• |
ide | kryesore

Berisha denoncon: Ja çfarë i kërkoi Rama ish-shefit të arrestuar të FBI

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Berisha

Sali Berisha doli në një konferencë për shtyp për të deklaruar sipas tij, lidhjen mafioze të Edi Ramës me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së, Charles McGonigal, tashmë të arrestuar nga autoritetet amerikane.


Ish-kryeministri Berisha nënkupton se hetimet që gozhduan Lulzim Bashën për lidhjet me Nik Muzin janë hetuar nëpërmjet Charles McGonigal me kërkesë të Edi Ramës. Por si e argumenton ai këtë?


Lexo më tej: Ish-zyrtari i lartë i FBI nën akuzë për para dhe takime të padeklaruara me Edi Ramën (Historia) 

I arrestuar tashmë pasi është nën akuzë për pastrim parash dhe shmangie sanksionesh për oligarkun rus, Oleg Deripaska, ish-shefi i zyrës së kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, Charles McGonigal, akuzohet edhe për udhëtime dhe takime të padeklaruara në Tiranë, me kryeministrin Edi Rama dhe persona të tjerë.

Lexo më tej: CNN: Agjenti i FBI që këshillonte Ramën mori 225 mijë $ nga një shqiptar 

Sipas Berishës, Rama ka krijuar kontakt me Charles McGonigal dhe e ka paguar atë 225 mijë dollarë nëpërmjet dy personave, Dorjan Duçkës dhe Agron Nezës.

“Është e provuar se Edi Rama nëpërmjet Agron Nezos i ka dorëzuar Çarls Gonigal 225 mijë dollarë në një dorë. 80 mijë dollarë në një dorë tjetër sipas mediave. Është zbuluar në këtë lidhje të tmerrshme mafioze spiunazhi, Gonigal ka përfaqësuar një nga bosët e mafies dhe kolegët ruse…i cili ka lobuar nga Edi Rama…Duçka është një mafioz” – thotë Berisha.

Ish kryeministri vazhdon më tej me akuzat. Ai lë të kuptohet se nëpërmjet këtyre pagesave dhe korruptimit të ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, Edi Rama arriti të godasë lobimin e opozitës në SHBA.

“Edi Rama përdori ish-oficerin e policisë sekrete për hetime kundër opozitës në Nju Jork. Dokumentet e Ministrisë së Drejtësisë faktojnë se nga zyra e kryeministrit, Agron Nezës iu dhanë të dhëna konkrete për qytetarë amerikanë që lobonin për opozitën. Këto u vunë në survejim nga aseti i burimeve ruse, McGonigal.

Edi Rama ka biseduar me McGonigal për investime ruse në Shqipëri, sipas të dhënave publike. Se imagjinoni se çfarë ka dosja në fshehtësi. Nuk them se u takuan në Davos, por ai po kthehej në Europë. Ka rëndësi se Edi Rama, kur e denoncova në parlament këtë lidhje ruse të Edi Ramës, këtë lidhje me një aset të rrezikshëm, Edi Rama reagoi si vijon: Jam krenar për miqësinë që kam me të!” – tha Berisha.

©LAPSI.AL 


26 Comments

  1. Fakti qe nje ose dy zgjebsa te ripjerdhjes komentojne me shumice, esht tregues i forte i frikes qe i ka hyre kellires kryeminister.

 1. ahaha
  “Është e provuar se Edi Rama nëpërmjet Agron Nezos i ka dorëzuar Çarls Gonigal 225 mijë dollarë në një dorë. 80 mijë dollarë në një dorë tjetër”
  Kush e provoi kete ?
  Na jep ndonje sqarim o i madhi Sali .

  ” Se imagjinoni dot se çfarë ka dosja në fshehtësi ” .
  Na e thuaj ti o i madhi Sali se cfare ka dosja ne fshehtesi .
  Saliu di dhe se cfare kane dosjet e FBIs , megjithese ato jane sekrete ( vetem prokuroret i dine) .

 2. Eshte mesele e veshtire korruptimi i funksionareve te USA! Ata kontrolluan shtepine Trump dhe Biden dhe nuk pjerdhin as per presidentin e tyre nqse eshte kunder ligjit, demokracise etj principe morale per te cilat US eshte gardian i ruatjes se tyre! Tik-tok, numerimi mbrapsht per Ramen filloi dhe nuk besoj se kjo ceshtje do i kushtoje kaq pak sa ka marre ky nepunesi! Qe besoj se Rama e ka shperblyer edhe me seks nga ndonje nga te besuarat e tij, si psh ajo qe “argetonte” Soreca-n!

 3. Fajin prap e ke ti or Sale!
  Duhej qe Edvin shkerdhaten t’a kishe ba “NON GRATA” ne Shqipni.
  Sidoqofte EDVIN PAULINA BILALRAMES po i vjen fundi!!!
  Iniciuesi, frymezuesi,udheheqesi i protestes te dhunshme te KOKEPALAREVE me 21 Janar po futet vete n’biruce te miut!
  Hahaha…

 4. nje shpifje tjeter e cecenit te Vucidolit …. Jep llogari per 21 janarin o ndyresire dhe leri keto idiotizma se nuk i ha njeri …Burgu te pret o dordolec

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.