• |
ide | kryesore

I panjohuri Kovacevic i ofrohet falas Bayern Mynih: “Ruaj portën gjashtë muaj e pastaj shkon në Premier”

-Instant, Sport
Kovacevic

Bayern Munich, me dëmtimin e Manuel Neuer, është në kërkim të një portieri që mund ta zëvendësojë denjësisht. Favoriti mbetet Yann Sommer, për të cilin Borussia Moenchengladbach kërkon 8 milionë euro. Bavarezët tashmë kanë një marrëveshje me lojtarin, por nuk janë të gatshëm ta paguajnë shumën, me kontratën e tij në skadencë. “Ne kemi nevojë për një portier, është e qartë për të gjithë – pranoi trajneri Nagelsmann –. Ne duhet të marrim një, nuk ka dyshim për këtë. Nëse Ulreich do të dëmtohej tani, çfarë do të bënim? Duhet të vendos një lojtar shumë të ri që nuk ka luajtur kurrë profesionalisht në Champions League. Të gjithë do të na quanin të çmendur”. E atëherë, merr vëmendje propozimi i portierit të panjohur Kovacevic.


KANDIDATURA

Kjo është arsyeja pse kërkimi vazhdon, por nuk mungojnë propozimet interesante. Ashtu si ai i Vladan Kovacevic, portierit boshnjak në pronësi të Rakoë. 24-vjeçari, përmes menaxherit të tij Franjo Vranjkovic, ka kontaktuar bavarezët për t’u ofruar pa asnjë kosto. Nuk do të fitonte as edhe një euro. Jo për t’u evidentuar me Bayern me shpresën për t’u konfirmuar, por për të gjetur një mënyrë për të shkuar në Angli, ëndrra e tij.


PROPOZIMI

Plani i Kovacevic është i qartë: Bayern nuk duhet t’i paguajë atij asnjë euro rrogë. Kjo pasi qëllimi i portierit është të luajë në Premier League. Në fakt, një klub e ka kontaktuar dhe dëshiron të nënshkruajë me të, por kufizimet për të huajt nuk e lejojnë këtë. Në fakt, për t’u blerë nga klubet e Premier, duhet të jesh brenda disa parametrave. Kampionati i origjinës duhet të jetë i një niveli të caktuar, por kampionati polak nuk është as ndër 10 më të mirët në Evropë. “Një klub anglez do të ishte i gatshëm ta blinte atë menjëherë. E do ta huazonte në një ekip që luan në turnetë më të mirë në Evropë – shpjegoi Vranjkovic -. Në gjashtë muaj, duke luajtur për Bayern, ai mund të arrinte në Premier League dhe të gjithë do të ishin të lumtur. Klubi i tij do të mblidhte një shumë të rëndësishme. Ai anglez do të kishte portierin që do. Bayern do të zgjidhte problemin e Neuer dhe Kovacevic do të luante në Premier League”. Të gjithë përveç Nagelsmann dhe tifozëve bavarez. Ata me siguri presin një nënshkrim me një CV më të mirë…


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.