• |
ide | kryesore

Politikani francez kritikon ‘Emily në Paris’

-Instant, Paparazzi, Slider

Një politikan francez kritikoi shfaqjen e njohur të Netflix “Emily in Paris”, duke e akuzuar atë për nxitje të krizës klimatike dhe vlerave konservatore.


David Belliard, nënkryetari i bashkisë së Parisit, shkroi një përmbledhje të ashpër të sitcom-it në gazetën Libération.


“Është një pamje e një Parisi të pandryshueshëm. Një Disneyland. Ai është i kufizuar në ultra-qendrën, i banuar vetëm nga njerëzit më të pasur në një trashëgimi arkitekturore uniforme,” shkroi Belliard. “Me pak fjalë një ‘Instagram Paris’ me pamje ideale. Duhet të dalim nga nostalgjia për një qytet stereotip dhe të shpikim një koherencë të re estetike që i përshtatet një bote në ndryshim”.

Serialo u publikua për herë të parë në Netflix në vitin 2020 dhe filloi transmetimin e sezonit të tretë muajin e kaluar. Rom-com përqendrohet rreth një gruaje të re amerikane në të 20-at e saj, e cila zhvendoset në Paris për punën e saj. Ai  është komentuar nga kritikët dhe shikuesit për personazhet e saj stereotipe ndërsa vazhdon të ndiqet me ritme rekord , sipas të dhënave të Nielsen.

Ndërtesa e shekullit të 19-të ku jeton Emily, në 1 Place de l’Estrapade, me shoqen e saj Mindy Chen mund të duket se adhurueshme për dy vajzat në ekran, por nënkryetari i bashkisë paralajmëron se mjedisi është thjesht një tjetër detaj jorealist i serialit.

“Banesat në katet e fundit, shpesh të zëna nga njerëzit më të varfër, bëhen furra të padurueshme në mot të nxehtë,” tha ai. “Një zgjidhje e thjeshtë  do të ishte lyerja e çatisë me bojë të bardhë reflektuese. Por a jemi gati të braktisim paletën e ngjyrave të Parisit?”/Lapsi.al

 

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.