• |
ide | kryesore

Pas marrjes së tankeve gjermane dhe amerikane Zelenski kërkon avionë dhe raketa

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
avionë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi këtë të mërkurë se dëshironte që aleatët perëndimorë t’i dërgonin avionë dhe raketa me rreze të gjatë veprimi për ta ndihmuar në zmbrapsjen e trupave ruse.


“Kam folur sot me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg… Ne gjithashtu duhet të marrim raketave me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë. Është e rëndësishme. Ne duhet të zgjerojmë bashkëpunimin tonë në fushën e artilerisë”, – tha Zelensky, duke shtuar se Ukraina kishte nevojë edhe për avionë. “Kjo është një ëndërr. Dhe kjo është një detyrë”tha ai.


Lutja e fundit e Zelensky vjen vetëm pak orë pasi SHBA dhe Gjermania njoftuan të dyja se do të dërgonin tanke M1 Abrams dhe Leopard 2 për të mbështetur përpjekjet e forcave të armatosura të Ukrainës për të shtyrë trupat e Vladimir Putinit në Ukrainën lindore. Zelensky, i cili mbushi 45 vjeç të mërkurën, falënderoi kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe udhëheqësin amerikan Joe Biden për vendimin e tyre për të dërguar tanke të rënda në Ukrainë.

“Është një hap i rëndësishëm në rrugën drejt fitores”, shkroi presidenti ukrainas në Twitter, duke falënderuar Biden për vendimin e tij “të fuqishëm”. Ai u bëri thirrje vendeve perëndimore që të dërgojnë shpejt tanket. “Shpejtësia dhe sasia janë çelësi tani” – tha ai, duke iu referuar dërgesave dhe trajnimit të ushtarëve. “Shteti terrorist duhet të humbasë”, tha Zelensky, duke iu referuar Rusisë. “Sa më shumë mbështetje mbrojtëse të marrin nga bota heronjtë tanë në front, aq më shpejt do të përfundojë agresioni i Rusisë.”

Shtetet e Bashkuara njoftuan më herët se do të ofrojnë 31 tanke Abrams për të ndihmuar Ukrainën duke pasqyruar një lëvizje të ngjashme nga Gjermania. Njoftim shënon një lehtësim të madh për Kievin, i cili ka kërkuar për muaj të tërë që tanket e rënda perëndimore të ndihmojnë betejën e tij. Rusia e quajti ofrimin e dhjetëra tankeve nga Perëndimi për Ukrainën si një “provokim të hapur” dhe paralajmëroi se furnizimet e reja të NATO-s “do të digjen si gjithë të tjerët”. ©LAPSI.al


11 Comments

 1. e mo cifut shkerdhate
  kuptohet qe je bere loje e globalisteve kunder rusise sot dhe te gjitheve sovraneve nesser

 2. Ky eshte per ti qire robt, por fajin e kane ato bythqirat socialiste me flamurin shumengjyresh (elita lgbt perverse globale) qe po e shkerdhejne njerezimin jo vetem Ukarinen.

 3. Ore ça bëhet kështu.Te gjithë që kanë shkruar filirusë!!!Ore ju harruat që NATO me në krye amerikanët çliruan Kosovën.Pra ju nuk shikoni me larg sa hunda juaj. NATO e Amerika do t’a ndihmojë se s’bën sepse kemi të bëjmë me një vënd që po vuan një agresion të egër të një vendi diktatorial e agresor.Shikoni ça bëhet në Ukrainë apo jo.Apo si gjithmonë ç’na duhet.Jemi në rregull ne.Nami të bëhet te të tjerët.Nga gjuha që flisni duket që jeni reminishenca të komunizmit!!

  1. nuk eshte ceshtje filoruse or ti gim dhe ne fakt ti shef me pak se hunda jote. aty nuk i rruhet njeriu per popullin e ukraines as per ukrainen por po hiten arme dhe miliarda. Sikr ato miliarda te perdoreshin per njerezimin do perfitonte i gjithe planeti por po shkojne vetem per tanke e raketa. Ne jemen kane vdek mbi 400 mije njerez vitin qe shkoi. Kush u be merak, pse nuk te hyn ne pune kush vritet atje por pikellohesh nga mashtrimet e mediave per ukrainen? kuh ishte ai qe vrau mbi 2 milione irakene? amerika. u shqetesove ti per jetet e njerezvve apo po njesoj besove mediat dhe mashtrimet per arme kimike te cilat sot jane te vertetuara qe ishin genjeshtra. ik o gim lepi ndonje kocke se nuk je per keto nivele gjykimi ti

  2. kosova or trim nuk eshte e cliruar: iu hoq me te drejte serbise por e futen me te padrejte ne vathen globaliste

   te nderrosh skllavpronar nuk do te thote liri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.