• |
ide | kryesore

Dr Dre shet katalogun e tij muzikor

Paparazzi, Slider

Dr Dre  është afër një marrëveshjeje për të shitur katalogun e tij muzikor për më shumë se 200 milionë dollarë.


Dre thuhet se po përgatitet për t’ia dorëzuar pronësinë Shamrock Holdings dhe Universal Music Group. Sipas raportit, paketa e bashkëthemeluesit të Beats Electronics do t’i sjellë atij 10 milionë dollarë në vit. Ai përfshin përqindjet e dy prej albumeve të tij solo, pjesa e tij në N.W.A. honoraret e artistit, të drejtat e producentit të tij dhe pjesa e shkrimtarit në katalogun e këngëve të tij.


Paketa  nuk përfshin të drejtat e pronësisë për labelin Aftermath, të cilën Dre e zotëron bashkë me Interscope Records. Oferta fitimprurëse vjen pasi fituesi i Grammy ra dakord t’i paguante ish-gruas së tij, Nicole Young, 100 milionë dollarë në një marrëveshje për zgjidhjen e pronës në dhjetor 2021.

Marrëveshja thoshte se artisti do të mbante pronat e tyre të pasurive të paluajtshme, të drejtat për muzikën e tij dhe opsionet e aksioneve. Gjithashtu paratë e fituara nga shitja e tij e Beats by Dre.

Ndërkohë Young u lejua të mbante katër automjete; një Rolls Royce, Cadillac Escalade, motoçikletë dhe Range Rover. Ajo gjithashtu mori: veshjet, bizhuteritë, çantat dhe peliçet e saj , të cilat vlerësohen të vlejnë miliona./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.