• |
ide | kryesore

Harry zbulon pse nuk ka hequr dorë nga titulli mbretëror

Paparazzi, Slider

Harry ka zbuluar pse ai dhe gruaja e tij vazhdojnë të përdorin titujt e tyre mbretërorë në një intervistë të fundit “60 Minutes”.


“Pse të mos hiqni dorë nga titujt tuaj si dukë dhe dukeshë?”  Anderson Cooper e pyeti princin. “Dhe çfarë ndryshimi do të bënte kjo?”u përgjigj ai. “Një nga kritikat që keni marrë është se në rregull, , ju dëshironi të transferoheni në Kaliforni, doni të tërhiqeni nga roli institucional,” tha Cooper. “Pse të jesh kaq publik? Pse të zbuloni bisedat që keni pasur me babanë tuaj ose me vëllain tuaj? Ju thoni se jeni përpjekur ta bëni këtë privatisht.”


Ndërsa nuk iu referua në mënyrë specifike titujve  të tyre mbretërorë, Harry u përgjigj se kur ai është përpjekur t’i trajtojë çështjet familjare më privatisht në të kaluarën, ka pasur  “deklarata, histori false”.

Ai shtoi më vonë se dëshiron të flasë për përvojat e tij, duke përdorur platformën e tij publike. “Kështu që tani, duke u përpjekur të flas një gjuhë që ndoshta ata e kuptojnë, unë do të ulem këtu dhe do t’ju them të vërtetën. Nuk do të përdor dikë tjetër. Nuk do përdor një burim të paidentifikuar, për t’u ushqyer me gënjeshtra, ” tha ai.

Kur Harry dhe Meghan u larguan nga detyrat e tyre mbretërore në fillim të vitit 2020, atyre nuk iu hoqën titujt. Faqja e internetit e familjes mbretërore ende i referohet çiftit si Duka dhe Dukesha e Sussex. Megjithatë, ata ndaluan së përdoruri (Lartësia e Tij/Saj Mbretërore)”, tha Buckingham Palace në një deklaratë të janarit 2020./Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.