• |
ide | kryesore

Duçka hesht/ Neza: E vërteta e takimeve të mia me Ramën dhe McGonigal

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Neza

Shqiptaro-amerikani Agron Neza, emri i të cilit po lakohet prej 2 ditësh pas arrestimit të ish-kreut të kundërzbulimit të FBI-së së Nju Jorkut Charles McGonigal ka thyer heshtjen. Në dosjen e FBI-së ai cilësohet si “Personi A” që i ka dhënë zyrtarit të lartë amerikan 225 mijë dollarë. Në një reagim për EuroNews, Neza e mohon që këto para të kenë lidhje me qeverinë shqiptare. Sipas tij, bëhet fjalë për çështje personale dhe nuk lidhen me asnjë biznes apo afera.


“Për sa i përket problemit që Sali Berisha po flet, duke shpifur se paratë që i kam dhënë mikut tim Charles McGonigal janë para të kryeministrit Edi Rama apo njerëzve të tij, kjo kategorisht nuk është e vërtetë. Jam i bindur që kryeministri Rama, çështjen e dhënies së parave e ka mësuar nga shtypi në të njëjtën kohë që e ka mësuar dhe Sali Berisha dhe çdokush tjetër. Këtu përfundon çështja në lidhje me paratë që unë i kam dhënë Charles McGonigal” – thotë Neza.


Ai thotë se Ramën nuk e ka “mik”, por “të njohur” dhe pranon se me të është takuar disa herë në prani edhe të ish-zyrtarit të FBI-së.

“Me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama jam prezantuar diku në vjeshtën e vitit 2017 nëpërmjet mikut tim Charles Mcgonigal, ish-drejtor i Zyrës së Kundërspiunazhit të FBI-së për Nju Yorkun, në ndërtesën e Zyrës së kryeministrit, takim që zgjati ndoshta më pak se dy minuta. Pas këtij takimi jam takuar dhe disa herë të tjera dhe në këto takime ka pasur edhe njerëz të tjerë.

Nuk mund të them që kryeministri i Shqipërisë është miku im, e as unë miku i tij përveçse një i njohur. Asnjëherë me KM Rama nuk kam biseduar çështje biznesi dhe as parash, e gjithashtu mund të them të njëjtën gjë dhe për stafin e tij me të cilët mund të njihem, siç njoh dhe kam miq dhe të PD, PR, PSD, PL e të tjera parti në Shqipëri” – thotë Neza.

Në dosjen e drejtësisë amerikane flitet edhe për një “Person B” që është identifikuar si Dorian Duçka. Ish-zv.ministër në kohën e koalicionit PS-LSI dhe më pas një konsulent për kompani të huaja. Edhe ai është kontaktuar nga Euronews, por ka refuzuar të përgjigjet.

Duçka thotë se nuk ka asnjë koment për pyetjet e drejtuara, se: Cila është lidhja e tij me ish-agjentin e FBI-së? Në cilat aktivitete rezulton të jetë apo ketë qenë partner biznesi me ish-oficerin e inteligjencës shqiptare Agron Nezaj dhe se cili ka qenë roli i tij në takimet me kryeministrin Rama dhe ish-zyrtarin e FBI-së, ku sipas akt-padisë ish-këshilltari rezulton se ka qenë i pranishëm?

“Nuk kam koment, mund t’i drejtoheni Departamentit të Drejtësisë Amerikane nëse keni nevojë për më shumë informacion”, – shprehet Duçka. Në dosjen e publikuar, Duçka shoqëron McGonigal në të gjitha udhëtimet e tij në Shqipëri dhe Kosovë duke paguar për to. ©LAPSI.al


25 Comments

 1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  o zot sa kar ësht!
  Berisha lexon dokumente amerikane o idiot, nuk po krijon vetë.

  1. O idiot .
   Cilat dokumente amerkiane loxoi berisha ?
   Ore akoma besoni Berishen ju ?
   Ju e meritoni tju terheqin nga hundet .

   1. lehin te kuqte,lehin patronazhistet,lehin sufllaqexhinjte,lehin inferioret e shqiperise.

   2. Nga e gjithe kjo histori, vetem nje dileme kam:

    Ky McGogoli, qe e ben qytetar nderi te Tropojes, si e priti kte lajm madheshtor???

    A i afruan qytetarine e Librazhdit, po si pelqeu forma e kokes te Taulant Palles??

    Po qytetarine e Dibres, e refuzoi prej Shukrijes apo i tha Ulsija: “ne menojme per ma nalt ne Tropoje mer burre?!”

    Qytetar New-Yorku dhe Tropoje!!!

    Hajde hajde, vetem ju patronazhytsat jeni te lumtur me kto tmerre

  2. E ne themi se e permbysem rregjimin ne 1992.Shikoni kuadrot e sigurimit ( jo sigurimsa te thjeshte) si A Neza jo vetem qe s’humben asgje nga “ ndryshimi” i sistemit por bejne politike te madhe ndermjet qeverise shqiptare e FBI .Ai paska marre edhe azilin politik ne Amerike . Vazhdoni besojini kesaj politike te dashur shqiptare, jepini e ca mandate te tjera .Nuk di cfare duhet te ndodhe me shume qe te ngrihen shqiptaret e ti sikterosin keta qe jane e ata qe do vijne neser nese veprojne si keta te sotmit

   1. Vertet mendove ti se u permbys komunizmi ne 1992 ? Vertet mendove ti se PD solli demokracine ?
    Vertet mendove ti se nje ish kryetar partie do sillte ndryshimin ?
    Nuk te duket pak si shume 30 vite qe paske jetuar ne iluzjon ?
    Sali Berisha nje ish komunist.
    Ilir Meta i biri i nje gjenerali te gardes se republikes qe ruante Enverin ?
    Edi Rama , i biri nje komunisti qe vepronte ne art dhe kulture .
    Te gjithe ish sigurimsat u vendosen ne postet me kyce te ekonomise, ushtiris , qeverise, drejtesise etj.
    Me qe ra fjala , ke degjuar ndonjehre per mbledhjen e Katovicec dhe vendimet qe u moren ne te ?
    Po ti lexosh vendimet e saj , do kuptosh ne detaje cdo gje qe ka ndodhur ne keto 30 vite ‘ demokraci’ ne Shqiperi dhe do kuptosh qe kemi qene te manipuluar qe ne 1990.
    Mallkimi komunist vazhdoi per mese 80 vite mbi ne.

 2. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  Hë se ti je amerikan do të bilbilosësh kur të të thirin, hetuesit atje ku i gjete 225 mijë dollarë?

  1. O idiot .
   Hetimet kane mbaruar dhe ai eshte pyetur per gjithecka. Ceshtja ka shkuar per gjykim.

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    o kar atë që kundërshton në replikën e parë e pohon në të dytën, por si idiot që je haron sh shpejt!
    kar!

    1. O idjot.
     Komenti im i pare ishte mbi manipulimin e berishes me ato qe ai pretendon se ka lexuar tek akt akuza, por qe ne te vertete nuk egzistojne ne te. Dhe meqe shumica e dibilave si puna jote nuk e lexojne vete aktakuzen , i gelltisni bajgat qe ju servir Berisha.
     Pershembull. Ne asnje rresht te aktakuzes nuk flitet per ‘ dyshimi per korruptimin e zyrtareve te lart shqiptar’ . Berisha kete shprehje ka 2 dite qe e servir ne cdo fjalim.
     Do te te shkrauj gjera te tjera qe thote berisha por qe nuk jane ne akt akuze ?
     Me mire jo , se do kalosh me sforcim mendor dhe do mallkosh veten qe je kaq debil.

     1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

      O kar, prapëe me Berishën ti!

      Nuk e kam dëgjuar as 1 sekontë berishën, por lajmin e dalë nga mediat amerikane që fjalë kyçe ka: edi rama, duçka Neza 226 mijë dollarë, aparat përgjimi, lobing kundër kundërshtarëve politikë.

 3. Hani nje mut te madh ju tani qe niset luften me mullinjte e eres.
  Po beni aq shume zhurme , ne nje menyre aq debile sa cdo shqiptar e kutpon qe ktu nuk ka asgje serjoze qe e implikon Ramen ne kete ceshtje.
  Po nese neser ky i FBIs del i pafajshem , cfare do thoni ?
  Do lepini tere kete jashtqitje qe hdhet nepre portale dhe gazeta ?

  1. Ate gjene e hengsh ti! Qe je kaq idiot sa nuk te bejne pershtypje qe ky zagar nuk mohon qe ka dhene 225 mije $!
   Dhe zagari i ka marre nga taksat e ketij populli fakir!
   I pafte Zoti se sa te kete budallenj si ty do mbreterojne!

 4. Shpresojme qe amerika te shqepur mami kurvat e pjelles se muxhikeve te kuq.
  Me mire vone se kurre!!!!
  Dobiche baxhellosh partizanka…
  Skeni pare gje akoma…

 5. Çeshtjen me shqiperine do e mbyllin shpejt dhe do e lirojne nga akuzat zyttarin e tyre se dalin te palarat. Sorra si ne shumicen e vendeve perendimire kontrollon edhe gjyqesorin ne shba. KM-ja jone eshte njeriu i tyre ne shqiperi e ballkan, prandaj nuk kane per ta sakrifikuar. U duhet per afera se ky popull mban, nese jo hipi gomones dhe endu rrugeve te botes.

  1. Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal u deklarua i pafajshëm sot në gjykatë, lidhur me akuzat se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe për mos-raportimin e kontakteve dhe lidhjeve dhe zyrtarë të shteteve të tjera.Bllof mediatik nga shpellkaret e salihut,sonila meco eshte dhe bllofi me i madh

 6. Po normal qe keto do t’thuash kur te pyesin.
  Asnji njeri ne bote nuk i pranon akuzat direkt.Kur te mblidhen edhe te dhena te tjera,”puzzle” kompletohet dhe gjykata vendos avatin tjeter per shqyrtim.

 7. E gjithe kjo eshte per faj te Berishes . Dhe ja skema:

  Personi A eshte patriot i Sali Berishes .

  Sali Berisha e ka nzitur personin A qe ky te nxit kundrejt pageses sigurisht z, Mc Gonigal

  te korruptohet nga KM-ja. KM-ja ka rene pre e kesaj skeme djallezore te Sali Berishes dhe e

  ka korruptuar shefin e kunderzbulimit qe te nzit FBI te hap ceshtje penale ndaj lobuesit te

  paguar nga Lul Basha me qellim qe Bashes ti behet presion te perjashtoje Sali Berishen

  nga grupi Parlamentar dhe keshtu ky te kete pretekstin per tiu versulur Lulit dhe te

  marre frenat e PD-se. A e kuptoveeeeeee ?

  1. Ju do na e merrni ne se shpejto jur te plas arma dhe revolucioni o kurva po prit s ta qij rusi ameriken dhe do ju qijme rrobte ju sorrosianeve

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    Ça je tu thanë o patronazhist i PD, pse ka pas idiotë si ti me shumicë në Pd ashtu si në PS ky vend ka shku për lesh, se ma shumë ju vlerësojnë ju patronazhistët se profesionistët.

    të t presësh të qijë rusi amerikën vetëm idiotët e besojnë këtë idiotësi

 8. Titulli:E verteta e takimeve te mia me agjentin e FBI dhe Rames.” Por kur lexon shkrimin,asgje nuk thuhet pse qenkan takuar kaq here,per cfare problemi,kur vete Personi A paska lidhje bisnesi private me agjentin dhe na u takoka me kryeministrin,bile ne zyren e tije ne qender te Tiranes.Mire nje here edhe mundet te gjendesh rastesisht,ne nje takim,por te takohesh disa here,tregon se te lidh nje problem,qe nuk e thote,por qe kuptohet shume lehte.Dhe le te mos tregone Neza,se do flase me mire dhe me qarte gjykata amerikane.Por dalja e tij,eshte thjesht,nje pacollek,kur rvete Kryeministri,nuk del fare,por porosite keta zagare,qe gjoja te tregojne se pse na paskan vizituar kaq here vendin tone….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.