• |
ide | kryesore

Vendimi i papritur/ Pse Trump po lejohet të rikthehet në Facebook dhe Instagram

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Trump

Ish-presidentit amerikan Donald Trump do t’i hiqet bllokimi i llogarive të tij në Facebook dhe Instagram për herë të parë në dy vjet, ka njoftuar kompania mëmë Meta. Por cilat janë “parmakët” që kompania thotë se do të pengojnë përsëritjen e shkeljeve, çfarë do të thotë kjo për platformën dhe çfarë do të duhej që ai të ndalohej përsëri?


Pse Trump po lejohet të kthehet?

Shkurtimisht: situata e sigurisë nuk është ajo që ishte në 6 janar 2021, ditën e trazirave të Kapitolit. Presidenti i Metës për çështjet globale, Nick Clegg, tha në një postim në blog të mërkurën se kompania kishte përcaktuar se rreziku ishte “ulur mjaftueshëm” dhe si rezultat, bllokimi do të hiqej “në javët e ardhshme”.


Sidoqoftë, Clegg tha se do të kishte “parmakë mbrojtës” të rinj për të penguar Trump ose figura të tjera publike që të veprojnë në mënyra të ngjashme në të ardhmen.

Cilat janë këto ‘parmakë’?

Meta ka përditësuar politikën e saj për kufizimin e llogarive që shkelin udhëzimet në Facebook ose Instagram, me rregulla të veçanta për personazhet publikë në kohë trazirash civile.

Normalisht, njerëzit mund të kufizohen nga postimi nga një deri në 30 ditë, por mund të jetë i përhershëm nëse është mjaft i rëndë ose nëse vjen pavarësisht paralajmërimeve të përsëritura.

Por figurat publike do të kenë kontrolle më të forta. Këtu përfshihen zyrtarë qeveritarë, kandidatë politikë dhe njerëz me mbi një milion ndjekës. Llojet e shkeljeve mund të përfshijnë nxitjen ose festimin e dhunës së vazhdueshme ose trazirave civile.

Lloji i shkeljes – dhe ndikimi i një figure publike mbi personat e përfshirë në dhunë – do të përcaktojë kohëzgjatjen e kufizimit, i cili do të jetë nga një muaj deri në dy vjet. Meta tha se shumica e shkeljeve do ta vendosin një personazh publik përballë një bllokimi një-mujor.

Një shkelje serioze që do të rezultonte në një bllokim 1-vjeçar do të ishte një aktivitet i tillë si shpërndarja e një linku me deklaratë nga një grup terrorist pas një sulmi. Sa më e rëndë të jetë dhuna apo sulmi, aq më shumë gjasa do të jetë bllokimi për dy vjet të plota.

Veprimet e tjera mund të jenë më të lehta. Clegg tha nëse, për shembull, Trump i referohet QAnon (teori konspirative), shpërndarja e asaj përmbajtje do të kufizohej dhe Meta do të kufizonte aftësinë e tij për të reklamuar.

Pse u ndalua Trump nga Facebook?

Trump u ndalua nga platformat e Metës në Facebook dhe Instagram pas trazirave të Kapitolit nee4 SHBA më 6 janar 2021. Pavarësisht dhunës në rritje të asaj dite, Trump vazhdoi të postonte pretendime të pabazuara se zgjedhjet e vitit 2020 ishin vjedhur dhe lavdëroi protestuesit e dhunshëm në tentativën për kryengritje.

Në një deklaratë të postuar në Facebook të nesërmen, CEO i Meta, Mark Zuckerberg, tha se ishte e qartë në atë kohë se Trump “ka ndërmend të përdorë kohën e tij të mbetur në detyrë për të minuar tranzicionin paqësor dhe të ligjshëm të pushtetit” dhe rreziqet e lejimit të Trumpit të vazhdojë të përdorë shërbimin “thjesht janë shumë të mëdha”.  

Trump po përpiqet të rikthehet/ A po funksionon

Një bllokim u vendos në llogaritë e Trump për një kohë të pacaktuar, por më pas Meta ia dha vendimin përfundimtar nëse do ta mbante ndalimin në fuqi Bordit Mbikëqyrës të Facebook. Ky është një organ i krijuar për të marrë vendime përfundimtare mbi aktivitetin e moderimit të Facebook në distancë nga menaxhmenti i Meta.

Bordi vendosi që ndalimi të mbetet në fuqi, por tha se vendimi përfundimtar nëse Trump do të ripranohej duhet të vendoset nga Meta.

Bordi sugjeroi që Meta të vendoste brenda gjashtë muajve, por Meta vendosi të priste dy vjet nga ndalimi fillestar më 7 janar 2021.

A është lejuar Trump të kthehet në ndonjë platformë tjetër?

Pas 6 janarit 2021, Trump u ndalua gjithashtu nga Twitter, YouTube dhe Snapchat. Deri më tani, vetëm Twitter e ka hequr ndalimin e tij.

Twitter hoqi bllokimin e tij në nëntor 2022, pasi pronari i ri i kompanisë, Elon Musk, kreu një sondazh në Twitter, i cili zgjodhi heqjen e bllokimit me një diferencë të ngushtë votash.

Trump nuk ka postuar në Twitter që kur u hoq bllokimi. Ai vazhdon të postojë në platformën e tij të mediave sociale, Truth Social. Trump ra dakord që të gjitha postimet që ai bën në faqe do të kenë një periudhë ekskluziviteti prej gjashtë orësh përpara se të mund të postohen në sajte të tjera. Por kjo marrëveshje skadon në qershor dhe Rolling Stone ka raportuar se Trump po përgatitet të kthehet në Twitter ndërsa përgatit fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

CEO i Trump Media and Technology Group, Devin Nunes, ka pohuar megjithatë se Trump “nuk ka interes” të kthehet në Twitter.

©LAPSI.AL 


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.