• |
ide | kryesore

Video/ E pabesueshme në Carabao Cup: Southampton i vendit të fundit eliminon Manchester City

-Instant, Sport, Video
Southampton

Një surprizë e madhe vjen nga çerekfinalja e Carabao Cup, ku Manchester City përshëndet turneun. Southampton, i fundit në Premier League, kalon 2-0 në St. Mary’s. Mara dhe Djenepo ndëshkuan turnoverin e Guardiolës, i cili tentoi pa sukses të sistemonte ndeshjen. Në takimin tjetër, Nottingham Forest mposhti Wolverhampton me penallti: Henderson ishte vendimtar. Saints dhe Garibaldi Reds arrijnë kështu United dhe Newcastle në gjysmëfinale të kompeticionit.


Southampton mposhti Citizens me një rezultat të merituar 2-0. Pjesa e parë u dominua nga Manchester City, që humbi menjëherë një shans me Gündoğan. Goditja e mesfushorit ishte për tu harruar. Guardiola eksperimentoi shumë dhe, pas paralajmërimit me Caleta-Car, Southampton përfitoi nga kjo. Në minutën e 23 Lyanco dha një asist për Mara që shënoi avantazhin, i favorizuar nga një mbulim i keq i Walker. Pesë minuta më vonë rezultati u dyfishua nga Djenepo. Lojtari gjeti një trajektore shumë të vështirë për t’u lexuar nga distanca dhe befasoi Ortegën.


Lexo më tej: Video/ Manchester City shkatërron 4-0 Chelsea edhe në FA Cup: fitorja e dytë në tre ditë për Guardiola

Manchester City nuk reagoi dhe kështu Guardiola duhej t’i shkundte gjërat me zëvendësime. Brenda de Bruyne, Aké dhe Akanji në pushim, pastaj edhe Haaland në minutën e 55. Megjithatë, gjërat nuk ndryshuan, me rastin e vetëm për Julian Alvarez dhe një Southampton shumë të ndërlikuar në kundërsulm. Në fund, Saints kontrolluan dhe mund të festojnë: janë në gjysmëfinalen e Carabao Cup, si “vrasës gjigantësh”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.