• |

Video/ Arsenal ndalohet nga Newcastle: Manchester United fiton përsëri, Brighton vazhdon të befasojë

Arsenal

Java e 19 e Premier League sheh Arsenal të ngadalësojë, edhe pse lehtësisht. Gunners nuk ishin në gjendje të kalibronin shënjestrën e tyre dhe barazuan 0-0 kundër një Newcastle të pëlqyeshëm. Një barazim që mund t’i lejojë Manchester City të shkurtojë diferencën në -5 dhe që e bën Manchester United të buzëqeshë. Djajtë e Kuq mundën Bournemouth 3-0 dhe arritën Magpies në vendin e tretë. Fiton edhe Fulham, ndërsa Everton fundoset nga një Brighton gjithnjë befasues.

ARSENAL-NEWCASTLE 0-0

Arsenali ngadalësoi ecurinë, duke barazuar 0-0 ndaj Newcastle pas një ndeshjeje shumë të tensionuar. Gunners e nisën fuqishëm, por pa gjetur shënjestrën e duhur. Ødegaard goditi lart pas katër minutash, ndërsa Pope largoi përpjekjen e Xhakës me këmbë. I pasaktë edhe Gabriel, në goditjen me kokë. Newcastle, fillimisht i surprizuar nga presioni i kundërshtarit, u rrit me kalimin e minutave. Në fund të pjesës së parë, Magpies patën një shans të bujshëm me Joelinton. Pjesa e dytë filloi me një shans për secilën skuadër, por Wilson e Ødegaard nuk gjetën rrjetën. Tensioni i lartë i frenoi të dyja skuadrat. Shanset më të mira ishin për Arsenal, me Martinelli që goditi me kokë ngjitur me shtyllën. Nga ana tjetër, Newcastle humbi dy kundërsulme të mira. Sfida përfundoi mes protestave të londinezëve, të cilët kërkuan një penallti të mundshme për një prekje me dorë. Arbitri e mohoi pas një kontrolli të heshtur duke zemëruar Arteta. Kështu përfundoi 0-0 dhe frenohet Arsenal, gjithmonë i pari me 44 pikë dhe +8 ndaj City që do të luajë nesër. Newcastle ngjitet në 35 pikë, duke u arritur nga Manchester United.

MANCHESTER UNITED-BOURNEMOUTH 3-0

Vazhdon marshimi i Manchester United, gjithnjë e më efektiv në zonën sulmuese. Formacioni i ten Hag mposhti Bournemouth 3-0, por duhet të falënderojë edhe pritjet vendimtare të një de Gea të shkëlqyer. Pjesa e parë është në fakt me një kah për Djajtë e Kuq. Skuadra e Ten Hag kaluan në avantazh në minutën e 23. Në një goditje dënimi të Eriksen, Casemiro shënoi në qendër të zonës. United, që gjithmonë ka fituar pasi ka kaluar në avantazh, rrezikoi pesë minuta më vonë por u shpëtua nga De Gea. Ten Hag humbi van de Beek për shkak dëmtimi, por Djajtë e Kuq nuk u prekën nga kjo. United dyfishoi epërsinë në minutën e 49 me Shaw, në krosimin e Garnacho. Portieri i Manchester vazhdoi të ishte spektakolar, duke devijuar goditjet e Solanke dhe Anthony. Pritjet e portierit galvanizojnë shokët e tij, që shënuan trisin në minutën e 86 me Rashford. Gëzohet Ten Hag, që me fitoren e pestë në gjashtë ndeshje (katër radhazi) arrin Newcastle në vendin e tretë, me 35 pikë.

EVERTON-BRIGHTON 1-4

Evertoni fundoset, i mposhtur në shtëpi 1-4 nga Brighton. Lampard dhe skuadra e tij zhduken nga fusha në pjesën e dytë, duke pësuar tre gola në gjashtë minuta dhe dalin në mes fishkëllimave. Pas një fillimi të mirë nga Toffees, miqtë kaluan përpara në minutën e 14. Patterson gaboi rëndë dhe Mitoma e shfrytëzoi duke kaluar Pickford. Tensioni rritet për Everton, në shënjestër të mbështetësve të tyre. Toffies zhyten në fillimin e pjesës së dytë, duke pësuar tre gola në pak minuta. Ferguson dyfishoi epërsinë në minutën e 51, duke përfituar nga asisti i Sarmiento. Pastaj ishte radha e March (54 ‘) dhe Gross (57’) që nënshkruan pokerin e Brighton. Goli i Grey, në kohën shtesë, nuk ishte i mjaftueshëm për të qetësuar shpirtrat e tifozëve të Everton. Brohoritjet kundër klubit (“Sack the board”) dhe Frank Lampard janë pjesa më delikate. Toffees janë në fakt vetëm një pikë nga zona e rënies, por me një ndeshje më shumë. 15 pikë të fituara në 18 ndeshje dhe gjashtë ndeshje pa fitore.

LEICESTER-FULHAM 0-1

Del mes fishkëllimave Leicester, i mposhtur 1-0 nga Fulham. Sfida menjëherë shkoi keq për Brendan Rodgers, që humbi Deësbury-Hall në nxemje dhe Soumaré pas disa minutash. Një dëmtim i dyfishtë që tronditi Foxes, të pafuqishëm përballë presionit të Fulham. Willian frymëzoi golin në minutën e 18, duke shërbyer Mitrovic që mposhti Ward. Humbja e tretë radhazi për Leicester, në zonën e kuqe. I treti nga fundi është tre pikë larg, por ekipi i Rodgers ka luajtur një ndeshje më shumë. Fulham arrin Liverpool në vendin e gjashtë, me 28 pikë.

Lexo më tej: “Tottenham, për titull? Një çmenduri”. Conte tërbon tifozët e Spurs: “Vendi i katërt një mrekulli”