• |
ide | kryesore

Vuçiç: Serbia e gatshme të pranojë propozimin evropian për Kosovën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Vuçiç

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten se Serbia është e gatshme të pranojë dhe zbatojë konceptin e propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Ai i bëri këto komente pas takimit me të dërguarit amerikanë dhe evropianë të cilët më herët gjatë ditës qëndruan në Prishtinë.


Pas takimit me presidentin serb, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, tha se ndihet i inkurajuar nga bisedimet, të cilat ai i cilësoi të vështira, por të hapura.


“Presidenti Vuçiç demonstroi një qasje të përgjegjshme dhe gatishmërinë për të marrë vendime të vështira në interes të paqes dhe të ardhmes evropiane të Serbisë”, tha zoti Lajçak për gazetarët pas takimit.

Duke folur në emër të grupit i dërguari evropian tha se krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është element thelbësor për qëndrueshmëri mes dy vendeve.

Nga ana e tij presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se vendi i tij do të përballej me probleme dhe sfida nëse nuk pajtohej me propozimin evropian. Ai tha se Serbia është e gatshme të pranojë konceptin dhe të punojë në zbatimin e marrëveshjes së propozuar, duke ritheksuar rëndësinë e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. /VOA


5 Comments

  1. Europ kurv e motit e ka pas than gjigandi Fishta,…….kosova nuk duhet ta pranoje se shkel gjakun e qindra shqiptareve ,

  2. Asociacioni i komunave me shumicë serbe është një kalë troje ne gjirin e Kosovës. Prisni pak dhe do ja dëgjoni zerin “asociacioneve serbe” siç ndodhi në Bosnje…. Si gozhda e Nastradinit…. më jep një gozhdë sa të var xhaketën ….etj etj.

  3. Albin te kam thene qe Liria nuk eshte e lire.
    Kalova lumin te dhjefsha kalin ka vdekur Albin.
    Ju na ruani nga serbi se kamxhikun e sjellim vehte me Osmaneshen.
    Pordhe Albini qe nuk njeh UCK.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.