• |
ide | kryesore

Presidenti Biden do të emërojë diplomatin David J. Kostelancik për postin e ambasadorit të Shqipërisë

-Instant, Lajme, Të fundit

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi të hënën se do të emërojë diplomatin e karrierës David J. Kostelancik, për postin e Ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri. Zoti Kostelancik ka shërbyer në ambasadën amerikane në Shqipëri në fillim të viteve ’90, në zyrën politike.


David J. Kostelancik, shërben aktualisht si Këshilltar për Politikën e Jashtme i Shefit të Shtatmadhorisë amerikane, Gjeneral Mark Milley. Ai ka shërbyer më
më herët si zëvendës Shef i Misionit. Për dy vjet ka qenë i Ngarkuar me Punë i përkohshëm në Ambasadën e SHBA-së në Budapest të Hungarisë.


Ai ka mbajtur gjithashtu pozicionet e Drejtorit të Zyrës për Çështjet e Evropës Jugore Qendrore dhe Drejtorit të Zyrës për Çështjet Ruse, në Byronë për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë si dhe të Drejtorit të Zyrës së Evropës dhe Azisë në Byronë Ndërkombëtare për Çështjet e Narkotikëve dhe Zbatmit të Ligjit.

Zoti Kostelancik ka shërbyer dy herë në Ambasadën amerikane në Moskë.

Ai ka shërbyer edhe në misionet e SHBA-së në OSBE dhe NATO. Ai ka shërbyer gjithashtu edhe në Ankara të Turqisë.

Diplomati Kostelancik, me origjinë nga shteti i Ilinoit, është diplomuar në Universitetin Northwestern të këtij shteti. Ai ka gjihashtu dy diploma master nga Kolegji Kombëtar i Luftës, dhe Universiteti i Miçiganit. Ai flet rusisht, hungarisht, shqip dhe turqisht. Nëse kandidatura e tij miratohet nga Senati, diplomati Kostelancik do të zëvendësojë ambasadoren aktuale amerikane në Shqipëri, Yuri Kim./VOA


15 Comments

  1. Uroj qe te mos jete fanse e mazhorances mafioze
    Kim thyfsh qafen e mos bofsh hajer asnjehere
    Turpi i diplomacis amerikane

  2. Urojme, meqe ngelem ne kuadrin e urimeve, qe inicialen e emrit te mesem “J” te mos ta kete per “JOKER”!!!!
    Patem mjaft te tile te meparshem…….

  3. Eshte krijuar nje sistem manipulimi nga politika bizantine e Tiranes qe vec ideja qe emerimi i nje ambasadori konsiderohet si guvernator dhe ca ane do mare. Veshtire do te kemi te kemi nje ambasador normal, si puna e xhindit qe doli nga shishja e cdo politikan do ta doje rolin e atij te plotfuqishmit kuptohet qe Rilindja ta shperblen, mjafton nje foto para dhe pas e Yuri Kim te shikohet si ka rilindur ne Tirane e bere si miss.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.