• |
ide | kryesore

Meta: Basha është ende në xhepin e Ramës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
basha

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bën 2 përgjegjës për situatën ku po kalon Partia Demokratike. Sipas Metës, i pari është kryeministri Rama që nuk po lejon zgjidhjen e çështjes në gjykatë dhe i dyti, Lulzim Basha.


“Opozita ka nga një kandidat në çdo bashki. Se çfarë nxjerr Rilindja nuk është puna jonë. Problemi është Lulzim Basha i cili vazhdon të jetë në xhepin e Edi Ramës. Kërkon të uzurpojë vulën dhe logon e Partisë Demokratike. Gjykata është shprehur për PD dhe Edi Rama nuk ka lejuar regjistrimin në gjykatë. Kjo ndërhyrje do të kthehet në boomerang” – tha Meta në emisionin “Quo Vadis” në Vizion+.


“Mendoj se në një vend ku skandalet mbivendosen njëri mbi tjetrin, pa asnjë diskutim që situata nuk mund të jetë normale, përfshirë dhe Parlamentin dhe për më tepër në një Parlament të kontrolluar totalisht nga kryeministri aktual. Në mënyrat më mafioze përpiqet të bllokojë dhe kontrollin e opozitës në Parlament, e cila duhet të garantojë dhe llogaridhënien e qeverisë.

Po kjo është një situatë që ka kohë që ndeshemi. Për 4 muaj do të kemi një ballafaqim. Një mundësi e shkëlqyer për të rikthyer pluralizmin politik në pushtetin vendor. Kemi një kontroll të plotë nga mazhoranca aktuale, përfshirë dhe në këshillat vendor. Opozita shkon në zgjedhje me vetëdijen që përballë saj nuk është Partia Socialiste por shteti i kapur i Rilindjes. Kjo na ndërgjegjëson për vështirësitë po nuk na dekurajon për ndryshimin që do të sjellë vota e 14 majit” – shtoi Meta. ©LAPSI.al


2 Comments

  1. Supermonstra e politikes shqiptare Ilir Meta jep leksione demokracie. Nuk meret me Moniken por meret me Lulzim Bashen.Sa turp per demokratet e ndershem qe ja ben gjyqin e ish kryetarit te PD nje tip si Ilir spiuni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.