• |
ide | kryesore

Numër i ulët i humbjeve të jetës nga COVID-19/ OBSH: Kina po fsheh numrin e vdekjeve

-Instant, Lajme, Planet

Kina vazhdon të raportojë një numër të ulët për vdekjet për shkak të Covid-19. Kjo ka krijuar një shqetësim për Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Shefja e sektorit teknik të Organizatës për COVID-19 Marija van Kerkhove tha se pavarësisht numrit të ulët të viktimave, Kina ndan shumë informacion për epideminë. Megjithatë OBSH ka dyshime mbi numrin e viktimave.


“Na mungojnë disa informacione shumë të rëndësishme. Ne po punojmë me Kinën për të plotësuar ato boshllëqe,”- shtoi Kerkhove.


Më 8 janar, Kina rihapi kufijtë dhe hoqi karantinën për vizitorët ndërkombëtarë për herë të parë në gati tre vjet, por vendi po përballet me një rritje të rasteve të koronavirusit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.