• |
ide | kryesore

Aktivizohet bomba demografike e Kinës, popullsia fillon rënien

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Kinës

Kina ka hyrë në një “epokë të rritjes negative të popullsisë”, pasi shifrat zbuluan një rënie historike të numrit të njerëzve për herë të parë që nga viti 1961.


Vendi kishte 1.41175 miliardë njerëz në fund të vitit 2022, krahasuar me 1.41260 miliardë një vit më parë, tha të martën Byroja Kombëtare e Statistikave, një rënie prej 850,000. Ai shënoi fillimin e asaj që pritet të jetë një periudhë e gjatë e rënies së popullsisë, pavarësisht përpjekjeve të mëdha të qeverisë për të ndryshuar trendin.


Duke folur në prag të publikimit të të dhënave, Cai Fang, nënkryetar i Komitetit të Bujqësisë dhe Çështjeve Rurale të Kongresit Kombëtar Popullor, tha se popullsia e Kinës kishte arritur kulmin e saj në vitin 2022, shumë më herët se sa pritej. “Ekspertët në fushat e popullsisë dhe ekonomisë kanë parashikuar që deri në vitin 2022 ose jo më vonë se 2023, vendi im do të hyjë në një epokë të rritjes negative të popullsisë,” tha Cai.

Qeveria e Kinës ka disa vite që po përpiqet të inkurajojë njerëzit të kenë më shumë fëmijë dhe të shmangë krizën demografike të shkaktuar nga plakja e popullsisë. Politikat e reja kanë kërkuar të lehtësojnë barrën financiare dhe sociale të rritjes së fëmijëve, ose të stimulojnë në mënyrë aktive lindjen e fëmijëve nëpërmjet subvencioneve dhe lehtësimit të taksave. Disa provinca ose qytete kanë njoftuar pagesa në para për prindërit që kanë një fëmijë të dytë ose të tretë. Javën e kaluar qyteti i Shenzhen njoftoi stimuj financiarë që përkthehen në një total prej 37,500 juanë (5,550 dollarë) për një familje me tre fëmijë.

Megjithatë, pas dekadave të një politike të një fëmije që dekurajonte në mënyrë ndëshkuese të pasurit e shumë fëmijëve dhe rritjes së kostove të jetesës moderne, rezistenca mbetet midis çifteve.

Në një konferencë për shtyp të martën, Kang Yi, kreu i Byrosë Kombëtare të Statistikave, tha se oferta e përgjithshme e punës së Kinës ende tejkalon kërkesën dhe njerëzit nuk duhet të shqetësohen për rënien e popullsisë.

Kina është në rrugën e duhur për t’u kapërcyer nga India si kombi më i populluar në botë.

Niveli i lindjeve vitin e kaluar ishte 6.77 lindje për 1000 njerëz, nga 7.52 lindje në vitin 2021, duke shënuar nivelin më të ulët të lindjeve në rekord. Në shifra reale, kishte më shumë se një milion lindje më pak të regjistruara në vitin 2022 sesa totali i vitit të kaluar prej 10.62 milionë.

Vendi gjithashtu regjistroi shkallën e tij më të lartë të vdekjeve që nga viti 1976, duke regjistruar 7.37 vdekje për 1000 njerëz krahasuar me një normë prej 7.18 vdekjesh në 2021.

Cai tha se politikat sociale të Kinës duhet të rregullohen, duke përfshirë kujdesin për të moshuarit dhe pensionet, një barrë financiare kombëtare që do të përkeqësohej në të ardhmen dhe do të ndikonte në rritjen ekonomike të Kinës.

Në internet, disa kinezë nuk ishin të befasuar nga njoftimi, duke thënë se presionet sociale që po nxisin lindjen e ulët ende mbesin.

“Çmimet e banesave, mirëqenia, arsimi, kujdesi shëndetësor – arsyet pse njerëzit nuk mund të përballojnë të kenë fëmijë,” tha një komentues në Weibo.

“Tani kush guxon të ketë fëmijë, çmimet e banesave janë kaq të shtrenjta, askush nuk dëshiron të martohet dhe madje të dashurohet, e lëre më të ketë fëmijë”, tha një tjetër.

“Të mos flasësh për rritjen e sigurimeve shoqërore, të flasësh vetëm për rritjen e shkallës së lindshmërisë, e gjitha është thjesht katrahurë.”

Të martën qeveria e Kinës njoftoi gjithashtu se PBB-ja ishte rritur me 3% në 2022. Kjo shifër do të shënonte një nga periudhat më të ngadalta të rritjes në dekada, por ishte ende më e lartë se sa parashikohej, duke shkaktuar njëfarë skepticizmi midis analistëve duke pasur parasysh kufizimet tepër të rrepta zero-Covid në vend gjatë tremujorit të katërt.

Politikat e rrepta të Kinës me zero-Covid që ishin në fuqi për tre vjet përpara një ndryshimi të papritur që ka mposhtur objektet mjekësore, kanë shkaktuar dëme të mëtejshme në perspektivën e zymtë demografike të vendit, kanë thënë ekspertët e popullsisë.

Yi Fuxian, një studiues i obstetrikës dhe gjinekologjisë në Universitetin e Wisconsin-Madison dhe ekspert për ndryshimet e popullsisë së Kinës, tha se rënia e popullsisë po ndodhte pothuajse një dekadë më herët nga sa kishin parashikuar qeveria e vendit dhe Kombet e Bashkuara.

“Do të thotë se kriza reale demografike e Kinës është përtej imagjinatës dhe se të gjitha politikat e kaluara ekonomike, sociale, të mbrojtjes dhe të jashtme të Kinës bazoheshin në të dhëna demografike të gabuara”, tha Yi në Twitter.

“Perspektiva demografike dhe ekonomike e Kinës është shumë më e zymtë se sa pritej. Kina do të duhet t’i nënshtrohet një tkurrjeje strategjike dhe të rregullojë politikat e saj sociale, ekonomike, të mbrojtjes dhe të jashtme. Kina do të përmirësojë marrëdhëniet me Perëndimin”.

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

Forumi Ekonomik Botëror, liderët nga e gjithë bota takohen sot në Davos


2 Comments

  1. wef paska vendosur qe s’ka nevoje per kaq shume skllever

    gates e paska garantu shwabb-in se chatgpt eshte tashme ne funksion te plote

  2. Gjendja demografike e Kines eshte me katastrofike sesa Partia Komuniste Kineze pranon. Ne te vertete mungojne 100 milion te lindur ne 10 vitet e fundit. Ne 30 vitet e ardhshme sistemit do ti shtohen 500 milion pensioniste dhe vendi nuk do te kete mundesi te mbaje impiantin e vet industrial. Ka eksperte qe mendojne se kjo eshte dekada e fundit e Kines. Per tu bere superfuqi as qe behet fjale por rrezikohet ekzistenca e vet shtetit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.