• |
ide | kryesore

Bota brutale e tenisit zbulohet në shfaqjen e re të Netflix

-Instant, F1, Paparazzi
Bota Brutale

Një nga yjet e serialit, Nick Kyrgios, mund të mos e ketë parë ende, ndërsa ish-numri 1 i botës Andy Murray thotë se nuk ka asnjë interes ta shikojë. Por dokumentari i ri i Netflix-it “Break Point” ka bërë shumë tituj që kur u publikua më 13 janar.


Dokumentari, i cili fokusohet në gjeneratën e ardhshme të yjeve të tenisit, është realizuar nga ekipi që prodhoi serinë hit të Formula 1 Netflix “Drive to Survive”.


Qëllimi i tij është të shfaqë talentin më të ri të sportit në botë, ata që synojnë të dalin nga hijet e Rafael Nadal dhe Novak Djokovic (dhe, në kohën e xhirimeve, Roger Federer dhe Serena Williams pasi nuk kishin dalë ende në pension).

Tenisi dëshiron të fitojë një audiencë të re ndërsa përgatitet për epokën e re të sportit, një pa yjet e tij të mundshëm, talentet e brezave që u bënë emra të njohur.

Një mënyrë ndoshta për të arritur këtë qëllim është që kamerat të ndjekin 10 lojtarë të ATP dhe WTA gjatë gjithë sezonit dhe të shpresojmë që ta bëjnë tenisin të duket emocionues, magjepsës dhe dramatik, siç bëri “Drive to Survive” për F1.

Nuk ka shumë sukses sepse tenisi nuk është aq sa është telenovela udhëtuese F1. Por biseda për një ‘mallkim në pikën e thyerjes’ që është shfaqur në mediat sociale këtë javë ndoshta i shton pak narrativës pasi gjashtë nga yjet e paraqitur në pesë episodet e para dolën nga Australian Open këtë vit përpara fundjavës së parë të turneut, ndërsa tre u tërhoqën nga turneu të lënduar.

Vetëm kanadezi Felix Auger-Aliassime, 22 vjeç, mbetet në shortin për teke.

“Mendova se ishte qesharake,” tha ai kur u pyet nga gazetarët për të ashtuquajturin mallkim. “Une nuk e di; Unë nuk mendoj se është e lidhur.

“Ndoshta lojtarët që humbën, ndoshta ata ndihen sikur janë të lidhur, disi. Unë nuk mendoj se ata bëjnë. Nuk mendoj se është e lidhur, gjithsesi. Është qesharake sesi gjërat shkojnë ndonjëherë.”

Duke përshkruar bazat se si funksionojnë lojërat dhe grupet në episodin e parë, shfaqja ka qartësisht një lloj audiencë të caktuar në mendje, një që nuk di shumë për sportin.

Shumica e lojtarëve të paraqitur, Maria Sakkari, Taylor Fritz, Paula Badosa, Auger-Aliassime, Casper Ruud kanë shumë për të fituar para se të bëhen yje botërorë, megjithëse të gjithë, në një moment apo në një tjetër, kanë qenë në botë top 10.

Ndoshta të tjerët në spektakël, Hugo Boss që lidh Matteo Berrettinin dhe krijuesi i historisë Ons Jabeur, tani janë më të njohur, pasi kanë arritur në finalet e Grand Slam vitin e kaluar.

Seriali hapet me yllin më të madh në listën e tij, Kyrgios, australiani i cili është mësuar të bëjë tituj në mbarë botën, dhe jo gjithmonë për shkak të cilësisë së tenisit të tij.

27-vjeçari përshkruhet në shfaqje si lojtari më i talentuar i gjeneratës së tij, megjithatë ai nuk ka fituar asnjë garë, megjithëse arriti në finalen e Wimbledonit të vitit të kaluar.

Ai ndoshta mishëron të ashtuquajturën gjeneratën e ardhshme të sportit, të talentuar, por që nuk ka depërtuar dhe rrezikuar të uzurpohet nga vala e ardhshme e lojtarëve që vijnë.

Jashtë është Melburni, një nga qytetet më të mira në botë, megjithatë i tyre është një botë e kufizuar; e gjykatave praktike, palestrës, dhomës së hotelit.

A ju bën zili tenisistët shikimi i ‘Break Point’? Jo ne te vertete. A ju bën të dëshironi të jeni pjesë e botës së tyre? Jo ne te vertete. A ju bën të pyesni se si një mënyrë jetese e tillë ndikon në mirëqenien e një personi? Sigurisht.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.