• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta stilistja Vivienne Westwood

Paparazzi, Slider

Stilistja e njohur, Vivienne Westwood ka ndërruar jetë në moshën 81 vjecare.


Shtëpia e njohur e modës Westwood njoftoi  lajmin në Instagram duke shkruar se Westwood u nda nga jeta “në mënyrë paqësore dhe e rrethuar nga familja e saj në Clapham, Londra e Jugut”.


“Vivienne vazhdoi të bënte gjërat që donte, deri në momentin e fundit, duke dizajnuar, duke punuar në artin e saj, duke shkruar librin e saj dhe duke ndryshuar botën për mirë”, vazhdoi deklarata. “Ajo bëri një jetë të mahnitshme. Risia dhe ndikimi i saj gjatë 60 viteve të fundit ka qenë i jashtëzakonshëm dhe do të vazhdojë në të ardhmen.”

Westwood zhvilloi për herë të parë stilin e saj në vitet 1970 me pjesë dramatike punk që transformuan pistën. Ajo vazhdoi me veshjen e disa prej emrave më të mëdhenj të modës. The Guardian raportoi gjithashtu një deklaratë nga bashkëshorti dhe partneri krijues i Westwood, Andreas Kronthaler. “Do të vazhdoj me Vivienne në zemër”, ka shkruar ai. “Ne kemi punuar deri në fund dhe ajo më ka dhënë shumë gjëra për të vazhduar. Faleminderit e dashur.”

“Vivienne e konsideronte veten një taoiste,” vazhdoi deklarata e shtëpisë së modës, duke shtuar një shënim nga Westwood ku shkruhej: “Sistemi shpirtëror Tao. Nuk kishte më nevojë për Tao sot. Tao të jep një ndjenjë se i përket kozmosit.Të jep se keni qëllim për jetën tuaj; ju jep një ndjenjë të tillë identiteti dhe forcë të dini se po jetoni. Përdorni plotësisht karakterin tuaj dhe përdorni plotësisht jetën tuaj në tokë. Bota ka nevojë për njerëz si Vivienne për të bërë një ndryshim për mirë”, përfundon deklarata./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.