• |
ide | kryesore

Qyteti kinez regjistron temperaturën -53C

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
temperaturën

Qyteti më verior i Kinës, Mohe ka regjistruar temperaturën më të ulët të tij që nga fillimi i regjistrimit. Mohe, i njohur si “poli i Veriut i Kinës” është në provincën e Heilongjiang, afër kufirit me Rusinë.


Të dielën, stacioni i tij meteorologjik lokal regjistroi temperaturën rekord të ulët prej -53C në orën 7 të mëngjesit. Temperatura e mëparshme më e ftohtë e regjistruar në qytet ishte -52.3C, në vitin 1969.


Megjithatë, temperatura është ende poshtë nga rekordi kombëtar i Kinës. Temperatura më e ftohtë e regjistruar ndonjëherë në Kinë është -58 gradë Celsius, në qytetin Genhe të Mongolisë në dhjetor 2009.

Mohe nuk është i panjohur për motin e ftohtë. China Daily thotë se qyteti konsiderohet si më i ftohti në Kinë dhe se periudha e tij e dimrit “zakonisht zgjat 8 muaj”.

Kjo zonë tërheq turistë gjatë gjithë vitit. Në vitet e kaluara ka organizuar edhe një maratonë dimërore. Në këtë periudhë të vitit, është e zakonshme që qyteti të shohë temperatura mesatare prej -15C. ©LAPSI.al

Map showing Mohe Tourists at 'China's North Pole'

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.