• |
ide | kryesore

Udhëtoi me gomone, përfundoi në “shtëpi bari”, historia e të riut shqiptar të kapur në Britani

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një shtetas shqiptar është burgosur pasi u gjend në një banesë me 200 bimë kanabisi me një vlerë të vlerësuar deri në 177,000 £.


Shtetasi shqiptar Din Truni u arrestua të shtunën kur u gjetën bimë dhe pajisje kultivimi në Workington, Cumbria.


20-vjeçari, i cili mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar dy muaj më parë, ishte banori i vetëm, u tha Gjykata e Magjistraturës Carlisle.

Ai pranoi se në banesë po rritej kanabis kështu ai u dënua me tetë muaj burg.

Gjykatës iu tha se Truni, pa adresë fikse, erdhi në MB me një varkë të vogël pasi u largua nga Shqipëria.

Ai humbi të gjitha pasuritë gjatë udhëtimit të tij dhe nuk kishte para për strehim, nuk kishte kontakte apo njohuri të gjuhës angleze.

Më pas ai takoi dikë dhe, i dëshpëruar, ra dakord të kujdesej për bimët në pronën e Rrugës Gladstone, dëgjoi gjykata.

Ferma e kanabisit ishte e dyta e gjetur në Workington brenda pak ditësh.

200 bimë të tjera, me një vlerë prej gati 400,000 £, u zbuluan në një pronë në Market Place.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.