• |
ide | kryesore

Ç’ndodhi pas kuintave/ Enkelejdi, Beu butaforik i PD

-Instant, Arkiva, Kryesore
PD

Zhvillimet e ditëve të para të kësaj jave dëshmuan edhe njëherë krizën ku është zhytur partia më e madhe e opozitës. Prej disa kohësh, me nismën e deputetit Ervin Salianji, një bërthamë deputetësh që i përkasin grupit parlamentar të PD-së së vjetër, pra asaj që ishte në kohë të Bashës, kur ishin përjashtuar Berisha, Flamur Noka e ndonjë tjetër, filluan mbledhjen e nënshkrimeve për të shkarkuar Enkeleid Alibeajn, që me veprimet e tij të çartura po diskreditohet gjithnjë e më tepër. Qëllimi ishte i qartë, të shkarkohej ai që Berisha e ka etiketuar si AliBasha dhe të zevëndësohej me Salianjin.


Kjo do të qe dhe ura e parë që do të shërbente më pas, për bashkimin e grupit parlamentar që po vepron deri tani me dy koka. Kjo ndarje që pritet ta penalizojë elektoratin e PD në zgjedhje, që po e shndërron atë në qesharak në debatet parlamentare, që po minon ankimimet që opozita ka bërë në Gjykatën Kushtetuese, për Olta Xhaçkën, portin e Durrësit etj, ishte krejt afër zgjidhjes. Burime pranë Lapsi.al bëjnë me dije se sikur të mos kishin tërhequr në momentet e fundit nënshkrimet e tyre për për shkarkimin e Alibeajt, dy deputetë, Dhurata Çupi dhe Xhelal Mziu, misioni i nisur nga Salianji do të ishte i kryer. “Gjithçka luhej për dy tre firma”. – tha për Lapsi.al burimi. 


Lexo më tej: Lubonja: Alibeaj vijon punën për sabotimin e opozitës 

Pikërisht në këtë moment, kur u informua për puçin që organizohej ndaj tij, Enkelejd Alibeaj bëri një lëvizje që për këdo tjetër do të konsiderohej si tendencë diktatoriale, por tek ai ngjan krejtësisht qesharake, për të përjashtuar nga grupi parlamentar 4 deputetë, disa prej të cilëve nga zërat më të fortë kundër qeverisë.

Tritan Shehut, Oerd Bylykbashit, Belind Këlliçit dhe Agron Shehajt sipas Alibeajt, u kishte përfunduar afati 1-vjeçar për distancimin publik nga aktet e dhunës në PD më 8 janar të vitit të shkuar. Prandaj ai mori vendimin për këtë përjashtim absurd duke u konsultuar vetëm me vetveten.

“Sot, më datë 10.01.2023, ka përfunduar afati 1-vjeçar për distancimin e plotë dhe publik nga aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike të deputetëve të pezulluar Tritan Shehu; Oerd Bylykbashi; Belind Këlliçi dhe Agron Shehaj. Në mungesë të aktit të distancimit, sipas vendimit nr.1 dhe nr. 1/1, datë 10.01.2022 të Kryesisë së Partisë dhe konfirmimit të Këshillit Kombëtar dhe Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike në mbledhjen e datës 15.01.2022, nga sot hyn në fuqi masa e largimit zyrtarisht të tyre nga Grupi Parlamentar. Për këtë qëllim, është njoftuar zyrtarisht Kuvendi i Shqipërisë që deputetët Tritan Shehu; Oerd Bylykbashi; Belind Këlliçi dhe Agron Shehaj nuk janë më pjesë e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike duke filluar nga data 11.01.2023”, thuhet në njoftimi e shpërndarë për mediat nga zyra e shtypit e grupit parlamentar të Alibeajt. 

Lexo më tej: Kulisat/ Pse i përjashtoi Alibeaj katër deputetët nga grupi i PD 

Pra sikurse shihet, ai që Berisha e etiketon si AliBasha, jo vetëm ka marrë një vendim individual, por pret që për të të marrë edhe bekimin e Lindita Nikollës dhe Edi Ramës, që ti nxjerë me duart e këtyre të fundit deputetët nga grupi i PD-së, që të ruajë me dorën e pushtetit, postin e tij si kryetar fallco i grupit.

Pikërisht kjo manovër, sa e errët si veprim po aq edhe karagjoze për nga personazhi që e ndërrmer, ka bërë të reagojnë edhe deputetë që janë afishuar hapur kundër Berishës. Kështu, Ferdinant Xhaferraj deklaroi për mediat se kjo qe një maskaradë: “4 deputetët janë të respektuar. Jam informuar në media dhe tregon për maskaradën e dimensionit demokratik që ka kjo vendimmarrje. Kjo flet shumë dhe për kolegët dhe për qytetarët shqiptare. Asnjëherë nuk kam votuar apo firmosur për përjashtim kolegësh. Nuk kam votuar kurrë që dikush të përjashtohet”, u shpreh Xhaferraj. Ndërsa Flutura Açka shkruajti menjëherë pas vendimit: “Marrëzia e vogëlsisë. A jeni në metro? Oerd Bylykbashi, Agron Shehaj, Tritan Shehu e Belind Këlliçi i bëjnë nder çdo grupi parlamentar”. 

Pra edhe ky episod, kur dikush bie pre e idiotësisë për të ruajtur me çdo çmim karrigen e tij, tregon se brenda PD po ravijëzohet një pakicë e pakicës, që është e gatshme me gjithfarëlloj kostoje të uzurpojë vullnetin e së paku 30-40% të elektoratit shqiptar. Me të njëjtën lehtësi siç votuan së bashku me Edi Ramën komisionet e vettingut, ata po duan të minojnë aksionin opozitar dhe ta çojnë opozitën edhe kështu të gjymtuar e të cfilitur, drejt një katastrofe të pashmangshme në zgjedhjet e 14 majit.

©Lapsi.al


42 Comments

  1. Burri i marsides e ka marsiden ne gjykate kushtetuese. nuk u jep shume para Rama legenave pabuks si Alibeaj. Rama nuk harxhon leke kot. Kete merite ja njeh opozita

  2. Enk. Alibytha = Liz Cheney(u.s. congresswoman) që u pëdor nga të majtët kundër Trump.Ku përfundoi? Në pension bashkë me babin 90 vjeçar (Dick Cheney).

  3. Andit i pelqenka feudalin enverist plakun Berisha qe shkaterroi te djathten dhe shqiperine duke ja lene ne dore pinjolleve te komunizmit. Na u shqetesonka per beun Alibeaj i cili po me cudit me dinjitetin dhe karakterin e forte qe ndoshta buron nga origjina prej beu te vertete.

 1. Butaforik apo bulimik, eshte gozhda jone e Nastradinit ne zemren e bandes se shkaperdhyer dhe te shkerdhyer te Fyelltores, (e njohur ne anale edhe si PD).

  Cfare ne terma me praktike, qe ta kuptoni, se s’mbushni shume… do te thote qe zgjedhjet lokale te 14 Majit 2023 i fitojme ne dhe po ashtu edhe ato kombetare 2 vite me pas.

  Easy as that.

  Keshtu qe… si me thene… ne menyre me shumengjyreshe… pirdhni, pirdhni se liroheni!

  Por nderkohe qe liroheni, beni audience, pra terhiqni reklame, rrjedhimisht dalim te gjithe te fituar.

  1. Të të bëj një pyetje jashte teme
   Jorgjica?
   Ku ndryshon goca e klosit nga djali i pastrueses përjashto seksin?

   1. qen bir qeni e ke fjalen? femije hajdutesh ? po. hajdute vete, ajo jo, ai po.

    ca faji ka goca se e ka mamin kokrren e buces dhe hajdutes. zakonish ndodh qe femijet ndjekin modelet e prinderve, kot ska dale fjala, molla bie nen molle bie. Por goca eshte e pafajshme sot

   2. Ne aspektin estetik apo te vlerave?

    Shiko nuk ja vlen me e zgjat shume…

    Ti dhe te gjithe ju duhet te kuptoni nje koncept shume te thjeshte dhe po ta sintetizoj ne maksimum se pertoj ta zhvilloj.

    Paraja nuk eshte gje tjeter vecse energjia e diellit. Ti nuk mund ta vjedhesh energjine e diellit. Ate duhet ta fitosh. Te gjithe ata qe ne Shqiperi mendojne se po pasurohen duke vjedhur para, po i bejne gropen vetes sepse energjia e diellit te djeg, nqs. nuk je i kalitur per ta perballuar.

    E di qe duket nje cik si abstrakte kjo, por te thashe qe pertoj te ta shpjegoj.

  2. Mos u ngopshi ne pushtet derisa tu shkoj zullumi deri ne gryke! U mbytshi ne pushtet e me pushtet. Qenie primitive!

 2. Butaforia e PD fillon te Sali Berisha i shpallur non grata. Si mundet nje parti qe ka per kryetar nje nongrata ( hajdut) te pretendoje se do mare votat e shqiptareve. Si ju shkon ne mendje qe me keto palo deputet qe ka PD populli do i votoje.!!!Njerez refuzoheni berishizmin se sa qesharak aq dhe i demshem eshte per Shqiperine.

   1. Uau cfare argumenti: “po kari po”.

    Je fiks nje dement Berishist.

    Ju jeni qartesisht te vonuar mendore.

  1. O Astrit mos po e ke fjalën për deputetët e PS.Sa kohë ka kaluar që DSH nuk ka sjellë asnjë dokument për nongradën e Berishës.Ti thua se si shkon populli pas.Po t’i shkojë bandës së rilindjes?Ti do jesh ndonji patronazhist se një shqiptar normal sheh se ç’bëhet dhe tani e dinë se se ka fajin Saliu por Rama me bandën e hajdutëve.

 3. Pse habiteni ? Politikanet tane keshtu kane vepruar gjithmone ne keto 32 vite demokraci .
  Interesi i xhepit te tyre eshte primari , popullit hellin ne bythte .

 4. Jorge Palikarit Edi Rama ka ka shtuar dhe nje jalapeño ne hotdogs per ta sheruar nga Majasilli ose Sida si semundje e Rilindjes Get well soon Jorges Pune te reja te presin!

  1. Arragosten rama e ha vet dhe e mbush me krimba per jorgon.
   Ky i fundit,per te treguar zellin e madh ndaj te parit,ha krimbat dhe thot:arragoste si kjo skam ngrene ndonjeher,dhe sulet te lapsi se mos i shkoje ndonje koment pa pergjigje.
   Tek e fundit,proteina ka ngrene!
   Presim dhe do shohim çfare do haje ne vazhdim jorguci yne…nje dsjak i mire i shkon paq!

 5. Nuk e di se per c `fare duhet folur per zotin Alibeaj. Ai e ka zgjedhur vete rrugen e tij personale jashte orientimeve e parimeve te PD. Qendrimi i tij eshte jo produktiv e sabotues ndaj qellimeve e demokrateve shqiptare.
  Vlersimi im personal per te eshte: Alibeaj nuk eshte as sa 50% e Zotit Basha…..
  Per Automobilin e demokracise shqiptare ai eshte vete identifikuar si rrota e peste e modifikuar per te penguar drejtimin normal ne rrugen per arritjen e qellimeve te PD. Dhe pergjigjen e morri te prere nga demokratet.
  Nuk e di se ne cfare Niveli ai e konsideron personalitetin e tij ne politike si edhe ne publikun qytetar shqiptar.
  Per mendimin tim ai eshte me i pa nevojshem se bolet e Papes. Por per keto te fundit nuk jam aq i sigurte.

 6. O -Palle-Kari-ke mbaruar shkollen e Partise qe na shkruan me terma ”moderrne-.Rri o grua dhe moter qire se po bie ne sy shume qe ty le te te shkerdhehen ato kuvat e shtepise ,vetem Partine dhe udheheqesin suprem te kesh te forte.

  1. Ja nje tjeter argument i nje mbeshtetesi tipik idjot Berishist!

   Besoj se thelle thelle e kupton qe je totalisht idjot?!

   Ke gjetur nuse mo?!

  1. Me mire me bythqirat e PS.
   Neser party. Arqen arixhiu i ftuar special, po cmenden felat e partise.
   Gjik-nur padishahu permbahu!

 7. publikimi i audio-përgjimit te një bisede te tij me Ramën ne një takim te tyre 4 janar 1991 e fshehur nga të dy ku Berisha komprometohet si një mbështetës i Ramiz Alisë por që dëshmon edhe komunikimin apo marrëveshjet e mohuara, deri tani, midis të dyve.

  Edhe pas këtij audio-përgjimi, provë e bashkëpunim të tij me Ramën, e fshehur prej tyre për arsye të dyshimta, Berisha vazhdon te akuzojë kundërshtarët e tij në PD si bashkëpunëtorë të Ramës, pa pasur ndonjë prove për këto akuza.

 8. 32 vite pas përmbysjes së diktaturës enveriste që si “objekt” politik të saj pati luftën e kllasave kundër bejlerëve e agallarëve, demonizohet politikani i djathtë Enkelejd Alibeaj duke u quajtur Alibeu, e piknisja e këtij demonizimi vjen nga partia e foltoreve të së djathtës “ekstreme konservatore” të Z. Berisha.
  Po ndiqja një dokumentar në TV Klan për masakrat çnjerrëzore që pat bërë diktatura enveriste me mbi 1500 të burgosur që i detyroi të punonin kafshërisht në tharrjen e kënetës së Maliqit në fillim vitet e pushtetit komunist.
  Është folur për kampin famëkeq të shfarosjes së “bejlerëve e agallarëve” të Tepelenës, por është lënë në haresë Maliqi.
  Është fakt tashmë i provuar me dokumenta se të ashtuquajturit “bejlerë e agallarë”, përbënin shtresën elitare jo vetëm intelektuale të asaj kohe, por edhe patriotike.
  A nuk janë persekutuar të gjithë familjarët e Ismail bej Qemalit që mbahet si figura më e shquar e pamvarësisë së Shqipërisë ?
  “Bejlerë” ishin edhe familja e figurave më të ndritëshme të rilindjes shqiptare Frashëri, tre vëllezërit Abdyl, Naim e Sami e deri tek Mithat Frashëri.
  Sa i kanë dhënë ata prosperitetit të Shqipërisë së pamvarur europiane, nuk i kanë dhënë e gjithë tufa e qindra
  politikanëve të këtyre 76 viteve.
  E quaj një demagogji tepër banale e mashtruese pretendimin e Ramës që duke qenë shef i ish PPSH, shitet si pasardhës i “bejlerëve” të shquar patriotë.
  Por ndërkaq më duket po aq e shëmtuar që politikanë e gazetarë që e quajbë veten të djathtë, të përqeshin Alibeajn duke e quajtur Alibeu.
  Pas sulmit tepër të shëmtuar e të dhunshëm kundër selisë së PD në 8 janarin e vitit të kaluar, një shije tepër të hidhur më ka lënë veprimi i dhunshëm i Berishës ndaj Alibeajt, që e shtyu me dhunë me trup në podiumin e Kuvendit, për të mos ta lënë të flasë ate e të flasë vetë.
  Për mendimin tim, ndonëse kam pasur e vazhdoj të kem konsiderata për kontributet e Berishës në përmbysjen e sistemit komunist, vetëm me ate skenë të turpëshme publike, ai e njollosi figurën e vet.
  Nëse do ta kishte bërë ate gjest Alibeaj si i ri , edhe mund ti falej, por që ta bënte ate Berisha që është në moshën e babait të tij e me titujt shkencorë doktor profesor, ish president e ish kryeministër, ajo skenë e dhënë herë pas here nga televizionet shqiptare , do të ngelet një njollë e keqe e pashlyeshme në CV e ndritëshme të Berishës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.