• |
ide | kryesore

Lajm i keq, rrëzohet kërkesa e Kosovës për anëtarësim në KiE

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Rrëzohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE. Italia, Franca, Gjermania dhe Britania janë shprehur kundër. Votimi është bërë nga ambasadorët e vendeve të Këshillit të Europës në Strasburg.


Gjithashtu Hungaria ka thënë hapur mbështetjen e saj për Serbinë dukë bërë të qartë edhe strategjinë e saj që të pengonte Kosovës, edhe për anëtarësim në BE dhe OKB.


Më herët ministri i jashtëm i Hungarisë kishte shprehur se pranimi sipas tij i parakohshëm i Kosovës në entitete të ndryshme europiane mund të jetë një rrezik. Nëse do të pranohet Kosova si anëtarë e Këshillit të Europës, qeveria do të votojë kundër”, kishte deklaruar më herët Péter Szijjártó.


4 Comments

  1. Qe ky vendim pritej te ishte i tille nuk kishte asnje dyshim, Asnjeri nuk ishte iluzjonin qe Kosova do te pranohej ne KIE, kur 5 vende Europiane akoma nuk e njohin Kosoven si nje vend te pavarur.
    Por te pakten u njohem me arsyet e rrezimit te kerkeses dhe protaganostet e ketij votimi.

  2. Lajm qe pritej sepse eshte pjese e presionit te SHBA-BE per te mbyllur ne mars nje marreveshje Serbi-Kosove.

    Kjo ka pak gjasa te ndodhe, jo prej qendrimit te Prishtines, por prej synimeve te Moskes e Beogradit per te mos njohur Kosoven…

    Ndaj edhe asociacioni i shumeperfolur nuk eshte gje tjeter vec nje sebep per zgjatjen e situates se tensionit ne Ballkan. Pas plotesimit te tij do te dalin rengje te tjera…

    Agresiviteti i gjuhes se zedheneses ruse qe ve ne nje plan Kurtin dhe Zelenskin, duke nenkuptuar Kosoven dhe Ukrainen eshte tregues i qarte i ketij projekti ruso-serb.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.