• |
ide | kryesore

“McGonigal” bëhet politik në SHBA/ A do të ketë kosto për Edi Ramën?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Mediat amerikane e përcollën me nota bombastike lajmin e arrestimit të Charles McGonigal, ish-shef i kundërzbulimit në FBI. Por në raportimet e mëtejshme gazetareske, tema ka kaluar nga një thriller spiunazhi në një përplasje politike mes demokratëve dhe republikanëve.


Spekulimet po bëhen ndaj familjarëve të presidentit amerikan Joe Biden dhe Partisë Demokratike të SHBA.
Së pari është një detaj shumë i vogël, por që i ka shërbyer mediave amerikane të spekulojnë në lidhjet e zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal dhe familjen e Hunter Biden, që është djali i presidentit amerikan Joe Biden.


Sipas mediave amerikane me ndikim të djathtë, vajza e McGonigal dhe vajza e Hunter Biden ishin pjesë e të njëjtit kurs në sportin e “lacrosse”.

Kjo është zbuluar nga emailet e publikuara të Hunter Biden, ku është edhe adresa e emailit e bashkëshortes së Charles McGonigal.

Kaq ka mjaftuar që misteri të shtohet në historinë e agjentit të FBI-së, duke sjellë fotot e Hunter Biden në faqet e para të mediave amerikane.

Një çështje e nxehtë në politikën amerikane është shqetësimi i republikanëve, të cilën kanë sjellë në vëmëndje se McGonigal ishte një nga zyrtarët më të lartë të FBI-së që ndihmoi në nisjen e hetimit ndaj ish-presidentit Donald Trump, për një marrëveshje me rusët.

Në atë kohë, oligarku rus Oleg Deripaska po punonte me ish-spiunin britanik Christopher Steele, burimin e dosjes së rreme për Trump që u përdor si bazë për çështjen e fshehtë të FBI-së ndaj ish-presidentit amerikan.

Vetë Trump ka reaguar për arrestimin e McGonigal për të cilin ka thënë: “Ky djalë i FBI-së që mu vu pas për atë rrengun e Rusisë, Rusisë, Rusisë… që shumë kohë përpara zgjedhjes sime si President, sapo u arrestua për marrjen e parave nga Rusia, Rusia, Rusia. Le të kalbet në ferr!”

Një përfaqësues i republikanëve, Matt Gaetz ka shkruar në Twitter: “Kjo është arsyeja pse unë dhe @Jim_Jordan do të mbajmë seanca dëgjimore, do të sjellim sinjalizues dhe do të kërkojmë përgjigje për të përcaktuar se sa thellë shkon kalbja”.

Dy personat e huaj që janë të lidhur direkt me akuzat e McGonigal janë oligarku rus Oleg Vladimiroviç Deripaska dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama që përmendet 14 herë në dosje.

Oligarku rus dihet që është tashmë në listën e zezë.

Ajo që nuk dihet, është se çfarë do të ndodhë me Edi Ramën, i cili gjendet në mes të një skandali që po i shkakton kosto demokratëve që kontrollojnë administratës aktuale në Departamentin e Shtetit. /Lapsi.al


44 Comments

 1. Dhe mendo qe te gjithe jane aktore te famshem apo zgjebarake(si Rama), por fijet i luan buratini SOROS!

  1. Shans i arte ne ps, kush i ben gropen rames merr ne kontroll ps.

   Bela apo lali, lali apo bela ?
   Po jo po jo po jo..

   1. Pavaresishte se kush do jete ne krye te PS – se Rama apo ndonje tjeter nje gje eshte e sigurte se Sali komunisti me e Pd-en i tij qe eshte bere si gjysmagjeli ne perralla nuk vjene kurre ne pushtet

  2. Oligarku Deripaska, nuk eshte rus, eshte CIFUT, me shtetesi ruse, eshte pjese e KABALES=ushtrise se luclferit/djallit te mallkuar. Kjo shpjegon lidhjen e ketyre “ruseve”, “amerikaneve” dhe “shqiptareve”, te gjithe ushtare te kriminelit nderkombetar, “amerikanit” SOROS, KAQ!

  3. I madh e i vogel e dine ne Shqiperi se keto parat McGonigal i ka marre nga Sali Berisha nepermjet kusheririt te tij Agron Neza ne menyre qe te lobonte ne Department State of America ti heq non graten

  1. Shkurt, rama per shkak te kanabizimit dhe inkriminimit te shtetit me deputete e bashkiak, duhet patjeter te gjente nje skenar nga jashte shtetit kunder opozites
   Rama si kryeminister me lek te padeklaruara dhe me resource shteterore i perdor dhe korrupton zyrtare te fbi , te cilet pasi marrin leket dhe kontratat ne shqiperi , hapi hetim federal kunder opozites, dhe rama del e.thotene parlament, e kalon dot oqeanin sali?

   Zyrtari fbi del qe paska qene agjent rus dhe punon per oligarket e putin, cuditerisht rama punon me te. Dhe ky zyrtar kapet pikerisht per oligarkun ku rama permendet dhjetera here

   Pervec korrupsionit te zyrtarit qe eshte vertetuar tashme dhe qe me ligjin shqiptar rama duhet te veje ne burg , pyetja eshte cila eshte lidhja e rames me ruset?
   E dime qe rama eshte aleat i vucic, mos valle vucic ka perdorur lidhjet e tij per ti rekomanduar rames lidhjet e oligarkut rus me zyrtarin e fbi?

   Nje gje eshte e sigurt rama eshte zhyt ne mut ne amerike. Ka marre fund politikisht

  2. Qe ka marre muti shalet po e shohim, po se ku fillon e mbaron muti nuk po merret vesh, ne Tirane apo D.C..

 2. Po sje nga ata ti z.presidenti Tramp.Ty rama te poshteroi boterisht dhe kur more presidencen te vinte si palaco mbrapa cdo evendimenti politik te natos dhe cnuk bente te te prekte doren.Aq sa na u neverit deri ne vjellje.

 3. As eshte ber fare lajm se ketu jetojme. Lajm jane vrasjet ne kaliforni. Lajm jane 4 studentet e vrare ne idaho. Lajm eshte desantis po ngrihet ne sondazhe. Lshu qe mjaft sajuat lajme te paqena. Sajt amator

  1. Aldo atje ku jeton ti as policia nuk futet, lajmet kurresesi
   Laj ca pjata dhe mos e hap gojen. Po i lexojme gazetat e USA dhe po shohim edhe lajmet ne USA, por ti me sa duket as anglisht nuk di…

 4. Megjithese shume rob kujtojne se ksaj nuk ja ka per t’ja hudh

  Une çuditem fare se do ja hudhi pa i hy asi gjo ne kembe

  Me ça me kane pa syte qe nga 2020, qe neo-lib globalistet leshun virus, krijun plandemi planetare, shkaterrun ekonomite perendimore per agenden 2030…

  hunter biden eshte deri ne fyt me skandale, familja biden komplet ne mut

  familja Clinton ne mut, bill Clinton 27 fluturime me jeffrey epstein ne ishullin e perdhunimeve, asnji se ka thirr akoma…

  gjith sistemin gjyqsor ne dore te xhaxha sorres

  V K

 5. Pergjegjesia eshte e shtetit amerikan e ne vecanti e ambasades se tyre ne Tirane dhe departamentit te shtetit qe mbeshteten nje Moster qe arriti deri aty sa me ane te rryshfeteve te komprometoje nje funsionar te larte te FBI per te goditur kundershtaret politike
  Rasti Rama eshte si rastet Noriega dhe Bin Laden qe u mbeshteten pa kufi nga USA dhe pastaj u kthyen ne armiq
  Ate qe mbollet do korrni

 6. Po kur papa romes i shtron qilim te kuq gramoz spiunit…, vari karin.
  Po qe dulla ishte agjent i bythqirave te perendimit….

 7. Dhe se ai (Meta) “e dha një herë dorëheqjen për sebep të të birit, Shkëlzen Berisha, por herën e dytë jo”.

  “A të kujtohet si më the atëherë? ‘Na mori në qafë ky budallai im’, kështu më the” – vazhdoi Meta duke iu drejtuar Berishës.

  Dhe Berisha ngriti në çast frenat e dorës. Protesta në sallë u shndërrua në qumësht të thartuar dhe ish-kryeministri u tërhoq.

 8. Ky i FBI pasi ka marre disa miliona $ per infliencimin e qeveris shqiptare per te favorizuar oligarkun rus ne tenderat shume milioneshe te Fzhsh , ne dhenien e kater puseve te naftes ( per te cilat rrezikojme te paguajme gjobe si per BEcetin), ne nje sip toke ne karavasta etj e kishte per kenaqesi qe te dizinformonte dep e shtetit per kundershtaret e Edi Rames dhe se ka hiç problem ate gjys mln $ qe ka lene si garanci por nuk do ja hedh pa lagur.Pyetja eshte a do bashkpunojë per te treguar sa ka perfituar nga shqiptaret e sa nga ruset … Te presim e te shohim por nje gje eshte e vertet pushteti ja dilka te korruptoj agjent te larte te FBI e jo me nenpunsa ambasadash e patronazhiste qe blejne vota…

 9. Ato ketë pasoja Rama? Politikisht po ,se të figurojë emri i tij plot 14 herë në akt akuzë dhe gjithë shtypi ndërkombëtar e kishte në faqe të parë dhe sigurisht që dëmi politik është bërë.Penalisht nuk mund të flas se është çështje gjyqësore.Por kur përmendet kaq shumë dhe duke njohur Ramën cdo gjë besohet.

 10. Oligarku Deripaska, nuk eshte rus, eshte CIFUT, me shtetesi ruse, eshte pjese e KABALES=ushtrise se luclferit/djallit te mallkuar. Kjo shpjegon lidhjen e ketyre “ruseve”, “amerikaneve” dhe “shqiptareve”, te gjithe ushtare te kriminelit nderkombetar, “amerikanit” SOROS, KAQ!

 11. Akoma keta ridhjerasit,keta gra qiret dhe moter qiret nuk e kane marre vesh se kush mund te jete Non-Grata ne Amerike.

 12. Maloku prap non grata. Minues demokracie e quan shteti me
  Demokratik ne bote. Ta zhyti hajdarin ne sum amerika mer sal. Ne pleqeri. Te flliqi. Si bythqir lulishtesh ngele.

  1. o idiot amerika flliqi veten me Berishën, ka dy vjet që nuk po i nxjerin as edhe një provë të korupsionit, edi rama e ka bërë mullar korupsionin, e amerika ha mut.

 13. O lapraks , prit se nuk ja ke pare bishtin dardhes akoma se ku e ka !
  Kush nga intrigat rron ,ne fund komplet bythqire e ne kazan perfundon !
  Rama ka per te patur fund jashtezakonisht te hidhur, shenoje kete togfjalesh !

 14. O lapraks , prit se nuk ja ke pare bishtin dardhes akoma se ku e ka !
  Kush nga intrigat rron ,ne fund komplet bythqire e ne kazan perfundon !
  Rama ka per te patur fund jashtezakonisht te hidhur, shenoje kete togfjalesh !
  Sepse kete na e mesojne historia dhe dialektika, ” Chi troppo vuole/nulla stringe ” !

 15. Me gjithe kete revan qe ka 10 vjet qe ka marre:
  1. Kanabizimi teresor i cdo fshati malor dhe fushor!
  2.Futja ne Parlament e ish- xhepisteve, ish hajduteve te vilave neper Europe, perdhunuese , vrasesve etj .
  3. Dhenia me koncesion e cdo te mire dhe te ardhure publike neper lloj lloj zagarhaneje .
  4. Propozimi dhe kalimi I ligjeve teresisht antikushtetuese te tipit “investitori strategjik” nepermjet te cilit shtetezon tokat e pronareve legjitime qe me pas tjua dhurosh burrave te Olta Xhaxhkes , ose te tipit “Propozim i pakerkuar” me te cilat vidhen me nje dore gjysem miliardi euro per disa iceneratore qe funksionojne vetem virtualisht .
  6. Intimidimi dhe presioni apo goditja ( e faktuar ne gjykatat europiane ” e tv opozitare, shkak per te cilin ne si popull sot duhet te paguajme 140 milione euro kokerr e me kokerr .
  7. Berja e rrugeve fushore me cmim njesia per km 25-30 milion euro ( Ne Austri , aty ku nje punetr ndertimi paguhet 3-5 mije euro ne muaj ,ne mal ndertohet me 8 milion euro km)
  8 . Shkaterrimi plotesisht i drejtesise me te vetmin qellim,kontrollimin total te saj.
  9. Mbyllja e gjykatave neper rrethe me qellimin bizarr qe ose te ankohesh tek Rama dhe te jesh plotesisht vulnerabel ndaj pushtetit , ose te presesh derisa te te mbije bari per te marre drejtesi .e nje vendim te ekzekutueshem ne shkalle te dyte.
  10. Politika e jashtme , qartesisht dhe dukshem armiqesore ndaj shqiptareve te Kosoves , dhe ledhatuese dhe faktorizuese ndaj armiqte te Kosoves dhe Shqiperise !
  Do veje ne pidh te motres se tij Rama. sepse reforma kaq armiqesore ne Shqiperi nuk i ka bere as Turqia qe ndenjti 500 vjet !

  1. Fut këtu edhe lejimin e vendosjes ilegale mafioze të kamerave në qytetet e vendit nga bandat e lidhura me qeverinë.

   Rama me bandat janë “njerëz” shumë destruktiv, janë psikopatë e sociopate. Ruhuni prej tyre, janë shumë më të rrezikshëm se kafshët e egra.

 16. Kanë ndërruar grykat armëve! Punë e madhe. Kanë vrarë njerëz të paarmatosur dhe krejt të parrezikshëm për “zinxhirin komandues”! S’na bëhet hiç vonë. Kanë fshirë serverat dhe gjithë provat e tjera! E çfarë pastaj?! Kanë shpikur një grusht të paqenë shteti për të mbuluar krimin e vet! Ohuha, na mërzitët me të njëjtin refren. Ka dalë kreu i tufës dhe ka thënë se do të vrasë sërish po i vajtën te gardhi! Mirë ka bërë, ashtu e meritoni.

 17. Komente te tipit Pune jevgjish,gjelle per Qen shpellkare e cecene kane tre dite qe masturbohen me kete te FBI te dalur prej 4 vjetesh ne pencion,lapsi meret me nje grua qe vete FBI ja ka futur ketij pencionisti,por salihistet e salbanistanit hane mut salih metaj per dite e nuk pushojne vetem nje revolucion i vertet per cfarosjen e kesaj rrace te qelbur shpellkaresh

 18. Prestigjiozja “NYT” rrëzon akuzat e opozitës shqiptare: Lidhjet e McGonigal me oligarkun rus nuk provohen

 19. Uollsh do siguronte strehim në SHBA edhe per guvernatorin Bankës Kombëtare, Kristaq Lunikun, pasi ai pranoi të depononte për gjithçka që dinte nga transaksionet e Berishës si me një Bankë Arabe, por edhe për vjedhjet e mëdha me firmat Piramidale. Uollsh do përdorte Gramoz Pashkon në tryezat e organizuara nga departamenti, sa herë duhej që zyrtarët amerikanë ta dëgjonin nga goja e Pashkos se: “Berisha është i çmendur dhe kriminel”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.