit të premten. Në tre ditët e para në platformë, ai grumbulloi 82.1 milionë orë të shikuara, me rreth 35 milionë familje që shikonin filmin në mbi 93 vende.


Në një strategji të re publikimi, Glass Onion: A Knives Out Mystery iu dha një dalje e kufizuar vetëm për një javë në kinema në javën e Falenderimeve. Ajo fitoi pak më shumë se 13 milionë dollarë brenda vendit, sipas Box Office Mojo.


CEO i Netflix, Reed Hastings pranoi gjatë një paneli muajin e kaluar, sipas The Hollywood Reporter, se “shumë” para u humbën për shkak të shfaqjes së shkurtër teatrale. Por,ai tha, “Është një taktikë promovuese si festivalet e filmit, dhe nëse funksionon mirë, ne do të bëjmë më shumë. Ne nuk po përpiqemi të ndërtojmë një biznes teatror; ne po përpiqemi të depërtojmë.”

Glass Onion është një vazhdim i filmit të Lionsgate 2019 Knives Out. Netflix thuhet se pagoi 450 milionë dollarë për të drejtat e dy vazhdimeve të Knives Out nga shkrimtari/regjisori Rian Johnson dhe Daniel Craig, i cili luan detektivin Benoit Blanc.

Në filmin e ri luajnë; Janelle Monáe, Edward Norton, Kate Hudson, Dave Bautista, Leslie Odom Jr., Kathryn Hahn, Jessica Henwick dhe Madelyn Cline. Glass Onion mori dy nominime për Golden Globe; filmi më i mirë (komedi) dhe aktori më i mirë (komedi) për Craig./Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.