• |
ide | kryesore

Lista e nominimeve për çmimet Oscar 2023

Paparazzi, Slider

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit zbuloi të nominuarit për Oscar 2023.


Pretendentët kryesorë të këtij viti përfshinin Avatar: The Way of Water, The Banshees of Inisherin, Elvis, Everything Everywhere All at Once, The Fabelmans dhe Top Gun: Maverick, Austin Butler, Brendan Fraser, Cate. Blanchett dhe Michelle Yeoh në mesin e të nominuarve për aktrim. Oscar do të zhvillohet  në Teatrin Dolby në Los Angeles më 12 mars. Lista e të nominuarve:


Aktori kryesor

Austin Butler, Elvis
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser, The Whale
Paul Mescal, Aftersun
Bill Nighy, Living

Aktorja kryesore

Cate Blanchett, Tár
Ana de Armas, Blonde
Andreah Riseborough, To Leslie
Michelle Williams, The Fabelmans
Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once

Aktor dytesor

Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Brian Tyree Henry, Causeway
Judd Hirsch, The Fabelmans
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once

Aktorja dytesore

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever
Hong Chau, The Whale
Kerry Condon, The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once
Stephanie Hsu, Everything Everywhere All at Once

Regji

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once
Steven Spielberg, The Fabelmans
Todd Field, Tár
Ruben Östlund, Triangle of Sadness

Skenari

All Quiet on the Western Front
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Living
Top Gun: Maverick
Women Talking

Filmi i animuar

Guillermo del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
The Sea Beast
Turning Red

Dokumentar

All That Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Fire of Love
A House Made of Splinters
Navalny

Muzika

“Applause,” Tell It Like a Woman
“Hold My Hand,” Top Gun: Maverick
“Lift Me Up,” Black Panther: Wakanda
“This Is a Life,” Everything Everywhere All at Once

Grimi dhe flokët

“All Quiet on the Western Front”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Elvis”
“The Whale”

Editimi

Mikkel E.G. Nielsen, “The Banshees of Inisherin”
Matt Villa dhe Jonathan Redmond, “Elvis”
Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once”
Monika Willi, “TÁR”
Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Efektet vizuale

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Top Gun: Maverick”

 

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.