• |
ide | kryesore

Alibia e Edi Ramës për t’iu shmangur implikimit në çështjen “McGonigal”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Alibia e Edi Ramës për çështjen “McGonigal” i ngjan reagimit të njeriut që e kishte mizën nën kësulë. Sepse në dosjen e prokurorisë amerikane, ish-shefi i kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal akuzohet për falsifikim dhe fshehje të materialeve, të cilat duhej t’i kishte deklaruar. Por në dosje janë edhe 225 mijë dollarë, që zyrtari i FBI-së i ka marrë në fshehtësi.


Drejtësia amerikane nuk e akuzon McGonigal se është korruptuar me 225 mijë dollarët që i dha Agron Neza.


Por duke qenë se McGonigal i ka bërë Edi Ramës një shërbim fantastik, siç ishte nisja e hetimit për paratë që Nick Muzin i kishte marrë Lulzim Bashës, atëherë lind natyrshëm pyetja: Mos ndoshta 225 mijë dollarët iu dhanë McGonigalit në fshehtësi në formë ryshfeti për shërbimin që i bëri Edi Ramës?

Rama mohoi pikërisht këtë akuzë gjatë prononcimit të tij për gazetarët në oborrin e Partisë Socialiste, por këtë e bëri përmes deklaratave të pavërteta dhe hamendësimeve qesharake.

Së pari, kur gazetarja Ambrozia Meta i kujtoi se informacionet për Nick Muzin dolën nga zyra e kryeministrisë dhe kjo është e shkruar në konkluzionet e dosjes hetimore, Rama e mohoi, duke bërë një deklaratë të pavërtetë.

Edi Rama: Përfundimet e hetimit dhe fillimi i fazës tjetër të procesit, ku hetuesit amerikanë kanë dorëzuar dosjen e hetimit të tyre, nuk ka asgjë nga këto që thoni ju. Absolutisht asnjë konkluzion.

Gazetarja Ambrozia Meta: Aty përmendet që informacionet kanë dalë nga zyra e kryeministrit.

Edi Rama: Përmendjet lexojini mirë se aty nuk përmendet absolutisht një gjë e tillë, aty thuhet çfarë thotë njëri dhe cfarë thotë tjetri, ndërsa vetë hetuesit thonë një gjë tjetër, që hetimet kanë përfunduar dhe ka një të akuzuar për mosdeklarim dhe konflikt interesi në raport me shokun e tij shqiptaro-amerikan nga Tropoja, të cilin unë e kam njohur në takimin me të dhe me të cilin nuk kam pasur asnjë lidhje tjetër përvec këtj raporti miqësor dhe këtyre shkëmbimeve pa asnjë interes tjetër me zyrtarin e FBI-së.

Në fakt, pyetja e gazetares është plotësisht e saktë. Ndërsa mohimi që i bën Rama nuk qëndron.

Në paragrafin 40 të dosjes, shkruhet se informacioni për çështjen e lobistit amerikan doli nga zyra e kryeministrisë, kaloi nga Personi A (Agron Neza) dhe nga ai, kaloi tek shefi i kundërzbulimit të FBI-së, Charles Mcgonical, i cili ia dorëzoi një vartësi të tij për hetime. Paragrafi më poshtë:

Së dyti, duke qenë se 225 mijë dollarët që mori Charles Mcgonical nga Agron Neza dhe udhëtimet e tij të paguara në Shqipëri, Kosovë dhe Austri mund të konsiderohen ryshfet për goditjen e Bashës, atëherë Rama ka hedhur një shashkë për dy ndërmjetësit e tij.

Agron Nezën e lidhi me Partinë Demokratike, ndërsa Dorian Duçkën e lidhi me LSI, duke lënë të kuptohet se goditja e Bashës apo 25 mijë dollarët shpërblim i pretenduar për shefin e FBI-së mund të ketë ardhur nga segmente të tjera të politikës.

“Fola për zotin Agron, i cili e përsëris vjen nga lëvizja demokratike shumë i afërt i të ndjerit Azem Hajdari, fis me Besnik Mustafajin, njerëz të nderuar të cilin nuk e kam njohur më parë asnjëherë dhe me të cilin nuk kam shkëmbyer as letra, as interesa dhe asgjë tjetër dhe e kam takuar vetëm në prani të zyrtarit të FBI-së. Përsa i përket personit tjetër, ka qenë zv.ministër i energjitikës në koalicion në 2013 dhe për një farë kohe ka punuar pranë meje pa pagesë…..” ka thënë Rama.

Së treti, kryeministri i Shqipërisë nxitoi ta konsiderojë një borxh, shumën prej 225 mijë dollarë që Agron Neza i ka dhënë shefit të FBI-së. Ky është varianti që jep edhe Charles Mcgonigal, i cili sot u deklarua i pafajshëm për akuzat që i bëhen. Çështja është që, nëse McGonigal i ka marrë borxh mikut të tij shqiptaro-amerikan Agron Neza, atëherë përse nuk e deklaroi këtë siç ia kërkonte pozicioni që kishte.

Duket e vështirë për t’u besuar që McGonigal me një eksperiencë të gjatë në FBI thjesht “e harroi” deklarimin e një borxhi të tillë nga Neza, duke i hapur vetes një telash të madh me ligjin dhe duke dëmtuar reputacionin e tij.

Të tre këto momente në aibinë e Ramës synojnë të këpusin fijet që plotësojnë panoramën e një skandali më të madh se fshehja e informacioneve nga Charles McGonigal. Rama mohon akuzën se e korruptoi ish-zyrtarin e FBI-së. Dhe për këtë dosja e drejtësisë amerikane nuk ka asgjë. Të paktën deri tani./Lapsi


50 Comments

  1. O Arber o injorant o shpellar I ndyre sali non grades o trushplare kjo esht e gjitha shpifje Rames skeni qa i beni ju o mostra

   1. Dhe se ai (Meta) “e dha një herë dorëheqjen për sebep të të birit, Shkëlzen Berisha, por herën e dytë jo”.

    “A të kujtohet si më the atëherë? ‘Na mori në qafë ky budallai im’, kështu më the” – vazhdoi Meta duke iu drejtuar Berishës.

    Dhe Berisha ngriti në çast frenat e dorës. Protesta në sallë u shndërrua në qumësht të thartuar dhe ish-kryeministri u tërhoq.

  2. Ne shqiptaret meqe jemi vet te ligj duam ti nxjerrim ter boten te ligj si vetja per tu ndjere me mire. Fbi ka 20 000 punonjes dhe na dalka qe njeri nga 20 mije paska vendosur ter politiken amerikane per shqiperine. Nderkohe qe amerika ka shume institucione qe bashkerendojne politikat per qasjen ndaj nje vendi.
   Kot nuk thone i prishuri te prish. Duam ta prishim boten ne imazhin tone.

 1. Gorrja e qelbet, Edvin Kristaqi, eshte jo nje W.C. por eshte kolektori Lana, ku mblidhen te gjitha ujrtat e zeza dhe W.C
  sebashku. Kete bajge kudo qe t’a prekesh vetem se kuterbon pocaqillek, korrupsion, krim, droge, kafsheri, vjedhje, injorance, antishqiptarizem, poshtersi, ndyresi, thjesht kete se prek dot as me “barge pole” se qelb dynjane. Fundi i ketij KRIMINELI eshte i ngjashem me ate te Shkashvilit (zagar i Soros). ne Gjeorgji, qe i konfiskuan miliardat, e lane pashtetesi, e kane mbyllur ne cmendinen e burgut me famkeq te Gjeorgjise (si puna e 313 /41 Bis, ne Shqiperi). Ky eshte mbase fundi me i mire, per jevgjito-llacifacin , DIKTATORIN joshqiptar, Edvin Kristaqi, se ky derr e ka derdhur me kohe kupen e poshtersive dhe krimeve, mjerr per te, KAQ!

  1. o injorant o I pa fytyre o shpellar I ndyre I sali non grades ju jeni tamam enverista o derra te ndyre ju jeni ca mostra ca injorant ca rrugaç ca te pa fytyre ja keto jeni ju ju e hiqni veten per demokrate po ju emrin e partise e keni partia demokratike por ne te vertet jeni enverista ju pjellat e sali non grades vetem shpifni dhe sajoni historira dhe kete e beni per te shmangur 21 janarin yyyyyyyyyy njerez te ndyre te sali berishes yyyy mostra

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    ngadalë mo se nuk të shau nga mami kurva që të ka bërë kaq idiot, por shpreh realitetin ku jetojmë por ju idiotët nuk e ndjeni se keni qenë, jeni o do të jeni fukarenj muti, injorantë e parazitë

 2. E kam shkruar shume here te tjera qe Rama eshte nje BASTARD I LINDUR .
  Doli e vertete !!!!

  1. cfar thu mo cfar thu o injorant o debil o i ndyre sali non grada te ka mesuar ty mo cop mishi po pse more injorant se paska taku nje her Rama nje ish zyrtar te lart dhe tani ai po hetohet nga dretesia amerikane ju pjellat e sali non grades po e perdorni si alibi qedo ambastor i huaji qe ka pas taku Edi Ramen ju shpellaret e sali non grades e lidhni me Edi Ramen a te keqen truve te juaja more qe skeni tru fare ju jeni tamam enverista o komunista te ndyre te sali non grades

 3. Eshte zyrtare tashme. Dashit i rane bolet duke ecur, dhe PD ja hengri. Koha kur bolet nuk binin mbaroi njehere e mire.

 4. U futa te Lapsi dhe tamom sic me mori mendja.
  Nipi Hyses qe gju per caraca dhe talibanet e mullah omerit nga mbrapa.

 5. Rama me qelbesirat e tij dhe agjenturat serbo-greko-ruse,beri 21 janarin shkateroi shqiperine dhe vrau 4 vete.Nese opozita nuk i jep ultimatum rames te dorehiqet per nje jave ,atehere ti japi ultimatum se do kete demostrate si 21 janari.Nese se jep kete ultimatum opozita eshte e falimentuar.Nese behet demostrate ,duhet te behet dhe bota do komentoi dhe do jete ne te gjitha televizjonet e botes ne mbeshtetje te opozites.Rasti me i mire i ardhur nga zoti per te rrezuar nje gangster mafjoz terroriste te korruptuar si rama,ndryshe shqiperia humbi.Enver Hoxha e terrorizoi e mbylli ne kafaz shqiptaret,po i la brenda shqiperise,edi rama po e zhduk kombin shqiptare me nje plan rus si kelysh i tyre,te largoi shqiptaret me dhune fizike,morale,ekonomike dhe tja dorzoi serbise.Nese nuk detyrohet rama me force nga opozita te dorrehiqet dhe vendi te shkoje ne zgjedhje me nje qeveri apolitike dhe te qerroi kete KQZ vegel te mafjes ruse rama ,opozita do te shpallet po aq tradhetare sa rama dhe rilindja e tije.

  1. O terra o injorant o shpellar I ndyre I sali non grades po flet tamam si enverist se dhe ather kur nje i jashtem takonte nje shqiptar me pas i thoshin cfar lidhje ke ti me te ai thoshte asgje thjeshte sa me pyeti per rrugen jo i thoshin ata trego te verteten cfar i tregove dhe cfar i bisedove ja dhe ju shpellaret e sali non grades tamam si enverista jeni puro komunista jeni ose dhe ke ajo vedekja e kalit kur nje kal i kish sherbyer nje gjenerali qe ishte puçist dhe kali ne at kohe ishte nje mez dhe mbas i fare kohe than ky kal duhet azgjesuar se ka qen ne fermen puçusteve se cfar faji kishte kali shkret hajde merre vesh dhe ju shpellaret e sali non grades fiks ashtu jeni

   1. o komunist 03:44 mbetet me tymnaja te stilit komunist; non-grata esht trill i korrupsionit te rames. edhe te jet NUK KA PIK RENDESIE SEPSE RAMA ME KET AKT ESHT ME SE NON-GRATA PER USA. Nuk kuptohet ky “neologjizmin” ” shpellar ” por cdo sharje e juaja esht kompliment. me mir Shpellar sesa te shesesh atdheun e te rrjepesh popullin per udhetime me carter e jet luksi.

  1. O injorant o plere ate doni ju sali non grada o i pa fytyre sa per LGBT esht pjes e familjes së sali non grades mostra te ndyre

   1. Zoteria i paemer. Nuk thuhet non grada por non grata. Kam bindje qe i perket nje katastrofe morale si zoteria qe del ne skandale nderkombetare, por ti je i rrangut funderrine. Non grata e Sali Berishes u verteua se si i eshte vene, me cfare mjetesh dhe nga kush.
    Zaptimi i hapesires publike nga kategoria jote duket se po merr fund, pasi ngjani me Covid, por pas vaksines u be i pademshem. Avash avash skena shqiptare do te jete e lire nga soji i juaj.
    Sa per perkatesine tende LGTB, nuk i prish pune njeriu me te. Thellohu ne ate drejtim. Kur mos te paguhesh me me taksat e shqiptareve , largohesh vete nga zanati. I kthehesh detyrimisht punes .

 6. Cecenet kan kohe qe ja u qine fort grate dhe gocat juve impotenteve te ripjerdhjes. More vesh mor bibilush mavi.

  1. ANAKONDA jo po merr vesh ti pra injorant qe je thjeshte nje tru shplare i ndyre I sali non grades Rames dhe Partisë Socjaliste ju shpellaret e sali non grades ti merrni te keqen ju mostrat e sali non grades oji na ben ti si ekspert boll re boll se ca injorant rrugaç dhe te pa fytyre jeni Enverista te sali non grades

 7. Lufta e ftohte ndermjet perendimit demokratik dhe lindjes ruso komuniste e periudhes 1945 -1990 u zhvillua e ashper ekonomikishte dhe financiarishte dhe dhe fuqia ekonomike dhe financiare e botes perendimore e mposhti dhe e kapitulloi komunizmin rus te lindjes..Por cndodhi..Perendimi u tregua naiv dhe e mbylli ne kasaforte rrezikun e kuq komunisto ruse.Por kjo sndodhi me humbesit e kuq.Ata nuk u demoralizuan por me nje strategji brilante sa te poshter aq dhe te pabese,ata si ato celulat komuniste ku thureshin intriga dhe plane vrasjesh rrembimesh [ [[[SHEMBULLI ME I QARTE ESHTE KOMUNIZMI SHQIPTARE,ku ramiz alia pasi mblodhi ajken e sigurimsave dhe antaret me besnik te asaj partie monster ju tha se pushtetin politik do jua japin per nje periudhe jo me te gjate se 4-5 vjet .Me parate qe kemi do kemi ekonomin dhe financat e vendit dhe do i perdorim per te krijuar anarshi,pakenaqsi ,varferi deri dhe do blejme eksponent te botes perendimore ,qe jo vetem te heshtin,por ti bejme ti perdorim per interesat tona.ParaJa blejne edhe djallin u shpreh ramizi ]]]] Kete strategji perdori dhe rusia parate e oligarkeve komuniste ruse jo vetem moren pushtetin ne rusi,por blene shume personalitete te botes perendimore ne europ dhe usa dhe i perdoren jo vetem per qellimet e tyre ne usa por dhe per te vrare dhe rrezuar shume pushtete dhe pushtetare vertet anti komuniste dhe anti ruse ne europ.Me parate ruse ,qe blene politikan te paskrupull perendimore me infuenc dhe pushtet ne keto shtete u masakruan dhe u rrezuan shume personalitete antikomuniste dhe shume properendimore dhe pro amerikan.Humbja e vigjelences beri qe sot pas 33 vjetesh komunizmi rus ne vecanti dhe komunizmi i lindjes ne pertgjithsi e mposhti perendimin dhe triumfoi .Nese kete nuk e ka kuptuar usa dhe perendimi dhe nuk gjejne margaret thecer,Ronald Regan,Helmund Kohl bota perendimore do marri disfate fatale dhe bota do kercenohet nga nje terror i kuq me i tmershem se ai qe bota kaloi 45 vjet

  1. O terra o injorant flisni ju per komunizem o mostra boll re boll se ju jeni puro komunista mos beni si demokray se Enverista jeni akoma jetoni me komunizmin ne partin tuaji dhe zakonet i keni tamam si Enverista ai sali non grada qe ju e doni kaq shum ka qen nje servil i Enver Hoxhes dhe kur sali non grada ka takuar Enver Hoxhen dy jave nuk lante duart dhe ju shpellaret e sali non grades flisni per komunizem imagjinojne komonistat flasin per komunizem o pika tru shplareve

 8. Ore di njeri gje ku ja humbur jargo pallkari qe na çante k…n per çdo shkrim ,ku je futur mor mi halesh o bajge komuniste Dil the na habit me ato qyfyre kur sta ka patur ngene njeri ,yyyt mi bodrumesh..

  1. Tony o kokerr injoranti akoma se ke kuptu se ju shpellaret e sali non grades jeni komunista o enverista flsni ju per komunizem kjo esht per te ven duart ne kok kur degjon ca komunista qe flasin per komunizem dhe kush ju shpellaret e sali non grades qe jeni akoma me zakonet e enverit

 9. O Lapsi ju jeni nje portal i pa turp te pa turpeve ju O Lapsi jeni ca mostra ca injorant ca te pa fytyre ja keto jeni ju ju vetem shani ven e pa ven genjeni hidhni bald shpifni dhe sajoni historira dhe ju o injorant o shpellaret e sali berishes apo sali non grades se takoi Rama nje her nje ish zyrtar te lart dhe tani ai po hetohet nga derejtesia Amerikane o burra pjellat e sali non grades kercejin perpjet ju shpellaret e sali non grades po e perdorni kete shprehje si alibi per te hedhur balt dhe per te shmangur 21 janarin

  leqe Edi Rama nuk ka as nje lidhje me te por thjeshte sa e ka takuar dhe qdo zyrtar do ta taknte ne ate kohe por kjo nuk do te thote se ke lidhje

  tani ju shpellaret e sali non grades po beni tamam si enverista se dhe ather po te takoje nje te huaji te thoshin ti ke te besh me te

  ose te filmi vdekja e kalit kur nje kal ishte ne fermen e puçisteve dhe ishte dhe mez mbas ca kohesh than se ky kal duhet asgjesuar se ka qen ne fermen e puçisteve se cfar faji kishte kali shkret hajde merre vesh

  dhe mbas rrezimit te diktatorit te enver hoxhes kush u ben demokrate po servilat e enver hoxhes ne krye te partise demokratike hofi nje komunist dhe servil i enever hoxhes qe ky esht sali berisha

  se sali berisha kur takoi enver hoxhen dy jave nuk lante duart madje po te degjonte se shaje enver hoxhen te spiunonte dhe te rraste ne burg

  dhe sot sali berisha lexon librat e enver hoxhes dhe jua percjell juve shpellareve qe jeni tru shplare

  dhe prandaji ti o Lapsi boll me hodhe balt se je nje portal injorant i ndyre i pa turp dhe i pa fytyre

  1. Ti ,cope mishi pa sy fare,qe ke zene 80% te komenteve,boll me idiotlleqe!
   Te mbiu ne goje enverista,trushplaret e saliut…
   Ç’mund te na thuash per skandalet e pa fundme ne kurriz te shqiptareve?
   Do te ti numeroj?-nuk do mundesha,jane infinit,por nje i verber qe s’do sy,nuk i sheh,mhaft te kete mire naltmadhnine e tij.
   Prandaj mbylle buçen se na çave trapin!
   Ne vend qe te strukeni e mos bezani,atje ne vrime te miut,na dilni e na krekoseni,yyyyttttt palaço njerez!
   E verteta vonon,por nuk harron.

 10. Ky eshte nje turp per ameriken

  Ky eshte nje skandal per institucionet amerikane qe korruptohen kaq lehte

  Ky eshte nje krim i institucioneve amerikane ku elemente te saj perdoren ne rryshfet per te goditur nje opozite te djathte

  Sa poshte ke rene USA

  E nuk ka mbaruar ketu. FBI duhet te fuse ne site Ambasaden USA ne Tirane keto 10 vitet e fundit

 11. Po mir more o shpellar te ndyre te sali non grades shum ambastor te huaji kan takuar me par kete sali berishen ne kohen kur ai ka qen persident kryeminister dhe kur ai u shpall non grada tani politka ne vendet e botes ti versulen atyre ambasdoreve dhe zyrtareve te lart dhe ti thon se ju keni te beni me sali berishen qe tani esht non grada sepse e keni takuar me par keshtu duhet vepruar si pas jush o shpellare te sali berishes o pika tru shplareve dhe injorant qe jeni

 12. Fshati digjet , kurva krihet . PD-s akoma nuk i vijnë trutë , do të ngrejë komision parlamentar , ne vend që të ngrejë mbar demokratët dhe gjithë shqiptarët ngado që gjenden për këtë mega skandal që ulëret nga Amerika në gjithë botën .

  1. zhurma nuk kishte lidhje me ngjarjen, nuk kishte synim të sulmonte Ramën, por kishte një efekt Big Brother, për të sfumuar thirrjen në SPAK të Shkëlzen Berishës. Po kjo ndodh vetëm për titrat apo trasmetimin live, pasi çdo fakt e çdo e vërtetë nuk mund të fshihet dot. Sot, më 26 janar 2023, ka ndodhur zhvillimi më i rëndësishëm që prej vitit 2008. Pasi është thirrur në Prokurorinë Speciale kundër Krimit dhe Korrupsionit për çështjen e Gërdeci.lapsi nuk shkruan dot per xenin e Gerdecit duhet bythe o lapsexhinj

  2. O shpellaret e Sali non grates, kaq dine defiçentet. Te rroje partia, te rroje udhehqesi, pa se ia ka vene bythen ne koke ketij populli. Vec nje pyetje mund ti bejne vetes trushplaret se perse i bente takimet me pa zbatuar protokollet, fshehurazi. Apo i takonte si miq? Hi syve mund tu hedhi trushplareve.

 13. Nga 34 komente këtu, më së paku nja 10 palo komentesh prej analfabeti i ka shkruajtur i njejti person që e quan Berishën “sali non grada” që nga shqipja e. përzjerë na del “saliu pa grada”.
  Mesa duket do të jetë ndonjë polic i gjori me katër klasë fillore, që nuk ka arritur asnjë gradë në detyrën e tij prej patronazhisti e gradat i janë bëri fiksim meqë fjalën grada e përmend ndonëse gabim, në sejcilën paçavure që ka postuar.

  1. Ne fakt eshte nje debile femer analfabete qe i ka shkruajt,e tipit te asaj Beratses qe thoshte:-nuk duam as uje as drita; diçka e tille.
   Llapaqene e mbaruar,nuk ia vlen as te merresh me te.

 14. Po na cudit Rama,sidomos per Ducken,qe na qeraska me shpenzime udhetimi te shpeshta,e me dreka e darka po aq te shpeshta,dhe ma interesantia,na punoka si keshilltar i tij,badiava,sic e thote edhe vete,pa pagese.Ore trap,a ka njeri ne kete bote te punoje pa pagese,pra badiava,dhe te hedhe parat neper udhetime kaq te kushtueshme dhe paguaka dreka e darka,krejt falas,pa asnje interes tjeter,pa qasnje qellim tjeter,qe ne mos te gjitha,te pakten pjeserisht,t’i nxjerre,nga perfitime te priteshme??? Por edhe me tej,a ka njeri ne bote,qe te te besoje ,e sidomos ty,per keto brockulla karagjozesh,qe thua neper konfernca per shtyp dhe mashtron (ne fakt perpiqesh,se asnjerin nuk mashtrove) gazetaren se nuk eshte ashtu,sic ajo-gazetarja,ja citon akuzen e gjykates amerikane? Turp,ti nuk ke patur asnjehere,e ke hanger me buke,por te pakten,pse e ul intelektin tend (se as dinjitet nuk ke),deri nekete pike,ku me sa thua,tall vetem vehten tende.

 15. Mos komentoni dhe as mos debatoni me qelbesat kety ne kete medie on onlinje Gjeja me qesharake dhe po aq e peshtire shikoni ne emisjonet e moderatorve Rakimi, Fevziu, open etj emisjone si keto avokatet mbrojtesa te rames ,shikone fytyrat e tyre te peshtira dhe komentet e tyre qesharake qe i ben aq te peshtire dhe po aq palaco.Shikoni ndrecen,luarasin,vangjelin,mecen,cupin,batonin dhe me kryesorin ngjelen qe kur e pyeti me ironi nje analiste po ti me ato burimet e tua ca di.Ngjela per cudi e para here ju pergjegj skam asnje burim.Nxine nga fytyra po ju vjen bota verdalle nga marrazi.Padroni i tyre eshte ne rrezik ,qe ate karige qe ka ne kryeministri ta coje ne burg.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.