• |
ide | kryesore

Critics Choice Awards 2023: Kush janë fituesit

-Instant, F1, Paparazzi
Critics Choice

Ishte një natë plot yje në Los Anxhelos, pavarësisht nga reshjet e përsëritura të shiut të dielën, ndërsa sezoni i çmimeve vazhdoi.


Ngjarja, e organizuar nga Chelsea Handler, pa të famshëm të dilnin me shumicë edhe pse disave si Colin Farrell dhe Jamie Lee Curtis duhej të qëndronin në shtëpi pasi u infektuan me Covid-19.


Michelle Pfeiffer doli në skenë për të nderuar Jeff Bridges me Çmimin e Arritjes së Jetës dhe Kate Hudson i dha çmimin SeeHer Janelle Monáe.

“Everything Everywhere All at Once” mori çmimin më të mirë të filmit, ndërsa “Abbott Elementary” dhe “Better Call Saul” fituan respektivisht serialet televizive më të mira komedike dhe drame.

Shihni më poshtë listën e plotë të fituesve, të shënuar me shkronja të zeza:

FILM, Best picture

“Avatar: The Way of Water”

“Babylon”

“The Banshees of Inisherin”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once” *Fitues

“The Fabelmans”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery”

“RRR”

“Tár”

“Top Gun: Maverick”

“Women Talking”

Best actor

Austin Butler, “Elvis”

Tom Cruise, “Top Gun: Maverick”

Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”

Brendan Fraser, “The Whale” *Fitues

Paul Mescal, “Aftersun”

Bill Nighy, “Living”

Best actress

Cate Blanchett, “Tár” *Fituese

Viola Davis, “The Woman King”

Danielle Deadwyler, “Till”

Margot Robbie, “Babylon”

Michelle Williams, “The Fabelmans”

Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”

Best supporting actor

Paul Dano, “The Fabelmans”

Brendan Gleeson, “The Banshees of Inisherin”

Judd Hirsch, “The Fabelmans”

Barry Keoghan, “The Banshees of Inisherin”

Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once” *Fitues

Brian Tyree Henry, “Causeway”

Best supporting actress

Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever” *Fitues

Jessie Buckley, “Women Talking”

Kerry Condon, “The Banshees of Inisherin”

Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All at Once”

Stephanie Hsu, “Everything Everywhere All at Once”

Janelle Monáe, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Best young actor/actress

Frankie Corio, “Aftersun”

Jalyn Hall, “Till”

Gabriel LaBelle, “The Fabelmans” *Fitues

Bella Ramsey, “Catherine Called Birdy”

Banks Repeta, “Armageddon Time”

Sadie Sink, “The Whale”

Best acting ensemble

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” *Fitues

“The Woman King”

“Women Talking”

Best director

James Cameron, “Avatar: The Way of Water”

Damien Chazelle, “Babylon”

Todd Field, “Tár”

Baz Luhrmann, “Elvis”

Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once” *Fitues

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Sarah Polley, “Women Talking”

Gina Prince-Bythewood, “The Woman King”

S. S. Rajamouli, “RRR”

Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Best original screenplay

Todd Field, “Tár”

Daniel Kwan, Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once” *Fitues

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Steven Spielberg, Tony Kushner, “The Fabelmans”

Charlotte Wells, “Aftersun”

Best adapted screenplay

Samuel D. Hunter, “The Whale”

Kazuo Ishiguro, “Living”

Rian Johnson, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Rebecca Lenkiewicz, “She Said”

Sarah Polley, “Women Talking” *Fituese

Best cinematography

Russell Carpenter, “Avatar: The Way of Water”

Roger Deakins, “Empire of Light”

Florian Hoffmeister, “Tár”

Janusz Kaminski, “The Fabelmans”

Claudio Miranda, “Top Gun: Maverick” *Fitues

Linus Sandgren, “Babylon”

Best production design

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions, “Black Panther: Wakanda Forever”

Rick Carter, Karen O’Hara, “The Fabelmans”

Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole, “Avatar: The Way of Water”

Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim, “Everything Everywhere All at Once”

Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn, “Elvis”

Florencia Martin and Anthony Carlino, “Babylon” *Fitues

Best editing

Tom Cross, “Babylon”

Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron, “Avatar: The Way of Water”

Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once” *Fitues

Matt Villa, Jonathan Redmond, “Elvis”

Monika Willi, “Tár”

Best costume design

Ruth E. Carter, “Black Panther: Wakanda Forever” *Fitues

Jenny Eagan, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Shirley Kurata, “Everything Everywhere All at Once”

Catherine Martin, “Elvis”

Gersha Phillips, “The Woman King”

Mary Zophres, “Babylon”

Best hair and makeup

“Babylon”

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Elvis” *Fitues

“Everything Everywhere All at Once”

“The Whale”

Best visual effects

“Avatar: The Way of Water” *Fitues

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Everything Everywhere All at Once”

“RRR”

“Top Gun: Maverick”

Best comedy

“The Banshees of Inisherin”

“Bros”

“Everything Everywhere All at Once”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” *Fitues

“Triangle of Sadness”

“The Unbearable Weight of Massive Talent”

Best animated feature

“Guillermo del Toro’s Pinocchio” *Fitues

“Marcel the Shell with Shoes On”

“Puss in Boots: The Last Wish”

“Turning Red”

“Wendell & Wild”

Best foreign language film

“All Quiet on the Western Front”

“Argentina, 1985”

“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”

“Close”

“Decision to Leave”

“RRR” *Fitues

Best song

“Carolina,” Taylor Swift (“Where the Crawdads Sing”)

“Ciao Papa,” Guillermo del Toro & Roeban Katz (“Guillermo del Toro’s Pinocchio”)

“Hold My Hand,” Lady Gaga and Bloodpop (“Top Gun: Maverick”)

“Lift Me Up,” Tems, Ludwig Göransson, Rihanna and Ryan Coogler (“Black Panther: Wakanda Forever”)

“Naatu Naatu,” Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (“RRR”) *Fitues

“New Body Rhumba,” Pat Mahoney, James Murphy, Nancy Whang (“White Noise”)

Best score

Alexandre Desplat, “Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Michael Giacchino, “The Batman”

Hildur Guðnadóttir, “Tár” *Fitues

Hildur Guðnadóttir, “Women Talking”

Justin Hurwitz, “Babylon”

John Williams, “The Fabelmans”

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.