• |
ide | kryesore

12 raste të reja me Covid në Shqipëri

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Covid-19, infektuar, covid


Ministria e Shëndetësisë ka publikuar përditësimin më të fundit të situatës epidemiologjike me Covid në vend.

Sipas të dhënave të ministrisë, gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar me Covid 12 qytetarë dhe fatmirësisht nuk ka pasur asnjë humbje jete.

Njoftimi:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 471 testime, 12 qytetar të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 14 të shëruar në 24 orët e fundit

24 Janar 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 471 testime, nga të cilët kanë rezultat pozitivë me COVID19, 12 qytetarë, në Bashkitë:

9 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Kavajë, Patos, Sarandë.

Janë 157 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 2 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,432 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 24 Janar 2023)

Raste të reja ditore 12

Të shëruar në 24 orë 14

Të shtruar në spitale 2

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 471

Testime totale 2,028,409

Raste pozitive 333,185

Raste të shëruara 329,432

Raste Aktive 157

Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 121

Fier 17

Vlorë 8

Berat. 3

Gjirokastër. 2

Lezhë. 2

Korçë. 2

Shkodër 1

Durrës. 1


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *