• |
ide | kryesore

Video/ Freiburg shkërmoqet 6-0 nga Wolfsburg, goleadë e frikshme në Këln: ja rezultatet në Bundesligë

-Instant, Sport, Video
Wolfsburg

Java e 16 e Bundesligës dhuroi suksesin e madh të Eintracht, që mposhti 3-0 Schalke 04 në shtëpi. Vendosën golat e Lindstrom (22′), Borre (84′) dhe Buta (91′), që lejuan të arrihet Freiburg në vendin e dytë. Një pasdite për t’u harruar për Streich, i cili pësoi një humbje të rëndë 6-0 ndaj Wolfsburg. Sikur të mos mjaftojë, arrihet në renditje nga kuqezinjtë dhe Union Berlin, të cilët mundën 3-1 Hoffenheim. Sttutgart dhe Mainz barazuan, Hertha humbet keq dhe është e parafundit.


WOLFSBURG–FREIBURG 6-0

Është një nga rezultatet më bombastik të kësaj pasdite. Përfundoi 6-0 mes Wolfsburg dhe Freiburg. Vendasit kaluan menjëherë në avantazh me golin e Wimmer në minutën e 2. Në minutën e 28′ erdhi dyfishimi me Wind, që me kokë bëri 2-0, në pasimin e Wimmer. Loja ishte e gjallë dhe pak sekonda më vonë Freiburg pati topin për të ngushtuar menjëherë diferencën. Kyereh ballë për ballë me Casteels goditi jashtë. Në minutën e 37′ erdhi 3-0 i Wind, që kompletoi dygolëshin personal për Wolfsburg. Në pjesën e dytë, ishte Gerhardt ai që fiksoi pokerin e Ujqve me një diagonale precize. Goli i pestë i Wolfsburg ishte vepër e Baku, që në minutën e 81′ shfrytëzoi një krosim në zonën e rreptësisë për ta rritur rezultatin në 5-0. Të gjashtin në Volkswagen Arena e mbylli më pas Waldschmidt, i cili shënoi me penallti. Një humbje e rëndë për Freiburg, që arrihet në vendin e dytë nga Union Berlin dhe Eintracht Frankfurt. Ndërsa Wolfsburg përballet me zonën evropiane i fortë me 26 pikët që ka fituar deri më tani.


EINTRACHT FRANKFURT–SCHALKE 04 3-0

Sukses themelor për Frankfurt që mundi 3-0 Schalke 04. Shqiponjat gjetën avantazhin 1-0 në minutën e 22′ me Lindstrom. Një goditje e fuqishme e tij që befasoi Schwolow nën traversë. Në fillimin e pjesës së dytë Trapp iu desh të superojë veten për të shmangur goditjen me kokë të japonezit Kozuki. Në pjesën e dytë, vendasit humbën Ebimbe për shkak të dëmtimit, por muri mbrojtës qëndroi. Në të vërtetë, formacioni i Glasner siguroi tre pikët në minutën e 81, me zëvendësuesin e ri Borre, i cili bëri rezultatin 2-0. Më pas trisi mbajti firmën e Buta, i cili në minutën e 91′ e dërgoi topin pas portierit. Me këto tre pikë, Frankfurt arrin në kuotën 30 pikë, i dyti bashkë me Freiburg dhe Union. Krizë e zezë për Schalke, gjithnjë e më shumë e fundit me 9 pikë.

UNION BERLIN–HOFFENHEIM 3-1

Përfundon 3-1 mes Union Berlin dhe Hoffenheim. Ndeshja nisi e përpjetë për Eisernen, që në minutën e 25′ humbën një penallti. Siebatcheu goditi shtyllën e, në fund të pjesës së parë, ishin miqtë që shënuan 1-0 me golin e Bebou. Pjesa e dytë filloi me pak emocione, por në minutën e 73′ Doekhi bëri rezultatin 1-1, duke goditur saktë me kokë. Rikthimi mbërriti në minutën e 90′, sërish me hollandezin, që entuziazmoi Stadion An der Alten Försterei. 3-1 i Leëeling erdhi në shtesë. Fitore e rëndë për Union Berlin, i cili kalon në vendin e dytë me 30 pikë, ndërsa Hoffenheim mbetet në 18.

STTUTGART–MAINZ 1-1

Barazim mes Sttutgart dhe Mainz, që shënuan nga një gol secili. Ndeshja nisi mirë për vendasit, që në minutën e 36 kaluan në epërsi me golin e Guirassy. Sulmuesi mundi Dahmen me një goditje të ulët të shënjestruar mirë. Megjithatë, gëzimi i vendasve nuk zgjati shumë dhe në minutën e 40′ Ingvartsen barazoi me penallti. Arbitri Brych dalloi një faull ndaj Ahamada, duke i dhënë shansin e barazimit. Në pjesën e dytë, traversa e goditur nga sulmuesi nga Guinea i mohoi gëzimin e 2-1 në Gottlieb-Daimler-Stadion. Një pikë që është pak e dobishme për Sttutgart, ende i bllokuar në zonat më të ulëta të renditjes. Ndërsa Mainz lundron në një pozicion të dhjetë, të qetë, në një kuotë prej 20 pikësh.

BOCHUM–HERTHA BERLIN 3-1

Bochum merr oksigjen në renditje, duke mundur Hertha Berlin 3-1. Në minutën e 11′ berlinezët brohoritën për golin e Tousart, por arbitri anuloi gjithçka pasi topi kishte dalë më parë nga fusha. Skuadra e Thomas Letsch, megjithatë, reagoi mirë dhe pas dhjetë minutash gjeti epërsinë me Hofmann. 2-0 u shërbeu më pas nga qendërmbrojtësi Schlotterbeck, i cili nuk i lë rrugëdalje Christensen në fund të pjesës së parë. Ish-sulmuesi i Schalke 04 shënoi dy herë në pjesën e dytë. Dygolëshi i tij i parë për Bochum, që e coi rezultatin në 3-0. Në minutën e 78′ Hertha pati mundësinë për të shkurtuar distancën, por goditja me kokë e Ngankam u përplas në traversë. Megjithatë, takimi me golin vetëm u shty. Serdar në hyrje të zonës mundi Riemann në minutën e 87. Këto janë tre pikë të rëndësishme për Bochum, tani i katërmbëdhjetë me 16 pikë. Ndërsa Herta Berlin mbetet e parafundit me 14.

KOLN-WERDER BREMEN 7-1

Një rezultat spektakolar për Koln, që mposhti 7-1 Werder Bremen. Ishte një deja-vu për ekipin e Baumgartl, i cili shënoi shtatë gola në këtë ndeshje edhe në 1977/78 (përfundoi 7-2). Menjëherë gol dhe shfaqje në RheinEnergieStadion, me avantazhin e vendasve në minutën e 9′ me Maina. Kaluan gjashtë minuta dhe erdhi dyfishimi me Tigges, që përfitoi të bënte 2-0. Werder ishte plotësisht i munguar në Këln dhe pësoi të tretin në minutën e 20′. Tigges ishte fantastik me parabolën nga 45 metra, duke fiksuar dygolëshin personal. Nuk kishte praktikisht ndeshje dhe Skhiri (30′) dhe Huseinbašić (35′) bënë rezultatin 5-0. Ole Ëerner tërbohet dhe skuadra e tij reagoi, duke gjetur golin në minutën e 37′ me Füllkrug. Goli i 11′ për gjermanin nuk ndaloi dominimin e Koln. Maina shërbeu për Skhiri, që shënoi me një goditje të bujshme në akrobaci. E nuk kishte mbaruar ende sepse Friedl shënoi 7-1, duke shkaktuar autogol në minutën e 76′. Kështu përfundoi 7-1, Koln ngrihet në 20 pikë dhe +5 në zonën e rënies, duke iu afruar Werderit (21).


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.