• |
ide | kryesore

“Meta” rikthen Trump në Facebook dhe Instagram

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
meta

“Meta”, kompania mëmë e Facebook njoftoi se do të rikthejë llogaritë e ish-presidentit Donald Trump në Facebook dhe Instagram në javët e ardhshme. Kjo vjen pak më shumë se 2 vjet pas pezullimit për shkak të sulmit të 6 janarit në Kapitol.


“Gjykimi ynë është që rreziku [për sigurinë publike] është zvogëluar mjaftueshëm. Si e tillë, ne do të rivendosim llogaritë e zotit Trump në Facebook dhe Instagram në javët e ardhshme. Megjithatë, ne po e bëjmë këtë me rregualla të reja për të penguar përsëritjen e shkeljeve” – tha në një postim, Presidenti i Meta për Çështjet Globale, Nick Clegg.


Me llogaritë e tij në Facebook dhe Instagram të riaktivizuara, Trump do të fitojë edhe një herë akses në platformat e mëdha dhe të fuqishme të komunikimit dhe mbledhjes së fondeve. Kjo mund të jetë një ndihmë për garën e tij të rikthimit në Shtëpinë e Bardhë.

Nuk është ende e qartë nëse Trump do të shfrytëzojë mundësinë për t’u rikthyer në platformat e Meta. Twitter rivendosi llogarinë e Trump në nëntor pas marrjes së tij nga miliarderi Elon Musk, por ish-presidenti ende nuk ka rifilluar të postojë në Twitter duke zgjedhur të qëndrojë në platformën e tij të mediave sociale, Truth Social.

Por zyra e fushatës së Trump në fillim të këtij muaji i dërgoi një letër Metës duke i kërkuar kompanisë që të zhbllokonte llogarinë e tij në Facebook, tha një burim i CNN. Përfaqësuesit e Trump nuk iu përgjigjën një kërkese të CNN për të bërë komente. ©LAPSI.al


3 Comments

  1. Ju qifsha robt e censures. Po e ndjeni qe po shkoni per lesh me ideologjine WOKE dhe po mundohen te lajne mut me shurre. Ju ka bere mutin Trump me gjithe Metawoke. Ka Truth social.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.