• |
ide | kryesore

Fact Check/ Ku manipulon Berisha me dosjen e mikut amerikan të Ramës

-Instant, Arkiva, Kryesore
berisha rama agjenti fbi

Arrestimi i zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, të shpallur prej Edi Ramës si mik personal, i cili akuzohet se ka marrë para nga Tirana zyrtare si dhe nga një oligark rus, nxori në një konferencë shtypi dhe liderin e opozitës Sali Berisha. Ndonëse kjo temë i voliste shume doktrorit që mbron tezën se rivali i tij ka lobuar në Amerikë me para të pista, në deklaratën e bërë nga selia blu pati shumë të vërteta por edhe ekzagjerime dhe teprime.


Njëra prej tyre qe paraqitja e Edi Ramës si agjent rus. Madje ai shkoi më tej duke thënë se pikërisht për këto lidhje ruse, PD do të kërkojë ngritjen e një komisioni hetimor. “Unë dua tu rikujtoj shqiptarëve se nuk janë të rastit qëndrimet e Edi Ramës si agjent influent rus ndaj qëndrimit të Beogrdit për sanksionet ruse. Agjentët influentë kanë vetëm këto detyra. Të përdorin influencën e tyre në favor të shtetit që i shërbejnë” tha Berisha gjatë konferencës së shtypit.


Lexo me tej:

Skandali i shpjeguar thjeshtë/ Lidhja e Ramës me agjentin e arrestuar të FBI  

Pra sipas Berishës, meqë agjenti i arrestuar i FBI-së, ishte paguar nga oligarku rus, Oleg Deripaska, për ti lehtësuar sanksionet dhe ai paguhej njëkohësisht edhe nga pushteti i Tiranës, e bën këtë të dytin vasal të Kremlinit.

Po si është e vërteta përtej hiperbolave?

Ish zyrtari i lartë akuzohet se ka ndihmuar Deripaskan, me qëllim që të hiqet nga lista e biznesmenëve të sanksionuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara. Por punë e tin në kundërshtim me rregullat e shtetit të vet, pra fakti që merrte para të pista për lobim si nga një rus ashtu edhe nga ca shqiptarë, nuk i bën detyrimisht të lidhur këta të fundit.

Berisha denoncon: Ja çfarë i kërkoi Rama ish-shefit të arrestuar të FBI 

Madje këtë lidhje nuk mund ta bësh as nëse vërtetohen ato fjalë që ende qarkullojnë si thashetheme, se ish zyrtari amerikan e ka ndihmuar oligarkun, Oleg Deripaska të investojë në shqipëri duke marrë edhe prioritet nga qeveria.

Me gjasë historia është shumë më e thjeshtë: që edhe rusi edhe Rama të kenë paguar një amerikan pazarxhi, pa pasur asnjë lidhje tjetër misis tyre. 

Basha, para nga Kremlini/ Si qëndron e vërteta

Sepse në Shqipëri është bërë tepër e kollajshme të hedhësh në treg teori konspirative me spiunë të Moskës që pastaj determinojnë edhe politikat e brendëshme apo qëndrimet ndaj sanksioneve të Vuçiçit për sulmin e Putinit mbi Ukrainë. Në fakt është më e thjeshtë të besosh se rama e ka paguar Charles McGonigal thjeshtë për interesa të politikës së tij, kryesisht për të dëmtuar dhe luftuar opozitën. Por edhe Berisha sillet njësoj si kundërshtarët e tij që e akuzonin PD-në se kishte lobuar në amerikë me para ruse, në rastin e Niuk Muzinit. Në fakt kjo nuk është një lojë me spiunë, por një realitet politikanësh që përdorin para të pista për të blerë zyrtarë të rangjeve të larta. Njësoj si Rama me Charles McGonigalin.  

©Lapsi.al

 


31 Comments

 1. Po si na qenkesh Udhëheqësi Inë Legjendar kollaboracionist me revizionistet rusë??
  Partija ua beri te kjarte ne Kongresin e Moskes me 1961 se nuk do te heqe dore nga parimet e Marksizem-Leninizmit…..

 2. Lapsi,komenti im,eshte i9 pari,per sot,dhe ju me nxirrni shenimin,se po shkruani shume…hiqeni ate shenim,se eshte turp i botes,dhe botoni komentin tim te pare.

  1. Nuk ta bllokon ‘Lapsi’ po duke qene se te portalet merobazike nuk komentohet dot, keru te Lapsi ka fluks te qarte, ndaj edhe duhet poatuar here pas here i njejti koment….
   Oooooooose portali eshte bere SMART dhe nuk pranon komente patronazhistesh😁😁😁

 3. Lapsi,po iu dhimbka shume epiteti,si gjent rus,qe i paska bere Berisha!Por harron se populli thote,se miku,i mikut tim,eshte edhe miku im.Prandaj mos u shqeteso,per mikun tend (megjithese,e mbulon me shume marifet,por si dielli,qe nuk fshihet me shoshe,edhe nentekstet e Bushatit,kuptohen qarte,edhe pa shume intelegjence….}

 4. karma eshte kurve thote karakurva,qe eshte filorus ajo nuk do as mend e as kalem derisa rri me serbin dhe bo duva rusit

 5. po ca do thot Sala, eshte ne pozit te veshtir, aq mjafton nje lajm dhe te filloj ta shfrenoj fantazin. Po tu besoje te gjithave qe thot Sala, i bie qe vet Sala te jet cop bythqiri. A e mbani mend ca thoshte per Meten dhe ca thot tani? A e mbani mend ca thoshte per Nanon dhe ca thot tani? A e mbani mend ca thoshte per Lulin e ca thot tani? e sa e sa ka peshtyr e pastaj ka lepir ose ka lepir pastaj peshtyr? a besohet Sala? Ky edhe kur thot te verteta se beson me njeri se eshte ber si ai “ujku, ujku,…”. Sala do bente mir te hapte krahun qe te linte opoziten te behej e me ne fund te largonte Ramen. Sala me Ramen e me Meten jan partner.

  1. Une nuk e dua Salen, por per hir te se vertetes nuk ka snje lajm qe te kete dale nga Sala dhe te mos kete rezultuar i vertete. Ne fillim duken vertet si genjeshtra por pastaj te gjitha vertetohen.

 6. Problemi eshte qe Rama me dollaret e korrupsionit apo te bandave te droges ka lobuar kunder opozites, dhe ketu ngrihet pyetja e madhe mos ka lobuar me dollar edhe me ambasadoret Lu e Kim apo zyrtare te larte te DASH?

  Ne kete rast drejtesia amerikane nuk fal njeri.

  Nuk kemi pare gje akoma.

 7. Deri ne ngordhjen tesalih karaxhic berisha kete fytyre do shohim,e shikoni sa mire shpjegon se cfare ben nje influent,e di shume mire spiuni Bisturia qe ne vitet 1973 kur studionte ne France,mesoni shpellkare e cecene nga krye spiuni serbo rus

  1. Po ju vjen rrotull rrokullisja e kesaj qeverie. Te kesh nje trap dhe hajdut si Rama cfare do presesh. Do ju mare te gjithe me vete!

 8. Pse o Lapsi se beson?Po nuk është miku i Vuçic dhe i del në mbrojtje. Vuçic a nuk është aleat i Rusisë.Atehere me rregull treshi çar del Rama.Spiun i i Rusëve.Apo jo.

 9. O Yurith Kimikja a je gjalle?
  Erdhe te na tregosh drejtesine me krymutin tone,pa le….
  E ke qepur, nuk po ndihesh me….!?
  Te kam rixha’, na jep ca lulelakra,hithra ose pak bar te eger se kemi mbetur keq,aman…!

 10. Mendoj qe medias dhe politikes shqiptare po i serviren materiale tallava, te paqarta e te cunguara.
  Nëse dihet se cilet jane personazhet, duket si shpejtesi sketerre materiali i mberritur ne Shqiperi nga dosja amerikane per dike qe eshte ndaluar tre dite me pare.

  Ne keto kushte ndihem keq si qytetar, sepse politikanet e larte shqiptare perfshihen ne skandale si brenda, ashtu edhe jashte vendit.

  Por historite e fillimvitit 2023 po na lene gojehapur… Ende nuk dime cfare do te na servirin.

 11. Gjoba 110 milion euro që do ti paguajn shqiptarët Françesko Beketit për faj të hajdutit Rama është baraz me 2258 kg ar → 658 kg më shumë se rezervat e arit që ka vendi ynë. thotë:

  Gjithësesi,fakti që ndarja e Kosovës u gatua në guzhinën serbe dhe ruse nga Vuçiçi dhe Putini dhe Rama e përkrahu në fshehtësi,e kompromenton si agjent rus.

  1. Pse spermend ngaterrimin e mbiemrit te tropojanit sugurims, kushuri te tij dhe B. Mustafait, Neza ne Nezo sic ben gjithnje Berisha kur eshte ne siklet. Tashme shte i dhjere dhe i rrjedhur benjamini i Bushatit doktori i gjyshit Sali Berisha.

 12. TE PAEMERIT, E GJERIZIT,RROGETARE, PATRONAZHISTE QORRA, SHURDHE, E DEBILA ME HORIZONT TE SHTRYDHUR POLITIKISHT, SI NUK E GJETEN VEHTEN SIKUR NJI HER TE VETME NE OPOZITE ME DIKTATORIN E TYRE.,,,, KAQE INI. SA PER DYSHIMIN E GAZETARIT NDAJ BERISHES, I KUJTOJME DIALOGUN E SHTATORIT TE VITIT QE SHKOI, TA RIKUJTOI, DHE TE SHOHE, A PO TA SHOHIN RREMBYTHJET E DJALLIT SE KUSH ESHTE NE TE VERTETE RAMA. SKENI PARE GJE AKOMA, PRISNI, PRISNI, SE MBASE U VIJNE MEND NDONJE DITE KUR TA SHESIN VETE SPIUNET QE KY VETE I KA AKORDUAR. ATEHERE DO IA KTHENI EDHE JU LEPIRESIT E PRAPANICES , PRAPANICEN.

 13. SPIUNËT janë lidhur me Spiunin,Tropjani ka bërë bisezmen Tropojanët dhe Spiunët.
  1.Tropojani Shefqet Dizdari është mik e bisezmen NAFTE i Sb që në 2008.
  2.Agron Neza Tropojan,Spiun i kohës Enverit dhe bodiguard i Sb dhe A.Hajdarit 90.
  -Të 2 Tropojanët jan Shtetas Amerikan qëkurse Sb President u dha shumë spiunëve pasaporta për në SHBA për tu fshehur për paudhësitë e bëra.Xixa pinjolli i spiunit salih dhe byroisti i fundit ne byrektoren spiunit salih me dokumenta vazhdon dhe i mban shishen e shurresQenit serb salih karaxhicit

 14. O rilindas të pjerdhur , si vetë Rama , po atë spiunin , çupën e Frokut nga e keni degdisur , apo i ka kthyer këmbët?

 15. ORE,EMER HUMBUR,QE JEMIU I GJERIZIT RILINDAS, KJO NUK DISKUTOHET, POR QE JE NJE KELYSH QENERISH KETE E LEXOJME CDO DITE.NE AMERIKE DOMINOJNE KULISHET, E MIQTE TUAJ TE GJERIZIT, KETE E KAM TE VERTETUAR ME SYTE E MI. NE AMBASADE ATJE. TE KAM KESHILLUAR QE TE JESHE ME ME ARESYE, POR QORRSHIKIMI POLITIK, NEN SHPIRTIN E KODOSHLLEKUT QE KENI, E QE E RUANI,KJO NA KA SJELLE KETU KU JEMI SOT, E LANE BABALLARET E MOREN KODOSHET E TYRE. JU JO QE SKENI KOMB E ATEDHE, POR JU QELBESIRAT E KOHES PO SHKATERRONI NJE KOMB

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.