• |
ide | kryesore

Juventus në ankth për ‘manovrat e pagave’: Prokuroria e FIGC kërkon 40 ditë shtyrje për hetimet

-Instant, Sport
FIGC

Prokuroria e Federatës italiane të Futbollit (FIGC) sapo ka kërkuar shtyrje 40-ditore të hetimit për të ashtuquajturën manovra të pagave të Juventus. Lajmin e ka bërë të ditur ANSA dhe në këtë dosja janë të përfshira edhe dëmshpërblimet e menaxherëve nga klubi. Kërkesa e nënshkruar nga prokurori Giuseppe Chiné i drejtohet prokurorit të përgjithshëm të sportit, kompetent për këtë çështje. Pas 15 pikëve të dënimit për fitime kapitale, rasti i ‘pagave’ e bën klubin e Juventusit të dridhet. Mbi bardhezinjtë është fantazma e një penaliteti të mëtejshëm në renditje. Pa harruar një gjobë “nga një deri në trefishin e shumës së rënë dakord, apo paguar në mënyrë të paligjshme”.


Lexo më tej: Manovra e pagave, Dybala i nxjerr Juventus inatin e largimit: “Komunikata e klubit ndryshe nga akordi”


Linja e dytë e hetimit të drejtësisë sportive u hap më 29 nëntor. E gjitha mbi bazën e analizë së dokumentacionit thelbësor, të ardhur nga aktet e hetimit ‘Prisma’ nga Prokuroria e Torinos. Prokurori i FIGC po shqyrton marrëveshjet e bëra me lojtarët e Juventusit në sezonet 2019-20 dhe 2020-21. Marrëveshje të cilat megjithatë nuk i janë komunikuar Federatës dhe që, në të gjitha aspektet, ishin private. Të tilla siç i konfirmoi edhe ish-lojtari i Juventus, Paulo Dybala. E që për rrjedhojë do të binte ndesh me nenin 31 të Kodit të Drejtësisë Sportive, “Shkelje në çështjet menaxheriale dhe ekonomike”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *