• |
ide | kryesore

UNESCO: Rritet me 50% numri i gazetarëve të vrarë në 2022

-Instant, Lajme, Planet, Të fundit

Numri i gazetarëve të vrarë është rritur me 50% gjatë vitit 2022, me 86 të vrarë në mbarë botën vitin e kaluar, afërsisht “një në katër ditë”, sipas një njoftimi të UNESCO.


Organizata e OKB-së me bazë në Paris foli për një “përmbysje të trendit pozitiv” të viteve të fundit, kur vrasjet shënuan një mesatare prej 58 midis 2019 dhe 2021, krahasuar me 99 në 2018.“Rritja e konsiderueshme e numrit të gazetarëve të vrarë në vitin 2022 është alarmante”, tha drejtoresha e përgjithshme e UNESCO-s, Audrey Azoulet. “Autoritetet duhet të dyfishojnë përpjekjet e tyre për t’i dhënë fund këtyre krimeve dhe për të siguruar që autorët e tyre të sillen para drejtësisë.”

Nga 86 gazetarët që vdiqën vitin e kaluar  krahasuar me 55 në 2021, 19 u raportuan  në Meksikë, 10 në Ukrainë dhe 9 në Haiti, tre vendet me numrin më të lartë të gazetarëve të vrarë, sipas Unesco.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *