• |

Video/ E paprecedentë në Portugali: arbitri tregon një karton të bardhë, publiku e duartroket

arbitri

Të shtunën e kaluar u luajt Benfica-Sporting Lisbona, ndeshje e vlefshme për çerekfinalet e Kupës portugeze për femra. Një ndeshje me sens unik, që përfundoi 5-0 për vendaset. Me këtë rezultat Benfica u kualifikua në gjysmëfinale të turneut. Një ndeshje që pati edhe numrin më të madh të tifozëve në historinë e Portugalisë, për një ndeshje futbolli për femra, me 15,000 spektatorë në stadiumin da Luz. Por ndeshja do të hyjë në histori edhe për një arsye tjetër. Në fund të pjesës së parë, kur Benfica tashmë po fitonte 3-0, arbitri bëri një gjest historik: nxori kartonin e bardhë.

Në fakt, kur kishte edhe një minutë deri në fund të pjesës së parë të lojës, një person u sëmur në tribuna. Sapo e kuptuan se çfarë po ndodhte, arbitri e ndërpreu lojën dhe personeli mjekësor i të dy skuadrave nxitoi në mbështetje të tifozit. Mision i përmbushur, stafi u kthye në fushë dhe u drejtua drejt pankinave respektive të shoqëruar me duartrokitje të zhurmshme nga publiku. Arbitri gjithashtu donte të vlerësonte punën e tyre, ndaj tundi kartonin e bardhë në drejtim të stafit mjekësor. Turma, fillimisht e hutuar nga një karton që nuk ishte shfaqur kurrë më parë në fushë në nivel profesional, më pas e mbuloi arbitrin me duartrokitje.

PËRSE EKZISTON NJË KARTON I BARDHË?

Kartonët e bardhë janë futur së fundmi në futbollin profesionist, për t’i lejuar gjyqtarët të nxjerrin në pah gjestet e FairPlay në ndeshje. Ky karton i tretë nuk është bërë ende i zakonshëm, por duhet të bëhet së shpejti. Ai është një mjet tjetër i prezantuar nga FIFA për të promovuar dhe njohur vlerat etike në futboll.
Presim me padurim kartonët e parë të bardhë në futbollin kombëtar, për të vërejtur më mirë qëndrimet pozitive që ndodhin në stadiumet e kampionateve tona.