• |
ide | kryesore

Video/ Manchester United vendos një këmbë në finalen e Carabao Cup: mposhtet 0-3 Nottingham Forest

-Instant, F1, Sport, Video
Forest

Asnjë pengesë për Manchester United të ten Hag, që fitoi 3-0 ndaj Nottingham Forest, në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Carabao Cup. Në City Ground, Djajtë e Kuq e nisën shumë fuqishëm dhe kaluan në epërsi me Rashford (6′). Vendasit reaguan dhe shkuan afër barazimit. Por në fund të pjesës së parë (45′) goli i Weghorst mbyll efektivisht ndeshjen. Në fund të ndeshjes (89′) kishte hapësirë edhe për golin e Bruno Fernandes.


Manchester United vendos një këmbë në finalen e Carabao Cup me fitoren 3-0 në Nottingham Forest. Skuadra e Ten Hag nisi fuqishëm dhe pas 6 minutash kryesonte 1-0. Për zhbllokimin e ndeshjes u kujdes si gjithmonë Marcus Rashford. Goli i 9 në 10 ndeshjet e fundit për sulmuesin. Anësori anglez i United nisi nga e majta, hyri në zonë dhe me të majtën mundi Hennessey në shtyllën e parë. Nottingham nuk e la ndeshjen dhe në minutën e 24 u anulua barazimi i Surridge, në pozicion jashtë loje. Pak minuta më vonë de Gea i mohoi 1-1 me një pritje fantastike ndaj Scarpa. Vendasit fituan besim, por në fund të pjesës së parë United dyfishoi. Casemiro shërbeu për Antony, i cili goditi, me të majtën. Hennessy refuzoi, por Weghorst e shtyu topin në rrjetë për 2-0. Goli i parë me fanellën e United për holandezin.


FERNANDES HIPOTEKON KUALIFIKIMIN

Në pjesën e dytë gjërat nuk ndryshuan, pasi Rashford dhe shokët e tij ishin afër golit të tretë. Goditja e Eriksen nga jashtë zonës goditi trekëndëshin e portës. Me kalimin e kohës, entuziazmi (dhe energjia) e vendasve u zbeh dhe në fund të ndeshjes (89′) Bruno Fernandes fiksoi rezultatin 3-0. Një rezultat që praktikisht e vendos kualifikimin në kasafortë për lojtarët e ten Hag. Ndeshjet e kthimit janë planifikuar për më 31 janar (Newcastle-Southampton, me Magpies që fituan ndeshjen e parë 1-0) dhe për 1 shkurt (Manchester United-Nottingham Forest, në Old Trafford).


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.