• |
ide | kryesore

Chelsea zyrtarizon talentin e madh ukrainas Mudryk: 100 milionë euro për Shakhtar

-Instant, Sport
Mudryk

Chelsea në këtë periudhë ka vetëm një siguri, bëjnë çfarë duan në merkato, sado keq të shkojnë në fushë. Goditja e fundit e Blues quhet Mudryk. Anësori ofensiv 22-vjeçar është talenti më i madh i futbollit ukrainas dhe shumë e mendojnë Topin e Artë të ardhshëm. Arsenal e kishte vendosur lojtarin në krye të listës së tyre dhe po negocionte me Shakhtar në dy javët e fundit. Pastaj erdhi Chelsea, duke vënë në tavolinë 70 milionë euro menjëherë plus 30 bonuse të arritshme. Ajo që Shakhtar po kërkonte: marrëveshja e përfunduar.


MUDRYK

Ukrainasi i tha po një kontrate që do ta mbajë në Londër deri në vitin 2030. Ai u largua menjëherë nga grumbullimi i ukrainasve në Turqi, për të fluturuar drejt kryeqytetit anglez për vizitat mjekësore. Arsenal, sapo e kuptoi se dëmtimi i Gabriel Jesus në Kupën e Botës do ta mbante gjatë larg fushës, u interesua për Mudryk. 22 vjecari kishte filluar të ëndërronte jetën e tij në Premier League dhe kishte filluar t’i kërkonte klubit të ulte kërkesat e tyre. Ai donte të shkonte te Arsenali, i cili fillimisht kishte ofruar 50 milionë. Gunners pastaj u rritur gradualisht në 90, përfshirë bonuset. Shakhtar kishte vendosur çmimin në 100 milionë dhe rezistoi, duke hedhur poshtë propozimet e Gunners. Arsenal ishte aq optimist se kishte në dorë Mudryk, saqë kishin filluar të imagjinonin debutimin e tij të dielën e ardhshme në Emirates kundër United. Pastaj erdhi Chelsea dhe gjithçka ndryshoi shpejt.


CHELSEA

Blues ishin takuar me drejtuesit e Shakhtar javën e kaluar në Londër, duke shprehur interesim për lojtarin. Më pas ata u kthyen te João Felix, i huazuar nga Atletico Madrid për 11 milionë. Kartoni i kuq i portugezit në debutimin e tij në Premier League dhe skualifikimi automatik për 3 javë rihapi problemet në sulm. Kështu Chelsea rihapi bisedimet për Mudryk. Blitz në Turqi dhe marrëveshje e arritur sipas kushteve të Shakhtar. Mudryk shkëlqeu në Champions League. Ai është i ri dhe plot talent, shembulli i përsosur i një lojtari që klubi dëshiron në epokën e re. Blues me Potter ka fituar vetëm një nga 9 ndeshjet e tij të fundit në Premier League. Mudryk është tashmë nënshkrimi i pestë i janarit i Chelsea dhe më i shtrenjti. Fatura totale është një hap larg nga 200 milionë euro. Një shumë që konfirmon se blutë bëjnë atë që duan në merkato. Në pritje për të zbritur përsëri në fushë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.