• |
ide | kryesore

Berisha “non grata”/ Yuri Kim: Anëtarët e PD duhet t’i bëjnë një pyetje vetes

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
anëtarët, Yuri

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka komentuar opozitës dhe situatën brenda Partisë Demokratike. Pa e përmendur kryetarin Sali Berisha ajo tha se anëtarët duhet të bëjnë një zgjedhje.


“Ky është një vendim që partia dhe mbështetësit e saj, dhe në fund votuesit shqiptarë, duhet të marrin. Nuk mund t’i marrim ne vendimet për ta. Ne e kemi bërë shpalljen (non-grata) në përputhje me interesin tonë kombëtar. Populli shqiptar, udhëheqësit shqiptarë duhet të marrin vendimin e tyre bazuar në atë që është në interesin kombëtar të Shqipërisë.


Kemi opinionin tonë dhe e kemi ofruar atë, i cili është që duhet të ecni përpara. Një nga gjërat për të cilat mendoj se të gjithë biem në një mendje është që në një demokraci, roli i opozitës është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Duhet të keni opozitë të vërtetë që jo vetëm ka ide dhe udhëheqësi, por që në fakt është e aftë të fitojë zgjedhje.

Kështu që, anëtarët e Partisë Demokratike duhet të mendojnë për këtë pyetje dhe do duhet të marrin vendimin e tyre. Shpresa jonë është që Partia Demokratike do të përfaqësojë përsëri të ardhmen, do të jetë përsëri forca që do të jetë e aftë ta tërheqë Shqipërinë përpara, ta drejtojë përpara, jo pas”, – tha Kim në një intervistë për Report Tv.

Ambasadorja SPAK po jep rezultate dhe se sipas saj ka ish-ministra apo njerëz të fuqishëm që frikësohen se do të shkojnë në burg.

“Faktet tregojnë një histori tjetër. Tregojnë historinë se pandëshkueshmërisë po i vjen fundi. Tregojnë historinë e zyrtarëve të lartë të shqetësuar. Kam dëgjuar plot histori për njerëz që nuk i zë gjumi, duke vrarë mendjen nëse e kanë radhën ata për shpalljen tjetër non-grata apo për ndjekje penale. Dhe nëse je i shqetësuar, me shumë gjasë ke arsye të forta për t’u shqetësuar. Dhe do t’iu thoja përsëri të gjithë prokurorëve, gjyqtarëve, hetuesve, bëni punën tuaj”, – tha Kim. ©LAPSI.al


27 Comments

 1. Kjo eshte te ura akoma. E kane mare vendimin anetaret e Partise Demokratike o shoqja Kimete. Ishin 5004 demokrate qe votuan Sali Berishen si kryetar te PD dhe te gjithe te identifikuar me karta identiteti. Tani a eshte Sala i mire apo i keq, per ju apo per ne kjo eshte gje tjeter. Por me voten dhe rezultatin e saj smund te luhet sepse vota eshte A-ja, themeli i nje demokracie. Apo jo ambasadorja e vendit me demokratik ne bote?!

 2. Vazhdoni me 5004 votat ne stadium. Mos te fshihemi pas gishtit . PD nuk ka te ardhme me Berishen nongrata.

  1. Ashtu eshte. Nuk ka te ardhme me kete qe mire keq votohet, por ka te ardhme me AliBallen qe ka emeruar veten kryetar i PD se (ne Metavers):)
   Habitem, rilindesit pse shqetesohen kaq shume pse eshte Berisha kryetar PD je? Per rilindasit eshte ne avantazhin e tyre qe Berisha te jete ne krye te PD se ….. se jo per gje por PD ja ska tr ardhme me Berishen😉

  2. 30 vjet amerikanet kane bere ligjin ne shqiperi , 30 vjet shqiperia per lesh,nen prezencen e tyre……me ke flet kinezja,. me militantet patronazhiste te klaneve partiake PD & PS , shko moj letyre …..

 3. Interesi kombetar i Shqiperise eshte QE TE SHPORRET SHPURA JUAJ E QELBUR SOROSIANE, duke filluar me ty, vazhduar me Ramen dhe perfunduar me Veliajn!

 4. Aaa moj shterpe e denuar nga Zoti…
  Vendimin e more me delinken e chuchkes dhe me ato rruspiet e haremit qe te bejne llape te vrimat e tua te qelbura ooo pise e kazermave te Guamit.
  Doktorin edhe mund ta vrisni….
  Por per ta korruptuar dhe per ta mposhtur…. Kurre Nuk keni shanse.

 5. Eh mi Zonja Ambasadore! Po ku mbushin keta mi zemer?!

  O mbush o s’mbush! On/ Off! 1/ 0! E bardhe/ e zeze! E ftohte/ e ngrohte! E embel/ e hidhur!

  Ti kujton se ke kuptuar Shqiperine?! Te keshilloj te lexosh nje shprehje ikonike te Faik Konices.

  Por s’ka problem. Ka vend edhe per Shqiptaret ne kete planet dhe ne kete Univers.

  1. O servil i dreqit!
   U turperove ti nga komentet po si ka mundesi qe nuk shkrojte ndonje nga ato perlat e tua te degjeneruara,apo s’ta mban kur i drejtohesh “eproreve”.
   Apo jetojme ne kohera moderne,disave iu lejohet gjithçka ndersa te tjereve asgje,keshtu jorgaqis?
   Epo kur ka universi vend per tipa te tille,pseudo te kulturuar qe sado pak ti provokosh,shkojne ne origjine,banale dhe funderrina!

 6. Ambassadorja thote qe u ka hyre frika politikanevet shqiptare nga prangat qe jane bere gati. E besoj prandaj po mbushin jo vetem dysheket por edhe oxhaqet e cdo vrime tjeter.Nese e ka fjalen per ministrat e Zogut po ka te drejte.Ata duhen burgosur ,jo keta qelibaret qe na qeverisin tani.Ketyre do tu vije radha pas 30 vjetesh.Kjo eshte drejtesi.Ta gezoni bashkeatdhetaret e mij.

 7. Akoma vazhdon kjo kurva me avazin? Edhe spaku duket qarte qe e ka bere punen sepse i ka shpetu gjithe rilindasit prej burgut, ptu putane e ndyre

  1. Te vetmit kineze kur iken kinezet ishin njerezit me sindromen down.
   Ata quhen mongoloide.
   Edhe lulushi e ka nje hije.

 8. Non grata pa e dokumentuar!!!Derisa ju bolshevikët amerikanë të shpalosni argumentat publikisht për këtë vendim atëherë mundet që demokratët të marin vendim.Por më duket që ata këtë vendim e kanë marrë.Shqiperia mbi të gjitha.Per këtë e djathta ka luftuar e lufton.E nëse i janë prekur interesat bolshevikëve janë dëmtuar interesat e Shqipërisë duke mbështetur një regjim monist e antishqiptar si Ramës, pasardhës i nomenklaturës ishkomuniste.Akoma se kuptoni që ju bëtë skeptik atë pjesë të Shqipërisë më proamerikane dhe kjo duhet t’ju shqetësojë.

 9. Kim mbeshtetesja me e madhe e mafies qeveritare
  Shkelsja e marreveshjes se 6 qershorit e perkrahesja dhe sponsor i gjendjes ku jemi
  Kur e thyen qefen kjo?
  Cfare te keqe ju vjen nga Berisha qe nuk ka asgje ne dore vec fjales?
  Ju jeni komunistat e rinj perendimore prandaj po e coni per dreq ameriken

 10. Fatkeqsia eshte se te gjithe qe shkruajne ketu jane te gjithe kokrrat e komunisteve sepse kane ne krye kokrren e komunistit dhe te besosh se komunizmi qe i ka bere ketij vendi njemij te zeza dhe ti shkosh nga mbrapa nje komunisti e keni hak te rrini ne opozite gjate deri sa ti lani duart nga komunizmi dhe komunistet si puna juaj. Ua la Ramizi si dobic Salen dhe gjithe plehrat e tjera qe jane akoma ne politike dhe ju akoma i besoni dhe po tregoni qe jeni te gjithe trushplare.

  1. Ti trushplar i 10:28,kur do ta kuptosh qe ideologjite nuk kan fare vlere,sidomos tek ne;
   tani neokomunistet jane thjesht bandite,hajdute imorale dhe me te gjitha te ligat dhe kjo po ndosh pak a shume edhe ne bote.
   Jemi te privuar nga çdo e drejte dhe ti akoma avazin te saliu,tek e fundit pse i tremben kaq shume saliut keta,dhe ti me sojin tend?
   Ketu fshihet lepuri,po mos na tregoni perralla ne se kemi sy ne balle,jo si ju qe mohoni sy per sy te gjitha ligesite qe po i beni njerezve,tani e kaq shume vjet.

   1. Akoma nuk është shporrur nga kjo tokë kjo kurr*v koreane , për të cilën , besoj se shqiptarët , në veçanti opozita , nuk gjejn fjalë ne fjalorin vulgar për t’a cilësuar ? Edhe para se të thyej qafën , nuk i ndahet shpirti nga e keqja që nuk mundi t’i bëj dot dr. Berishës , me non graten ,
    për t’a larguar nga PD-ja dhe politika , por kërkon t’i “kafshoj pak veshin” , për të nxjerr helmin e të keqes ndaj tij .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *