• |
ide | kryesore

Dogji foton e liderit iranian, gruaja shtatzënë dënohet me vdekje

-Instant, Lajme, Planet

Autoritetet në Iran raportohet të kenë dënuar me vdekje një grua shtatzënë me origjinë kurde, e cila dyshohet se i vuri flakën një fotografie të themeluesit të Republikës Islamike të Iranit, Ruhollah Khomeini.


Lajmi u njoftua nga agjencia “Al Arabiya”, sipas së cilës gruaja të ekzekutohet menjëherë.


Nga ana e tij, Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut bëri thirrje për veprim urgjent për të kundërshtuar vendimin. Irani prej muajsh është përfshirë nga protestat, pas vrasjes së një të reje nga e ashtuquajtura policia e moralit pasi nuk kishte vendosur si duhet shaminë në kokë.

Qindra persona janë vrarë në këto manifestime, ndërkohë që mijëra të tjerë janë arrestuar dhe dënuar me burg.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.