• |

Video/ Darmian e Lautaro nuk mjaftojnë ndaj Monzës: autogoli i Dumfries befason Inter në të 93′

Darmian

Interi nuk kalon dot në Monza. Pas fitores së rëndë ndaj Napolit, në javën e 17 të Serie A, skuadra e Inzaghit barazoi 2-2 ndaj të besuarve të Palladino. Nuk ka arritje provizore të kushërinjve të Milan në renditje nga ana e zikaltërve. Në stadiumin U-Power në pjesën e parë, Darmian (10′) zhbllokoi ndeshjen, por Ciurria (11′) barazoi menjëherë rezultatin. Inter nuk hoqi dorë dhe Lautaro (22′) kaloi në avantazh të tijtë, duke përfituar nga një gabim i Pablo Marì. Në pjesën e dytë, Monza rriti ritmin dhe barazoi gjithçka në shtesë, falë një goditje me kokë të Caldirola (93′), të devijuar në rrjetë nga Dumfries. I befasuar Onana nga mbrojtësi i tij dhe dy pikë më pak në renditje.

Ndeshja nisi me goditje e kundërpërgjigje. Pas një penalltie të pretenduar nga Monza, Inter kaloi në avantazh në minutën e 10. Asist i bukur i Bastoni në shtyllën e largët për devijimin fitues të Darmian. Kaluan vetëm dy minuta dhe vendasit barazuan. Një aksion i shpejtë nga e majta dhe Ciurria gjeti këndin në shtyllën e largët me të majtën, i favorizuar edhe nga pozicionimi i Acerbit. Seria e golave vazhdoi në minutën e 22. Një gabim i bujshëm i Pablo Marì, lejoi Lautaron t’i marrë topin dhe të shënoi në portën e zbrazët.

SHPENZUES E I NDËSHKUAR

Në pjesën e dytë argjentinasi shkoi përsëri pranë dygolëshit. Inzaghi mendoi se në minutën e 55 ishte koha edhe për Lukaku që mori vendin e Dzeko. Monza shtyu përpara për barazimin dhe Pablo Marì impenjoi me kokë Onana në minutën e 73. Inter mund të mbyllte historinë, por goditja e Lautaro u përplas në shtyllë 5′ nga fundi. Dukej e kryer, por në shtesë të plotë autogoli i Dumfries erdhi në krosimin e Ciarria. Monza rrëbmeu kështu një pikë e madje shkoi edhe afër suksesit pak më vonë.